حاشیه های حضور رئیس جمهور برای ارائه لایحه بودجه 96

حاشیه های حضور رئیس جمهور برای ارائه لایحه بودجه 96
رئیس جمهور کشورمان امروز برای ارائه آخرین لایحه بودجه دوران ریاست جمهوری خود وارد مجلس شد. همانطور که انتظار میرفت محور صحبت های رئیس جمهور محدود به لایحه نشد و موارد مهم دیگری از جمله تمدید تحریم های سنای امریکا علیه ایران هم در این میان مطرح شد. با شابش همراه باشید تا مختصری از اتفاقات امروز مجلس را با هم مرور کنیم.

سخنان علی لاریجانی در شروع جلسه علنی مجلس
علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی مقدمات جلسه امروز را با اشاره به حادثه حله عراق، حادثه تصادف دو قطار در سمنان و تمدید تحریم های ایران در مجلس امریکا شروع کرد.
مسلما مهمترین مسئله تمدید تحریم ها بود و لاریجانی با شدت زیادی خطاب به رئیس جمهور امریکا سخنرانی کرد:
"یعنی شما پس از انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا آنقدر بی‌اعتبار شده‌اید که هم حزبی‌های شما هم به نظر شما اعتنا نمی‌کنند.
حدود نیمی از اعضای کنگره آمریکا از حزب دموکرات هستند، ولی چطور شد که به این مصوبه یک رای مخالف هم ندادند و این امر نشان می‌دهد که تمام هیئت حاکمه آمریکا موافق تحریمها علیه ایران هستند."
رئیس مجلس شورای اسلامی در مورد عکس العمل متقابل ایران در قبال تحریم ها نیز گفت:
"در بند 3 مصوبه مجلس به صراحت بیان شده اگر یکی از طرفین به تحریمها رو بیاورد دولت چه اقدامی را باید انجام دهد. برهمین اساس دولت باید هر چه سریعتر مطابق مصوبه مجلس و بخصوص بندهای 3 و 7 آن اقدامات متقابل در قبال بد عهدی آمریکا را هر چه سریعتر اجرا کرده و گزارش آن را به مجلس بدهد."
پس از صحبت های رئیس مجلس، حسن روحانی شروع به سخنرانی کرد. او ابتدا از عملکرد اقتصادی دولت خود دفاع کرد. او اذعان کرد در حالی سکان دولت را در دست گرفت که علیرغم کمبود قیمت نفت و سوء مدیریت، کشور دچار تحریم های سخت بود. رئیس جمهور با ذکر مواردی از قبیل: نرخ تک رقمی تورم، رشد اقتصادی 4.4 درصدی، کاهش نرخ بیکاری، افزایش صادرات نفت به دلیل برداشته شدن تحریم ها،طرح تحول سلامت، رشد تولیدات کشاورزی و ارتقاء رتبه ایران به رده 16 مقالات علمی از عملکرد دولت خود دفاع نمود.
اما همانطور که انتظار میرفت مهم ترین بخش صحبت های رئیس جمهور برجام و تمدید تحریم های امریکا بود.
روحانی اظهار داشت:

جمهوری اسلامی ایران همانطور که مقام معظم رهبری نیز تاکید کرده‌اند هیچگاه نقض کننده برجام نبوده و نخواهد بود.رئیس‌جمهور آمریکا موظف است با استفاده از اختیارات شخصی اش از تایید و به ویژه اجرای تحریم ها جلوگیری کند. صریحا اعلام می‌کنم چنانچه این مصوبه اجرایی شود نقض فاحش برجام بوده و پاسخ قاطعانه ما را به دنبال خواهد داشت؛ حتی امضای آن توسط رئیس‌جمهور آمریکا را نیز خلاف تعهدات آمریکا می‌دانیم و با عکس‌العملی مقتضی روبرو خواهد شد.


اعتراض نمایندگان خوزستان
در ابتدای حضور رئیس جمهور، نمایندگان خوزستان به سمت حسینعلی امیری، معاون پارلمان رئیس جمهور رفتند تا در مورد معضل ریزگردها صحبت کنند. 
پس از مدتی در میان دفاعیات رئیس جمهور از عملکرد دولت بود که عبدالله سامری نمیانده خرمشهر روحانی را خطاب قرار داد و فریاد زد: "اکنون 5 میلیون نفر در خوزستان دارند می‌میرند اما رئیس جمهور درباره هر چیزی صحبت می‌کند غیر از آلودگی در خوزستان".
پس از او جلیل مختار نماینده آبادان شروع به اعتراض کرد و همین باعث شد رئیس جمهور دقایقی 
نطق خود را قطع کند.


ارائه لایحه بودجه
پس از اتمام سخنرانی و حاشیه ها، روحانی لایحه بودجه 96 را تقدیم مجلس کرد و علی لاریجانی از دولت به دلیل تقدیم لایحه بودجه در موعد مقرر تشکر کرد.
استیضاح وزیر راه و شهرسازی
لازم به ذکر است به دلیل حادثه تصادف قطار در سمنان، 84 نماینده مجلس، استیضاح آخوندی را امضا کردند تا عباس آخوندی در روزهای آینده برای پاسخگویی به این مسئله وارد صحن مجلس شود.


بیانیه نمایندگان در قبال امریکا
همچنین 264 نماینده مجلس با امضای بیانیه ای تمدید قانون تحریم ها علیه ایران را محکوم کردند و خواستار اقدامات متقابل ایران با این مسئله شدند.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم