دیوار و سایت های مشابه را خراب میکنم

دیوار و سایت های مشابه را خراب میکنم
رئیس اتحادیه مشاورین املاک کشور در گفتگوی تندی که با ایسنا داشت به شدت به سایت دیوار تاخت تا زنگ خطر برای وب سایت های غیر تخصصی املاک به صدا در بیاید.

دیوار و سایت های مشابه را خراب میکنم
حسام عقبایی گفت: من به واسطه دفاع از صنف خودم، اپلیکیشن دیوار را خراب می کنم، چون این سایت و سایت های غیرتخصصی املاک، مشاورین املاک را حذف کرده اند. ۱۲ هزار دفتر مشاور املاک در شهر تهران وجود دارد که با آگهی های سایت دیوار و سایت های مشابه، ضرر می کنند. در معاملات مسکن نباید واسطه را حذف کنیم در حالیکه دیوار و برخی سایت های دیگر واسطه را حذف کرده اند.
وی در ادامه اظهار کرد: البته ما از ابزارها و ایده های نوین که بتواند به روند رشد معاملات کشور و بالا بردن صنایع مرتبط با ساختمان در حوزه دیجیتال و فضای مجازی کمک کند استقبال می کنیم.


نهادهای دیگر باید با حوزه املاک ارتباط برقرار کنند
عقبایی در ادامه نام 7 نهاد را برده و اظهار داشت ارتباط این نهادها با مشاورین املاک ضروری است: نهادهایی مانند سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، سازمان ثبت احوال، شهرداری، بانکها، وزارت نیرو، وزارت نفت و سازمان امور اقتصادی و دارایی باید با مشاوران املاک در ارتباط باشند. با تلاش هایی که ما در مورد این ارتباطات انجام دادیم، موفق شدیم با سازمان ثبت احوال لینک شویم.ما به این سازمان بابت تاییده هایی که به ما ارائه میدهد، سالیانه 200 میلیون تومان پرداخت میکنیم.البته با وجود این همکاری، هنوز اطلاعات دقیق تری را در دسترس نداریم و نیازمند همکاری نهاد های دیگر هستیم. 
به طور مثال اطلاعاتی نظیر اینکه ملک قابل معامله یا در بازداشت است در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور وجود ندارد. بعضا دیده می شود سندی به دلیل مسائل قضایی، بازداشت یا در رهن است اما این اطلاعات اصلا مشخص نیست. مشاورین املاک می خواهند ملکی را بفروشند غافل از اینکه طبق اجراییه دادگاه، ملک بازداشت است!
علاوه بر اینکه مشاورین املاک هیچ تکلیف حقوقی برای بررسی این مسائل ندارند، در صورت اقدام شخصی هم، نهادها هیچ جوابی به آنها نمیدهند. نتیجه چه میشود؟ نتیجه فراهم سازی بستر مناسبی برای سودجویی کلاهبرداران خواهد شد.


نگران این وضع هستیم
به دلیل دولتی بودن، روند قابل قبولی در اقتصاد ما حاکم نیست و نهادها و متولیان حوزه املاک با هم هماهنگ نیستند. به طور مثال شما در بازار خودرو وضعیت بهتری را مشاهده میکنید. هنگامیکه یک مالک بخواهد خلافی ماشین خود را بگیرد، کافیست وارد سایت مربوطه شود یا با تلفن همراهش به راحتی اطلاعات مربوط به خلافی ماشین را بررسی کند. اما در حوزه ملک و مسکن چنین شفافیتی را مشاهده نمیکنیم و طرفین معامله، خصوصا خریداران دچار تردید و ریسک میشوند.معامله ملک به این سادگی نیست. یک مشاور املاک نهایتا میتواند سند ملک، کارت ملی، شناسنامه، سند بنچاق، پایان کار و سند رهنی را برای احراز مالکیت دریافت کند. آیا تمام ماجرا با همین مدارک به خوبی پیش خواهد رفت؟ قطعا خیر! چیزهای دیگری مورد نیاز معاملات مسکن هستند که مشاورین املاک به آنها دسترسی ندارند و این عدم دسترسی منجر به ضایع شدن حقوق متعاملین میشود. در صورت وجود مشکل هم به دلیل عدم دسترسی به فرد کلاهبردار، مشاورین املاک وارد درگیری میشوند. ما باید برای برقراری امنیت در حوزه مسکن یک عزم ملی داشته باشیم تا از وجود مشکلات جلوگیری کنیم.


مشاورین و تاجرین املاک از فضای مجازی نهراسند
در ایران، تجار برای استفاده از فضای مجازی، هراسان هستند. این در حالی است که ۵۰۰ شرکت برتر دنیا در فضای مجازی فعالیت می کنند در حالیکه دکان و دفتر هم ندارند! ولی ما در تجارت الکترونیک از دنیا عقب هستیم. رئیس اتحادیه مشاورین املاک کشور در ادامه گفت: در حال حاضر اگر شخصی بخواهد خانه ای تهیه کند باید راه بیفتد و خانه را از نزدیک ببیند، راه دیگری هم ندارد. بعضی مواقع دکور ما مدرن است ولی درون سنتی است. لذا باید درون تغییر کند و تحول ایجاد کنیم. باید از ابزارهای جدید استفاده کنیم و اتحادیه املاک هم از این موضوع حمایت می کند. البته اگر ایراداتی به این طرح وارد باشد باید رفع شود.


سایت های مجازی معتبر، کمک کننده رونق ملک در سال 96
عقبایی با اشاره به اینکه سال آینده شاهد رونق بازار ملک خواهیم بود بیان داشت: پیش بینی من این است که از خردادماه ۱۳۹۶ وارد فاز پیش رونق مسکن می شویم که امیدواریم سایتهای مجازی در این فضا به ما کمک کنند. البته مردم توجه کنند هر سایت و مجموعه فعال در حوزه مسکن لزوما نمی تواند دارای مجوز فعالیت باشد. لذا معاملات خود را تنها از طریق مشاورین املاک دارای کد صنفی معتبر انجام دهند. اصلی ترین عامل رشد معاملات مسکن نحوه معاملات نیست بلکه قدرت خرید است، اما تجربه جهانی نشان  داده مهندسی معاملات علمی و تکنیکال منجر به رشد تا ۳۰ درصد معاملات مسکن میشود.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم