افزایش آرام و بی سر و صدای قیمت دلار!

افزایش آرام و بی سر و صدای قیمت دلار!
این روزها با نگاه به جدول قیمت ارز یک لحظه متوقف میشویم و با خود میگوییم: عجب! قیمت دلار کی به 4 هزارتومان رسید؟! حقیقت این است که قیمت دلار با شیوه ای کند و خزنده در حال افزایش است. با شابش همراه باشید.

دلایل متعددی برای رکود و رونق بازار ملک و مسکن مطرح میشود. یکی از آنها قیمت ارز است. متخصصین حوزه ملک و مشاورین املاک اعتقاد دارند یکی از رقبای آنها، ارز و نوسانات این بازار است. در چند روز گذشته شاهد افزایش قیمت دلار بودیم به طوریکه هیچ فردی هم به طور صریح پاسخگوی چرایی این ماجرا نیست!
این روزها آنقدر اتفاقات بزرگ در ایران و سراسر دنیا اتفاق افتاده است که موضوعات و اتفاقات دیگر در لفافه قرار گرفته اند. تحریم سنای امریکا، تصادف قطار در سمنان، پیروزی ترامپ در امریکا، لایحه بودجه مجلس و ... باعث شد از یک مسئله مهم غفلت یا شاید بگوییم سوء استفاده شود!
هنگامیکه چند سال پیش قیمت دلار افزایش پیدا کرد، عده از سیاست مداران و اقتصاددانان به شدت به دولت وقت تاختند و انواع و اقسام هجمه ها را نثار کابینه کردند. بدون شک افزایش قیمت دلار در دوره قبل مورد تایید نیست، اما پرسش این است چرا افزایش دلار در زمان فعلی مورد انتقاد کسی قرار نگرفته است؟!


هنگامیکه به اتفاقات برجسته این چند وقت نگاهی می اندازیم شاید فکر کنیم این مسئله مورد غفلت برخی کارشناسان قرار گرفته چون درگیر مسائل دیگری هستند. اما وقتی از مقامات بانک مرکزی پرس و جو میکنیم، قضیه متفاوت میشود! مقامات بانک مرکزی توضیح واضحی در این خصوص نمیدهند اما از محتوای جملاتشان میتوان این جمله را فهمید که: همه چیز تحت کنترل است!!
 
اگر چنین باشد نمیتوان افزایش قیمت دلار را یک غفلت دانست بلکه یک امر تعمدی بوده است. باید با خود اندیشید افزایش قیمت دلار به نفع چه نهادهایی میباشد یا به جیب چه کسانی سرازیر میشود؟؟
در دولت قبل گفته میشد افزایش قیمت دلار به جیب دولت سرازیر میشود.  آیا در این دولت هم چنین مسئله ای صدق میکند؟ وقتی آقای رییس‌جمهور از خالی ‌بودن خزانه برای پرداخت حقوق خبر می‌دهد، آیا راه‌کارهایی نظیر افزایش قیمت دلار برای جبران کمبودهای بودجه‌ای در حال اجرا میباشد؟
این‌ را اضافه کنید به بی‌دقتی درباره هزینه‌کرد مازاد درآمدهای ناشی از صرفه‌جویی یارانه‌ها، در مسیرهای غیرمصوب مجلس توسط دولت؛ خبری که چندی پیش توسط برخی نمایندگان اعلام شد و موجب تفکر برخی از مخاطبین شد. حال اگر این مسئله را با خبر نیمه تکذیب شده وابستگی صرافی ها به برخی از جریان های خاص مخلوط کنیم، معجون عجیبی از سودآوری و فرصت طلبی ها ایجاد میشود!

حال اگر فرض کنیم تمام این مسائل خارج از قدرت دولت بوده و دولتی نقشی در خصوص این اتفاقات نداشته اند، یک سوال مهم دیگر مطرح میشود: پس چه کسی بازار را اداره میکند؟؟

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم