گنبد سلطانیه، یکی از بزرگترین گنبدهای آجری دنیا

گنبد سلطانیه، یکی از بزرگترین گنبدهای آجری دنیا
گنبد سلطانیه از آثار فاخر معماری آذری محسوب میشود که در سال 2005 در یونسکو به ثبت رسید. این اثر نمایانگر پیشرفت تکنولوژی و معماری در تمدن اسلامی بوده و توانسته سه معیار ثبت ii, iii, iv را از یونسکو کسب نماید. در گنبد سلطانیه مقبره الجایتو قرار دارد. برای خواندن جزئیات بیشتر با شابش همراه باشید.

الجایتو
گنبد سلطانیه آرامگاه سلطان محمد خدابنده میباشد که از فرمانروایان ایلخانیان بود. سلطان محمد خدابنده معروف به الجایتو، هشتمین فرمانروای ایلخانیان بود که چندین مذهب عوض کرد. به عقیده برخی از تاریخدانان الجایتو در کودکی مسیحی بود، سپس بودایی شد، پس از آن به مذهب حنفی گروید و در آخر به دلیل مناظره ای که با علامه حلی و نظام الدین مراغه ای داشت به مذهب تشیع پیوست. از کارهای الجایتو در زمان فرمانروایی میتوان به الزام رعایت قوانین اسلام برای کشور، حمایت از هنر و سازندگی، رایج ساختن مدارس سیار برای عشایر، فتح گیلان و تاسیس شهر گنبد سلطانیه اشاره کرد.شهر سلطانیه
 سلطانیه(تبریز) پایتخت ایلخانیان مغول بود که توسط الجایتو بنا نهاده شد. الجایتو در آبادانی و سازندگی سلطانیه تاثیر به سزایی داشته است.این شهر هم اکنون در محدوده جغرافیایی زنجان قرار گرفته است. جمعیت این شهر در سرشماری سال 1390، 7100 نفر ثبت شده است.

گنبد سلطانیه
گنبد سلطانیه مقبره الجایتو میباشد که در سال 703 قمری بنا نهاده شد. این اثر از بناهای فاخر معماری اسلامی محسوب میشود که از شیوه معماری آذری تبعیت میکند. استفاده از رنگ آبی در گنبد، منجر به رویت آن از فواصل دور و همچنین چشم نواز شدن این اثر شده است.  گنبد سلطانیه در سال 2005 به یونسکو فرستاده شد و با احراز درجات معیار ii, iii, iv توانست به فهرست جهانی آثار یونسکو اضافه شود.


ویژگی های بنا
گنبد سلطانیه نزدیک به 50 متر ارتفاع و دهانه ای با قطر 10 متر دارد. این بنا 8 ضلع داشته که طول هر ضلع آن به 17 متر میرسد. تعدا ایوان های گنبد سلطانیه هم 8 عدد میباشد که به عقیده برخی از 8 در بهشت الهام گرفته است. برخی افراد و منابع ادعا دارند گنبد سلطانیه برای انتقال جسد حضرت علی ع ساخته شده که به دلیل مخالفت علمای شیعه در آن عصر محقق نشده است. حکاکی های نام علی ع با انواع خط های مختلف در بیشتر آجرهای این بنا، این نظریه را تقویت میکند.بخش های مختلف بنا
بنا گنبد سلطانیه دارای سه بخش است. ورودی، تربت خانه و سردابه. بعد از عدم انتقال جسد حضرت علی ع، الجایتو خاک کربلا را به این گنبد انتقال داد که این بخش تربت خانه نام گرفت. بخش بعد که سردابه نام دارد پذیرای آرامگاه الجایتو میباشد. الجایتو در جوانی و در سن 34 سالگی بر اثر بیماری درگذشت.

بنای تاریخی گنبد سلطانیه یک اثر فاخر برای ایران محسوب شده و جزء اولین بناهای دنیا میباشد که دارای دو پوسته در گنبد است. معماری این بنا به قدری خوب است که به نقل از سایت یونسکو، پاپ این بنا را با تاج محل مقایسه کرده است.
اگر شما هم از علاقه مندان به آثار تاریخی
 هستید، شابش پیشنهاد میکند بازدید از این بنای زیبا را از دست ندهید.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم