مجلس و دولت با همکاری مشکل افزایش قیمت دلار را حل کنند

مجلس و دولت با همکاری مشکل افزایش قیمت دلار را حل کنند
قیمت دلار به مرز 4000 تومان رسید و از آنجا که افراد مسئول این ماجرا، هنوز گفتگوی شفافی ارائه نمیدهند،علت اصلی مشخص نشده است. اما دیروز یکی از مردان اقتصادی کشور لب به سخن گشود و این قضیه را شفاف تر نمود. اسدلله عسگر اولادی عضو اتاق بازرگانی ایران است. او عامل گرانفروشی دلار را دولت اعلام کرد اما دولت را به صورت کامل مقصر معرفی نکرد.

چندی پیش که شابش، خبری مبنی بر افزایش بی سر و صدا و آرام قیمت دلار در کشورانتشار داد. عضو اتاق بازرگانی ایران در گفتگویی که با خبرگذاری تسنیم داشت، به دلایل و راهکارهای حل این مسئله پرداخت.
عسگر اولادی در ابتدای گفتگو اظهار داشت: دولت در ارائه بودجه عجله کرد و چاره ای هم نداشت، زیرا نرخ ارز قبل از تحریم های اخیر به نرخ ۳۳۰۰ دولت رسیده بود، اما از نظر اقتصادی و بودجه مطلوب نبود.
در حقیقت دلارهای پتروشیمی و نفتی دست خود دولت است. دلیل افزایش دلار هم جبران کسری بودجه ای است که دولت دارد. البته نظر من این است که این مسئله با همکاری دولت و مجلس قابل حل است. مجلس با برنامه ریزی و دولت با رضایت به نرخ 3500-3600 دلار، میتوانند این مسئله را حل کنند تا دولت بتواند از عهده پرداخت یارانه و بدهی ها بر بیاید.

او در ادامه اظهار داشت:
با این وضع نمی توان ارز را تک نرخی کرد و بانک مرکزی تلویحاً با نرخ مورد قبول دولت موافقت کرده و در حال خرید و فروش است. درسال های اخیر بانک مرکزی نتوانست تقاضای بازار را تامین کند و به همین علت است که نرخ  ارز افزایش می یابد.

عضو اتاق بازرگانی ایران در خصوص تبعات ادامه این وضع گفت:
باید با مدیریت و برای رسیدن به اهداف اقتصاد مقاومتی پیش برویم. اگر وضع به همین منوال پیش برود، یعنی دولت به نرخ 3300 رضایت داده و در کف بازار هم قیمت دلار 3800 باشد، موجبات رانت و فساد اقتصادی گسترده ای فراهم خواهد شد. همانطور که گفتم راهکار ما قیمت 3600 است.دولت باید با چند اقتصاددان بزرگ مشورت کند تا مانند سالهای گذشته بزرگترین بدهکار کشور نشود.


نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم