آیا وب سایت شما هم دارای قابلیت "چسبندگی" میباشد؟

آیا وب سایت شما هم دارای قابلیت "چسبندگی" میباشد؟
آیا تا به حال در مورد چسبندگی وب سایت خود فکر کرده اید؟ هنگامیکه کاربران برای خرید و فروش خانه یا ملک از سایت شما بازدید میکنند، آیا بیشتر از یکی دو دقیقه در آن کاوش کرده و سایت شما را به دوستان و اقوام خود پیشنهاد میدهند؟ اگر نه، سایت شما قابلیت چسبندگی ندارد و نیاز به کمک خواهید داشت. خوشبختانه شابش با تعداد زیادی از این سایت ها برخورد داشته و با تجربه ای که در این خصوص بدست آورده، میتواند کمک شایانی به شما عرضه بدارد.

تشخیص میزان چسبندگی سایت املاک شما
قبل از اینکه هرگونه تغییری در وب سایت املاک خود ایجاد کنید، ابتدا باید میزان چسبندگی آن را بسنجید. برای این منظور چند راه وجود دارد که شابش بهترین آنها را به شما ارائه میدهد:


 1- از 
Google Analytics استفاده کنید
Google Analytics از ابزارهای بسیار قدرتمند و البته دم دست در فضای مجازی محسوب میشود. اگر تا به حال از این ابزار استفاده نکردید شابش به شما پیشنهاد میکند حتما یکبار آن را امتحان کنید. این ابزار خدمات زیر را به شما ارائه میدهد:
 نرخ دفع (
Bounce Rate):
 نرخ دفع یا 
Bounce Rate  به شما این امکان را میدهد تا درصد کاربران سایت املاک خود که تنها از یک صفحه شما بازدید کرده اند را مشاهده کنید. به طور مثال یک کاربر از موتور جستجو به یکی از صفحات آگهی ملک شما راه پیدا میکند. حال اگر این کاربر بعد از مشاهده صفحه به آگهی های املاک دیگر شما هم مراجعه کرد، Bounce Rate شما کم خواهد شد اما اگر تنها همین صفحه را بازدید کند و سپس سایت شما را ببندد، نرخ دفع یا Bounce Rate سایت شما افزایش پیدا خواهد کرد. نرخ دفع بالای 45 درصد یک مشکل تلقی شده و باید برای رفع آن اقدام نمود.


میانگین زمان حضور در سایت:
این ابزار به شما آمار متفاوت تری میدهد. یک کاربر چند دقیقه یا چند ثانیه در وب سایت شما به کاوش پرداخته است؟
این ابزار همانند بقیه ابزار ها به صورت جزئی تر هم میتواند به شما اطلاعات بدهد. مثلا میتواند مقدار زمان حضور کاربر را در بلاگ، صفحه خرید و فروش خانه، رهن و اجاره خانه و یا صفحه مشاورین املاک به شما نمایش دهد تا بدانید کاربران به کدام صفحات شما بیشتر علاقه دارند. در خصوص مقدار زمان مناسب برای بازدید، نمیتوان زمانی را عنوان کرد، اما تلاش شما باید بالا بردن این رقم تا حد توانایی هایتان باشد.
اگر مدت زمان بازدید سایت شما به حد بسیار پایینی تنزل پیدا کند، گوگل سایت شما را به عنوان اسپم شناسایی کرده و رتبه شما را کاهش خواهد داد.
کلیک صفحات سایت (Site Overlay ):
یکی از بهترین ابزارهای Google Analytics، ابزاری است که بوسیله آن میتوانید صفحاتی را که توسط کاربران کلیک خورده اند را شناسایی کنید. بدین وسیله میتوانید به خوبی قسمت ها و دکمه های جذاب سایت املاک خود را شناسایی کنید تا متعاقبا به میزان چسبندگی صفحات سایت خود پی ببرید.

 

2- از مزایای بازخورد کاربران استفاده کنید
 هرچقدر هم که علاقه مند به آمار و ریاضیات باشیم، باید این نکته را قبول کنیم که همه چیز عینی نیست.
 شما حتی برای بهترین ارزیابی ممکن، باید از دوستان، خانواده، اقوام و حتی غریبه ها بخواهید یک سری به سایت املاک شما بزنند و مدتی در آن گشت و گذار کنند. پس از چندین دقیقه کاوش، از آنها بخواهید تمامی ایرادات یا پیشنهادات خود را برای شما بیان کنند. به طور مثال آیا جستجوی خانه و ملک در سایت شما کامل است؟ آیا کاربران به سادگی میتوانند ملک خود را در سایت شما پیدا کنند؟ آیا دسترسی به صفحات سایت شما به سادگی صورت میپذیرد؟ آیا طراحی و خدمات سایت تان باعث میشود کاربران ترغیب به ورود به صفحه ثبت نام شوند؟
 همچنین شما میتوانید با طراحی یک پرسشنامه، از این افراد بازخورد مناسبی را دریافت کنید.


3- نرخ جذب (Conversion Rate) را محاسبه کنید
وقتی بخواهیم به طور تخصصی تر به چسبندگی سایتی بپردازیم، مهم ترین مسئله نرخ جذب است. اما نرخ جذب چیست؟ نرخ جذب به میزان موفقیت در رسیدن به هدف مورد نظر شما اشاره دارد. شما از طراحی صفحات،ایمیل های تبلیغاتی و خیلی موارد دیگر، اهداف مختلفی را دنبال میکنید. به طور مثال شما از ارسال ایمیل تبلیغاتی، ثبت نام کاربران را انتظار دارید. با اندازه گیری میزان جذب مخاطبان و ورود آنها به صفحه ثب نام، نرخ جذب شما محاسبه میشود. در حقیقت شما با استفاده از ابزارهای بالا باید نرخ جذب خود را محاسبه کنید.


 

چه طور وب سایتی با قابلیت چسبندگی بالا ایجاد کنیم؟
قبل از اینکه وارد نبرد بازاریابی حوزه املاک بشوید، یا ایمیل های ماهانه و تبلیغاتی را آغاز کنید، باید مطمئن شوید وب سایت املاک شما در بالاترین حد ممکن دارای قابلیت چسبندگی میباشد. ترافیک سایت از عناصر با اهمیت وب سایت شمرده میشود.مواردی که در ذیل عنوان میشوند منجر به افزایش چسبندگی سایت شما خواهند شد: 


کاربردی بودن
 شما 3 تا 8 ثانیه زمان دارید تا بازدید کننده سایت خود را تحت تاثیر قرار دهید. اگر هر چیزی مانع مشاهده و کاوش در وب سایت املاک شما بشود، هزینه هایی که بابت ایجاد کسب و کار خود صرف کرده اید به هدر خواهد رفت. هیچ چیز نباید مانع توانایی کاربر برای کاوش در سایت شما باشد. به خاطر داشته باشید یک وب سایت قبل از اینکه قابلیت چسبندگی داشته باشد، باید کاربرپسند و دوستانه باشد. از عناصر مهم کاربرپسند بودن میتوان به این موارد اشاره کرد:
 عنوان و متا دیتای سایت خود را اصلاح کنید.
 سایت خود را با انواع مرورگرها سازگار کنید.
 لینک های سایت را اصلاح کنید.
 از سالم بودن و بهینه کار کردن قسمت های مختلف سایت تست بگیرید.
 سایت خود را به صورت قانونی ثبت نمایید.


طراحی سایت
همانطور که در بالا ذکر کردیم، شما زمان کمی برای تحت تاثیر قرار دادن کاربران دارید. اگر وب سایت شما قدیمی بوده و منسوخ شده، یا طراحی آن جذاب و کاربرپسند نیست، مطمئن باشید بازدیدکنندگان را فراری خواهید داد.
خیلی از کاربران با توجه به جذابیت و طراحی سایت، سطح کسب و کار املاک شما را در ذهن مشخص میکنند. وب سایت املاک شما باید یک طراحی حرفه ای، ساده و عاقلانه داشته باشد تا بتواند چسبندگی بالایی را ارئه دهد.
اگر قصد هزینه کردن برای جذب مخاطبان را دارید، پس بهتر است برای طراحی سایت خود وقت و هزینه بیشتری را اختصاص دهید.
 برخی از عناصر مهم طراحی سایت عبارتند از:
 استفاده از رنگ های گرم که منجر به خوش آمدگویی بازدیدکنندگان بشوند
 عدم استفاده از رنگ های سخت و تند که باعث آزار چشمان کاربران نشود.
 چیدمان ساده و منظم(چیدمان پیچیده و شلوغ منجر به سردرگمی مخاطبان میشود).
 استفاده از 
CTA صحیح
آگهی های ملک جذاب و کاربرپسند
 استفاده از عناصر جذاب مانند(فلش، فرم رای گیری و..) که منجر به درگیری بازدیدکنندگان بشود.

محتوا
 یکی از مهمترین بخش هایی که مشاورین املاک از آن غافل میشوند، محتوا و بلاگ یک سایت است. محتوا شامل متن، تصویر و ویدیو میباشد.بدون محتوای خوب، در حقیقت یک وب سایت کاملا خالی و در نتیجه بدون اثرگذاری تلقی میشود.
 برخی مشاورین املاک با استفاده از محتوا در گوشه و کنار صفحات سایتشان، وضعیت سایت را به صورت اسفناکی خراب میکنند.برخی دیگر با گذاشتن عکسهایی غیرجذاب و بی ربط و ویدیوهایی که بارگذاری نمیشوند یا مشکل دارند، به طراحی سایت لطمه های زیادی وارد میسازند. تمام این موارد منجر به آزار بازدیدکنندگان میشوند و او را از سایت فراری میدهند. وب سایت شما باید دارای محتوای منحصر به فرد و بهینه سازی شده باشد تا قابلیت چسبندگی بالایی داشته باشد.
 برخی عناصر مهم که منجر به درج محتوای خوب میشوند عبارتند از:
 منحصر به فرد بودن و طول مناسب متن(متون سایت های دیگر را کپی نکنید)
 استفاده از عکسهای با کیفیت(تصاویر میتوانند باعث رونق یا شکست یک سایت شوند. پس از تصاویر با کیفیت استفاده کنید).
 جلب اعتماد(گواهینامه و افتخارات خود را در سایت قرار دهید تا منجر به جلب اعتماد شوند).
 استفاده از ویدیوهای با کیفیت( از ویدیوهای با کیفیت و دارای حجم کم برای افزایش علاقه بازدیدکنندگان به سایت املاک خود استفاده کنید).


جلب اعتماد
با وجود گزینه های زیاد در حوزه آگهی های املاک،امروزه رقابت سخت تر شده است. در این بازار رقابتی، هدایت و نگهداری کاربران نیازمند تلاش زیادی میباشد.
اما شما نباید با خود فکر کنید برخی مخاطبان و کاربران به سمت سایت های املاک بزرگ جذب شده اند و شما هیچ شانسی برای رقابت ندارید. این افکار اصلا صحیح نیست. کاربران همیشه به دنبال گزینه بهتر و تخصصی تر در منطقه جغرافیایی خود هستند تا معاملات ملک خود را به سرعت و با آسایش بهتری به انجام برسانند.
این وظیفه شماست که گزینه بهتری برای آنها باشید و با جلب اعتماد آنها و عرضه اطلاعات مفید، ارزشمند بودن خودتان را به بازدیدکنندگان اثبات کنید.
وب سایت املاک شما باید ارزشمند باشد تا قابلیت چسبندگی بالایی داشته باشد.
 برخی عناصر مهم در زمینه ارزشمند بودن عبارتند از:
 تسهیلات خود را عرضه نمایید(به روز رسانی خدمات خود را از طریق پیامک و ایمیل به کاربران انتقال دهید).
 خدمات انحصاری ارائه دهید(با ارائه خدمات انحصاری و مخصوص سایت خودتان مانند تخفیفات ویژه، مصاحبه با مشاورین املاک موفق، دسترسی به گزارشات ویژه و اطلاعات خاص در حوزه املاک، بر ارزش سایت خود بیفزایید).
 اطلاعات جدید بدهید(به طور مثال در بازه های مختلف زمانی، یک منطقه خاص جغرافیایی را تحت پوشش گزارشات خود قرار دهید).
 نحوه عرضه آگهی های خود را بهبود ببخشید(از تبلیغات ویدیویی با اطلاعات منحصر به فرد استفاده کنید).
 توانایی فراهم کردن اعتبار برای بازدیدکنندگان سایت املاک، تخمین بالای ارزش سایت شما را در پی خواهد داشت.


 یک نکته مهم دیگر که نباید از آن غافل شویم، مسیرهای متنوع کسب اعتبار و ارزش در سایت املاک شماست. حقیقتا مسیر مشخص و خاصی برای کسب اعتبار وجود ندارد و سایت های متنوع از روشهای متنوعی استفاده میکنند. چیزی که مسلم است تلاش شما برای تحقیقات و ایجاد یک تحول در سایت تان است.


 آیا فکر میکنید وب سایت املاک شما نمونه خوبی از چسبندگی را ارائه میکند؟
 اگر اینطور فکر میکنید، شابش خوشحال میشود با دریافت نمونه هایی از سایت شما، آنها را در اختیار دیگر سایت های املاک قرار دهد.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم