میمند، نمونه باقی مانده از فرهنگ و تمدن چند هزار ساله

میمند، نمونه باقی مانده از فرهنگ و تمدن چند هزار ساله
میمندِ شهر بابک، روستایی از توابع کرمان میباشد که قدمت آن را تا 12 هزار سال تخمین زده اند. این روستا در سال 2015 و با کسب درجه معیار V توانست در مجمع جهانی یونسکو به ثبت برسد. با شابش همراه باشید تا مروری بر این روستای زیبا داشته باشیم.

شهر میمند
گرچه به طور دقیق مشخص نیست این روستا توسط چه کسانی و با چه هدفی ساخته شده است، اما قدر مسلم آن است که میمند از نخستین سکونت گاه های ایران در تاریخ به حساب میاید.
از آثار سفالی به جای مانده در میمند اینطور برداشت میشود که این روستا متعلق به دوران اشکانیان، ساسانیان و حکومت مسلمانان بوده است، اما نقوش صحنه های شکار و حکاکی های موجود در این منطقه، قدمت میمند را به چند هزار سال قبل تر میرساند.
نکته جالبی که در خصوص میمند وجود دارد نوع ساخت خانه های آن است. خانه های این روستا از روی هم قرار دادن آجر و سنگ ساخته نشده، بلکه از کندن و تراشیدن سنگ و توده ها بوجود آمده است. این مسئله در کنده کاری های تاقچه ها، حسینیه, اتاق خواب، صندوقچه ها و غیره مشهود است. در حقیقت میمند در فضای باز ساخته نشده است.روستایی با فرهنگ سنتی
میمند در میان دره و صخره ها واقع شده و هنوز فرهنگ چند هزار ساله و سنتی خود را حفظ نموده است. شیوه زندگی مردمان آن همچنان بدون تغییر مانده است و همین شیوه زندگی یونسکو را به ثبت این روستا متقاعد کرده است.
کوچ نشینان میمند در فصول سرد و گرم، چندین بار محل سکونتشان را در میان دره تغییر میدهند. معمولا تعداد دفعاتی که نقل مکان صورت میگیرد 3 یا 4 مرتبه است.
سر آغل
برای فصل زمستان و سرما، انتخاب مردم غارهای مستحکم واقع شده در سرآغل است. سرآغل نقطه جنوبی میمند است و در فصول دیگر هم مورد استفاده کوچ نشینان قرار میگیرد، اما به دلیل سردی هوا، تبدیل به اقامتگاه دائمی روستاییان از زمستان تا اوایل بهار میشود.
ساختار خانه ها
در میمند ساختار خانه ها به دو نوع تقسیم میشود.
"مرخانه ها" به صورت دایره وار طراحی شده اند و به دلیل قرار نگرفتن در مقابل 
وزش های باد، پایین تر از سطح زمین ساخته شده اند. دیوارهای مرخانه کوتاه بوده و از سنگ ساخته شده، در حالیکه سقف آن از چوب و کاه و خار پوشیده شده است.
نوع دوم خانه که "مشکدان" نام دارد بالاتر از سطح زمین بنا نهاده شده است و دیواره های آن از سنگ، و سقف آن به صورت مخروطی میباشد. درون آغل های روستاییان نیز طاق های آجری و سقف های سنگی قرار گرفته است.
سرباغ
خانه های "سر باغ" نزدیک رودخانه های فصلی قرار دارند و در تابستان و اواسط پاییز مورد استفاده قرار میگیرند. زمانیکه هوا گرم است از خانه های دارای ساختار روشن استفاده میشود، اما در حال و هوای سرد و نا معتدل، از خانه های دارای دیوار بلندتر و سقف های مخروطی استفاده میگردد. احشام هم در محوطه های سنگیِ بدون سقف نگهداری میشوند.
در کنار این خانه های تابستانی، بازمانده آبگیرهای کوچکی دیده میشود که برای رشد گندم و جو در زمین های کشاورزی کنده شده اند. همچنین در همین اطراف، آثار آسیاب های آبی که تخریب شده اند هم به چشم میخورد. در میمند هنوز از گودال هایی برای جوشیدن و عصاره گیری انگور استفاده میشود که محصول خروجی آن معروف به دوشاب است.
غارها
غارهای زمستانی از کنده کاری بر روی صخره های نرم و غیر سخت ایجاد شده اند. نزدیک به 400 خانه در این غارها شناسایی شده است که 123 تای آنها کاملا سالم است. هر خانه شامل  1 تا 7 اتاق است و هنوز برای زندگی یا ذخیره مواد غذایی از آنها استفاده میشود.خشکسالی
در موارد نادر که شرایط آب و هوایی بسیار خشک میشود، حتی قطره های آب هم گرانبها میشوند و ساکنین میمند از رودخانه ها، چشمه ها و دریاچه ها آب را ذخیره میکنند. همچنین با قنات هایی که در زیر زمین حفر کرده اند، آب آشامیدنی حیوانات و احشام و آبیاری سبزیجات را تامین میکنند.


خیلی از افرادِ علاقه مند به تاریخ، به دنبال مکان ها یا سبک های زندگی سنتی میگردند تا فرهنگ گذشتگان را بهتر درک نمایند. شابش به این افراد بازدید از روستای میمند را پیشنهاد میدهد، زیرا این روستا یکی از مصادیق بارز فرهنگ سنتی در تاریخ بشریت است.نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم