شاید سرما خورده باشیم، اما حالمان به زودی بهتر میشود

شاید سرما خورده باشیم، اما حالمان به زودی بهتر میشود
امروز مزاحم آقای علیرضا ایمانی شدیم تا در خصوص تجربیات و وضعیت فعلی بازار املاک با ایشان صحبتی داشته باشیم. او مدیر آزانس املاک مدرن الهیه میباشد. با شابش همراه باشید و این مصاحبه لذت بخش را از دست ندهید.

سلام. آقای ایمانی از چه زمانی و چه طور وارد حوزه املاک شدید؟ 

بنده از سال 1369 وارد کسب و کار املاک شدم. البته در آن زمان بنده با چند نفر شریک بودم اما پس از بیست و خرده ای سال، تصمیم گرفتم به تنهایی به کار خودم ادامه بدهم. به همین دلیل از سال 1392 آژانس املاک مدرن الهیه را تاسیس کردیم.


آیا به شغل خود علاقه دارید؟

گرچه شغل ما خستگی های خودش را هم دارد اما بله به طور کلی به شغلم علاقه مندم. اینکه بالاترین سبد هزینه یک خانوار را ما بتوانیم تامین کنیم حسی خوبی دارد.


حوزه فعالیت آژانس املاک مدرن الهیه کدام مناطق است؟

فعالیت ما به طور غالب و حدودا 80 درصد در الهیه میباشد اما بخش های دیگر مانند محمودیه، زعفرانیه، ولنجک، نیاوران و فرمانیه را هم پوشش میدهیم.


معاملات شما در 6 ماهه 94 و 95 چه تغییری داشته است؟

به طور کلی معاملات حوزه املاک افزایش یافته است و این حرف را به دلیل ارتباطاتی که با شهرداری و دارایی داریم میزنم. آمار آژانس مدرن الهیه نیز افزایش دو برابری معاملات نسبت به سال گذشته را نشان میدهد گرچه این افزایش معاملات برای ما راضی کننده نیست و به دنبال افزایش بیشتری هستیم.


پس اینکه برخی آژانس های املاک دیگر از وضع موجود شکایت دارند نشان دهنده چه چیزی میباشد؟

ببینید کار ما یک کار تخصصی نیست، بلکه یک کار فوق تخصصی است. در حال حاضر صحبت از چند میلیون نیست، بلکه صحبت از چند میلیارد است، مخصوصا در منطقه ای که ما در حال فعالیت هستیم. آنالیز کردن یک خانه و زمین 1000 متری و برنامه ریزی برای سرمایه گذاری، نمیتواند توسط یک فرد تازه کار صورت بگیرد بلکه نیازمند تجربه و تخصص است.


برخی از مردم به فریبکاری تعدادی از آژانس های املاک اشاره میکند. نظر شما در این مورد چیست؟

مردم ما هوشیار هستند و این آژانس های املاک نمیتوانند مدت زیادی دوام بیاورند. کافیست با اتحادیه املاک تماس گرفته و در خصوص سابقه هر آژانس املاکی استعلام بگیرند.
نکته بعد این است که در هر حرفه و صنفی بالاخره فساد موجود است. از راننده تاکسی گرفته تا کارگری که در ساختمان بیل و کلنگ میزند یا کسی که در یک بیمارستان پزشک است. ما هم در شکل و شمایل خودمان از این قاعده مستثنی نیستیم. برخی وضعشان خیلی بدتر از صنف ماست اما به دلیل برخی موارد که نمیتوانم بگویم، سر و صدایش در نمیاید. البته شکل کار ما طوری است که اشتباهات ما بیشتر در خاطر مردم میماند. به طور مثال شما ممکن است یک کت بخرید و بعدا متوجه گرانفروشی یا کیفیت پایین جنس آن بشوید، اما این مسئله بعد از مدتی از ذهن شما پاک میشود. ولی در حوزه املاک اینطور پیش نمیرود. یک معامله بد همیشه در ذهن شما باقی خواهد ماند و حتی بعد از 30 سال ممکن است درباره  آن حرف بزنید، زیرا به ریشه زندگی فرد وابسته است.


نظر شما درباره رکود در حوزه املاک چیست؟

بنده از سال 69 در این حوزه فعالیت میکنم و دقیقا خاطرم است که در این منطقه درآن سالها، نهایتا 20 خانه 4-5 طبقه ساخته میشد اما الان مطمئن باشید این رقم به بالای هزار رسیده است. مقصود من این است که عرضه ملک بسیار فراتر از تقاضای آن شده است. البته این وضعیت در حال بهبود یافتن است.


به گفته برخی افراد، ساخت و ساز بخش شبه دولتی بر بخش خصوصی غالب است. آیا شما به این جمله اعتقاد دارید؟

خیر اصلا. به نظر بنده 85 درصد کار ملک توسط بخش خصوصی انجام میشود. البته بخش هایی از تهران دست ارگان های دولتی است اما نمیشود آن بخشها را به کل تعمیم داد.


آیا به فضای مجازی و بازاریابی از این طریق اعتقاد دارید؟

فضای مجازی امروزه آنقدر فراگیر شده که گاهی فکر میکنیم بخشی از وجود مردم محسوب میشود. استفاده از فضای مجازی دیگر تبدیل به یک واقعیت شده است و باید آن را پذیرفت.


راهکار شما برای غلبه بر رقیبان چیست؟

 بنده اعتقادی بر رقابت ندارم. عقیده من اینست که ما باید کار خودمان را درست انجام بدهیم. بقیه چیزها خودش درست میشود. اگر ما با تلاش و مطالعه کار خودمان را درست انجام دهیم به راحتی میتوانیم بهترین باشیم. ماهیت شغل ما در محله ها ست و به همین دلیل صدا و آوازه ما به سرعت بین مردم منتشر میشود. 


چقدر از معاملات املاک شما پیرامون خرید و فروش ملک و چه مقدار مربوط به اجاره و رهن است؟

همیشه مقدار معاملات مربوط به اجاره بیشتر از خرید و فروش آن است اما در حال حاضر این مقدار خیلی بیشتر شده است.


به نظر شما چرا درصد اجاره و رهن بیشتر شده است؟

به نظر من بازار مسکن در حال قرار گرفتن در جایگاه واقعی خود است. در چندین سال قبل، 5-6 نوع خریدار ملک در بازار وجود داشت. به طور مثال یک سری از افراد بودند که مازاد درآمد و سود خود را ملک میخریدند. یک سری دیگر ملک باز بودند. این افراد املاک مختلف را میخریدند و با تعمیر و بازسازی به فرد دیگری میفروختند. در حال حاضر اکثر این افراد از بازار ملک خارج شده اند و فقط یک مدل باقی مانده اند. آن هم افرادی هستند که واقعا به ملک نیاز دارند. به دلیل اینکه بازار ایران حدود 30 سال به صورت تجاری بوده، هنوز برخی نتوانستند این قضیه را درک کنند.


برخی از مدیران املاک از تعرفه ها گله دارند. آیا شما هم چنین مشکلی دارید؟ 
بله اما این مسائل جزء پیکره کار ما میباشد و ما با این موارد کنار آمده ایم. ما تابلو تعرفه ها  را جلوی چشم همه قرار دادیم و مشکلی بابت این مسائل نداریم.


آیا تا به حال برای شما پیش آمده که قراردادی به دلایل شخصی طرفین ناگهان فسخ شود؟

بله این اتفاق هم بارها افتاده است. اما این هم از طبیعت کار ماست. مثل اینکه شما یک آژانس هواپیمایی دارید و از هر 100 بلیط 2-3 تای آن برگشت بخورد.


به نظر میرسد شما بسیار مثبت گرا هستید و شاید دلیل موفقیت شما هم همین امر است.

واقعیت همین است. نباید به مسائل اینقدر بدبین باشیم. گاهی اوقات پیش می آید که ما مریض میشویم و سرما میخوریم اما بعد از مدتی حالمان خوب میشود. نگاه به مسائل مختلف و مردم و صنف ما هم همینطور است. شاید سرما خورده باشیم

اما حالمان به زودی بهتر میشود.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم