اگر شرایط همین گونه پیش برود، سال 96 با افزایش قیمت ملک رو به رو خواهیم بود

اگر شرایط همین گونه پیش برود، سال 96 با افزایش قیمت ملک رو به رو خواهیم بود
هنگامیکه با برخی از مشاورین املاک صحبت میکنیم، اذعان میدارند بانک های خصوصی و موسسات اعتباری اقدام به خرید واحدهای آپارتمانی و مسکونی با عمر کمتر از سه سال کرده اند تا این خانه ها را در دوره رونق با قیمتی نجومی به فروش برسانند. مصطفی قلی خسروی، رئیس پیشین اتحادیه مشاورین املاک کشور به تازگی در سخنانی اظهار داشت بانک ها و موسسات اعتباری با ورود به بخش املاک، منجر به خراب کردن وضعیت اقتصادی و همچنین سوداگری بازار مسکن شده اند، اما مهدی سلطان محمدی یکی از کارشناسان حوزه املاک،با این اظهار نظر موافق نمیباشد. با شابش همراه باشید تا نظر این کارشناس را در این خصوص جویا شویم.

آقای سلطان محمدی، آیا در بازار مسکن رکود حاکم است؟
وضعیت بازار مسکن در فصل پاییز از  افزایش معاملات ملک و عدم نوسان قیمت حکایت میکنند. شواهد موجود حاکی از این است که بازار مسکن در حال خروج آرام از رکود است. منتهی همانطور که قبلا پیش بینی می شد خروج مسکن از رکود بسیار آرام است و این انتظار هم وجود ندارد که توام با شوک های قیمتی باشد. شرایط کلان اقتصاد کشور زمینه را برای شوک های قیمتی در بازار املاک مهیا نمی کند و لذا تغییرات در بازار مسکن آرام و تدریجی خواهد بود.


وضعیت عرضه و تقاضا چه طور است؟
یکی از عواملی که به رونق بازار املاک کمک می کند کاهش تولید در دو سال گذشته است که بخش عرضه را کاهش داده و تعادل عرضه و تقاضا مجددا بعد از اضافه عرضه سنگینی که طی سال های 90 تا 93 وجود داشت برقرار شده است. اما از آنجا که مازاد عرضه از سال های قبل همچنان در بازار وجود دارد لذا انتظار نمی رود که خروج از رکود توام با شوک قیمتی باشد و میان عرضه و تقاضا شکاف ایجاد کند، بلکه به مرور و با آرامش بازار به سمت رونق خواهد رفت و اضافه عرضه نیز متناسب با آن ایجاد خواهد شد.


به نظر شما از چه زمانی شاهد رونق بازار مسکن خواهیم بود؟
این موضوع به تحولات کلان سیاسی و اقتصادی و همچنین بازار های مالی و پولی بستگی دارد و لذا نمی توان خیلی قطعی پیش بینی کرد. اما این انتظار وجود دارد که از نیمه دوم امسال و به خصوص در سال 96 بازار خانه و ملک وضعیت پر رونق تری را شاهد باشد و لذا عمده رونق در سال 96 خواهد بود.


آیا قیمت ملک در چند ماه آینده افزایش خواهد یافت؟
این انتظار وجود دارد که رشد قیمت خانه در سال 95 حول و حوش نرخ تورم عمومی و شاید اندکی بالاتر باشد، اما اگر شرایط به همین گونه پیش برود به احتمال زیاد در سال 96 رشد قیمت خانه و ملک از نرخ تورم بیشتر خواهد بود.


ایا شما هم با نظر برخی مشاورین املاک مبنی بر حضور و سرمایه گذاری بانک ها و موسسات در بازار املاک موافقید؟
به نظر بنده نظر این مشاورین املاک اشتباه است. بنده چنین پدیده ای را ندیدم و نمی توانم بپذیریم که چنین پدیده ای وجود داشته باشد. بانک ها آنقدر با مشکلات عدیده ای روبرو هستند که اصلا منابعی ندارند که به خرید ملک اختصاص دهند. این اتفاق مربوط به سال های 92 و 93 بود و عمده خرید بانک ها نیز در بخش تجاری و اداری بود و در بخش مسکونی ورودی نداشتند و بخش تجاری و اداری نیز از رونق خاصی برخوردار نشده و حتی ممکن است رکود در این بخش تشدید شود.


پس در بخش مسکونی سرمایه گذاری انجام نشده است؟
خیر نشده است و بروز این اتفاق در ماههای اخیر از اساس منتفی است.این پدیده صرفا پدیده ای به جا مانده از دوره های قبلی و آن هم در بخش تجاری است که انتظار رونق برای این بخش در دو سال آینده نیز وجود ندارد.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم