مردم باید در خصوص آگهی های املاک سایت های مختلف هوشیار باشند

مردم باید در خصوص آگهی های املاک سایت های مختلف هوشیار باشند
چند روزی است که از چهارمین سالگرد تاسیس بنفیت میگذرد. با شابش همراه باشید تا گفتگویی با آقای رشیدی، مدیرعامل آژانس مسکن بنفیت داشته باشیم.
سلام. آقای رشیدی از چه زمانی فعالیت خود را شروع کردید؟
با سلام. ما از 91/08/20 بنفیت را تاسیس کردیم و چند روزی از چهارمین سال تاسیس ما میگذرد. البته قبل از تاسیس بنفیت تجربه و سابقه فعالیت در حوزه املاک را داشتیم. آقای لطفی که از دوستان بنده هستند حدود 10 سال قبل از افتتاح مسکن بنفیت، این برند را ثبت کرده و بر روی آن کار کردند. از آنجا که بنده و ایشان سابقه شراکت هم داشتیم، بعد از گفتگو و مذاکره به توافق رسیده و فعالیت مان را در چند شاخه آغاز کردیم. ما در بنفیت بخش های مختلفی از قبیل: گروه توسعه و عمران، واحد سرمایه گذاری، واحد طراحی، واحد پیمان کاری و واحد مشاورین مسکن داریم.

محدوده فعالیت شما کدام مناطق میباشد؟
حوزه تخصصی ما تهرانپارس است اما شمال شرق و منطقه یک را هم پوشش میدهیم.


نظر شما درباره وضعیت فعلی بازار ملک چیست؟
بازار خانه و ملک همیشه وضعیت خوبی داشته است!


برخی میگویند وضعیت بازار املاک خوب نیست اما شما برعکس این مورد را میگویید.
بالاخره هر صنفی فراز و نشیب دارد و ممکن است در بازه های زمانی مختلف دچار وضعیت های مختلفی شود. به نظر من روی هم رفته وضعیت ملک بسیار خوب است.اگر بخواهم به طور دقیق تر درباره بنفیت صحبت کنم، وضعیت کسب و کار ما نسبت به سال گذشته بسیار بهتر شده است.


پس به نظر شما در بازار ملک رکود وجود ندارد؟
رکود داریم اما بخواهیم دقیق تر به این مسئله بپردازم باید بگویم مدل ها عوض شده است. به طور مثال بعضی مواقع خرید و فروش خانه، بعضی مواقع ساخت و ساز آپارتمان، بعضی مواقع رهن و اجاره ملک و بعضی مواقع هم معاوضه خانه و ملک بهترین بازدهی را دارد. در هر وضعیتی مشتریان وجود دارند و باید با انعطاف پذیری، خودمان را با شرایط وفق بدهیم.


آیا به بازاریابی اینترنتی اعتقاد دارید یا برای این مسئله اقدامی انجام داده اید؟
اینترنت فضای خوبی برای بازاریابی است اما مشتریان ما هنوز به شکل قابل توجهی از این طریق به دنبال خرید و فروش خانه نمیگردند. بیشتر سعی میکنند به صورت تلفنی یا حضوری در مورد قیمت و شرایط خانه پرس و جو کنند.البته کارمندان ما از این فضا چشم پوشی نکرده و به صورت مستمر در اینترنت فایل های خرید و فروش یا رهن و اجاره خانه میگذراند.


چه درصدی از معاملات شما به "خرید و فروش ملک" و چه مقدار به "رهن و اجاره ملک" اختصاص یافته است؟
این مسئله به فصل مربوط است و نمیشود به صورت کلی نظری داد. به طور مثال تابستان فصل اجاره و رهن خانه است اما یکی دو ماه بعد از تابستان تقریبا این مقدار به صفر میرسد. در روزهای پایانی سال هم معمولا درصد خرید و فروش خانه و ملک بالا میرود.


خدمات بنفیت که باعث تمایز شما با دیگر مشاورین املاک میشود چیست؟
یک بخش از خدمات ما، حداقل کردن زمان حضور مشتری برای خرید و فروش ملک است. ما با عدم احضار بیجای مشتری باعث میشویم وقت آنها تلف نشده و تجربه خوبی از همکاری با ما داشته باشند. بخش دیگر که مهم تر میباشد خدمات پس از فروش ماست. ما پس از خرید و فروش ملک توسط مشتری، تمامی فعالیت هایی که نیاز است را خودمان انجام میدهیم و به هیچ وجه مزاحم خریدار و فروشنده نمیشویم. به طور مثال پیگیری کلیه موارد مربوط به انتقال سند خانه، مشکلات ملک در دارایی و شهرداری و دیگر موارد را به طور کامل خودمان انجام میدهیم. این بخش از خدمات ما در کمتر بنگاه املاکی به چشم میخورد.

آیا در حین انجام معاملات به مشکلاتی از قبیل قصور یا انصراف مشتری برخورده اید؟
بله این موارد طبیعی است. در خصوص مشتریان، بیع نامه اجازه فسخ یک طرفه را نمیدهد و پس از عقد بیع، جز با توافق هر دو طرف قرارداد فسخ نمیشود. اما در حین معامله معمولا پیش آمده که خریدار خانه یا ملک منصرف شده است. معمولا مشکل مالی دلیل این انصراف بوده است. البته ما در برخی از این موارد با مذاکره و واسطه گری مشکل را حل کرده ایم و با رضایت هر دو طرف، معامله به انجام رسیده است. البته این را هم بگویم که در طول 15-16 سالی که شخصا در حوزه خرید وفروش خانه و املاک فعالیت داشته ام، این موارد بسیار کم اتفاق افتاده است.


برخی اعتقاد دارند شغل شما در اذهان مردم بدجا افتاده است. آیا این را قبول دارید؟
من وقتی صحبت های مردم در خصوص اصناف مختلف را میشنوم، میبینم در مورد اکثر مشاغل این حرفها زده میشود. وقتی مقایسه ها را با در نظر گرفتن ماهیت شغل املاک در نظر بگیریم، به نظر من شغل ما از اکثر مشاغل دیگر سالم تر است.


کمیسیون شما برای خرید و فروش ملک چه مقدار است؟
کمتر از 500 میلیون 0.5 درصد و اگر معامله بالاتر از 500 میلیون باشد مابقی با نرخ 0.25 درصد محاسبه میشود.


از این نرخ راضی هستید؟
بله، نسبت به قیمت های خرید و فروش ملک، راضی هستیم.


 شابش قصد دارد تغییراتی در خصوص کسب و کار املاک در ایران بوجود بیاورد. بدین صورت که تمام آگهی های ملک از کانال مشاورین دارای کد صنفی معتبر انتشار پیدا کند. نظر شما در این خصوص چیست؟
به نظر من اینکار باعث بازدید کمتر از سایت شما میشود زیرا شما ثبت آگهی از طریق کاربران عادی را حذف کرده اید. کاربران اینترنت دوست دارند هم آگهی ها را ببینند هم آگهی بگذارند.


کاربران هم میتوانند آگهی بگذارند اما صرفا از طریق مشاورین املاک معتبر این عمل صورت میپذیرد. آنها آگهی خود را در بخش بسپارید سایت ما ثبت کرده و ما آگهی این افراد را به مشاورین املاک معتبر در محدوده ملک ارسال میکنیم. سپس مشاورین املاک با مشتری برای پیشنهاد یا بازدید ملک تماس میگیرند.
در اینصورت بسیار خوب است زیرا امنیت حوزه املاک را بالا میبرد. اینکه هر کسی آگهی بگذارد و سر آخر دزد از آب در بیاید مشکلی است که نمونه هایش را در برخی از این سایت ها شنیده ایم. مثلا در سایت دیوار و بقیه سایت های مشابه، ممکن است هر کسی آگهی بگذارد و به فروشنده برای بازدید ملک زنگ بزند. فروشنده هم به دلیل اعتماد به او وقت بدهد اما در آخر مسئله جور دیگری تمام بشود. یک مقداری از این موارد مربوط به مشاورین املاک، مقداری مربوط به شما و مقداری هم مربوط به مردم است.
در وهله اول مردم خودشان باید مراقب این موارد باشند و به هر سایت یا فردی اعتماد نکنند. در خصوص مشاورین املاک هم میتوانم خودمان را مثال بزنم. ما به هیچ وجه هیچ بازدیدی را بدون مشاور املاک نداریم. یعنی تمام مشتریان ما باید با یک مشاور املاک به بازدید بروند، در صورتیکه بنده میدانم خیلی از آژانس های املاک این مورد را رعایت نمیکنند.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم