تقاضای من از مسئولین، ایجاد و حمایت از سایت های تخصصی املاک است

تقاضای من از مسئولین، ایجاد و حمایت از سایت های تخصصی املاک است
امروز میهمان یکی دیگر از جوانان حوزه املاک هستیم. امید طباخی مدیر آژانس املاک آرتمیس است که پله پله قدم های موفقیت را طی کرده است. با شابش همراه باشید تا گفتگوی ما با این جوان آینده دار را بخوانید.

با سلام. آقای طباخی از چه زمانی و چه طور وارد حوزه املاک شدید؟
سلام. خوش آمدید. بنده از سال 85 بود که از طریق روزنامه همشهری به دنبال کار بودم و از همان سال به عنوان مشاور املاک مشغول کار شدم. حدود 9 سال مشاور املاک بودم که اوایل خرداد ماه امسال، تصمیم گرفتم به صورت مستقل فعالیت کنم. به همین دلیل آژانس املاک آرتمیس را تاسیس کردیم.


حوزه فعالیت شما کدام مناطق است؟
ما منطقه یک تهران را پوشش میدهیم. مثلا فرمانیه، قیطریه، نیاوران و...


وضعیت ملک در سال گذشته نسبت به امسال چگونه بوده است؟
اگر بخواهم فعالیت هایمان در این دو سال را ملاک قرار دهم، سال گذشته وضعیت خوبی نداشتیم. خداروشکر امسال وضعیت بهتر است.


معاملات شما بیشتر حول محور "خرید و فروش ملک" است یا "رهن و اجاره ملک"؟
 وقتی به آمار نگاه می اندازیم میبینیم تقریبا مساوی هستند. هم اجاره و هم خرید و فروش آپارتمان و ملک در یک حدی قرار گرفته اند.


در فصول مختلف هم مساوی هستند؟
بله، البته به نظر من وضعیت منطقه یک اینطور است. شاید مناطق دیگر تهران با تغییر فصل این نسبت تغییر پیدا کند، اما در منطقه ما در تمام فصول تقریبا وضعیت برابری بین "خرید و فروش خانه" یا "اجاره و رهن خانه" برقرار است.


 به نظر شما ملک و مسکن در چه وضعیتی به سر میبرند؟
به نظر من وضعیت فعلی بسیار بد بوده و تاکنون سابقه نداشته سطح معاملات ملک و مسکن به این حد برسد. وضعیت فعلی رکود است و همانطور که میدانیم مسکن بر خیلی از اصناف و بخش های دیگر کشور هم تاثیر میگذارد. شاید برای همین است که بقیه اصناف هم اظهار میدارند وضعیت خوبی ندارند.
پس برجام هم تاثیری بر معاملات شما نداشته؟
نخیر. هیچ تاثیری نداشته. به نظر من مشکل داخلی است نه خارجی. مردم باید احساس امنیت کنند تا پول و سرمایه خود را وارد بازار کنند. مردم سرمایه های خود را یا طلا خریدند و در خانه نگه داشتند و یا اینکه پول خود را در بانک ها پس انداز میکنند و سود خود را میگیرند. مردم نمیتوانند این ریسک را کنند که در بازار سرمایه گذاری کنند. نه فقط بازار املاک، بلکه بقیه بازار هم وضعیت شان همین است.


آیا با فضای مجازی آشنایی دارید و از این فضا در کسب و کار خود استفاده میکنید؟
بله، از اوایل سال 95 بود که ما مشاهده کردیم مردم برای مشاهده آگهی های املاک به سمت فضای مجازی گرایش پیدا کردند و ما هم متعاقبا شروع به استفاده از این فضا کردیم. قبلا همه آگهی ها در روزنامه همشهری قرار داده میشد اما در حال حاضر ما کاملا دریافتیم که زنگ خورهای آگهی هایی که در سایت های دیوار و شیپور میگذاریم خیلی بیشتر است.


سایت هایی مثل دیوار و شیپور طبق برخی گزارش هایی که دریافت میکنیم امنیت مردم را کاهش داده اند، زیرا هر کسی که بخواهد میتواند در این سایت ها آگهی بگذارد. مشکل بعدی حذف مشاورین املاک است. نظر شما چیست؟
بله موافقم. وقتی فضای بهتری وجود داشته باشد ما هم به همان سمت خواهیم رفت. اگر فضایی باشد که زیر نظر اتحادیه و صنف املاک باشد ما از آنها استقبال میکنیم. بالاخره باید پذیرفت که امروز اولویت مردم فضای مجازیست و کامپیوتر و گوشی های هوشمند، بهترین بستر برای بازاریابی محسوب میشوند. در صورتیکه این فضا هم ایمن شود و سایت های تخصصی بوجود بیایند که علاوه بر ایمنی، توسط مردم هم شناخته شده باشند، ما قطعا اولویت مان را به سمت این سایت ها تغییر خواهیم داد.
تقاضایی که از مسئولین دارم گسترش فضای مجازی است. آگهی های همشهری نه از لحاظ هزینه و نه از لحاظ بازدهی برای ما صرف نمیکند. اگر سایت های ایمن و زیر نظر اتحادیه مانند شابش ایجاد و حمایت شوند، ما هم از آنها استقبال خواهیم کرد.
مسئله بعدی همانطور که گفتید حذف مشاورین املاک است. در این سایت های غیر تخصصی هر کسی میتواند آگهی بگذارد و در انتها هم خودشان پای معامله میروند. این مسئله باعث حذف مشاورین املاک میشود که باید توسط مسئولین اصلاح شود.


آیا از تعرفه ها راضی هستید؟
خیر، واقعا وقتی این تعرفه ها را با اصناف دیگر مقایسه میکنیم میبینیم این رقم پایین است. من تقاضا دارم مسئولین حوزه املاک در این تعرفه ها تجدید نظری بکنند.


برخی آمارها حکایت از افزایش جمعیت ایران به 92 میلیون نفر تا سال 1400 دارند. به نظر شما توانایی تولید واحد مسکونی این مقدار را داریم؟
در صورتیکه شرایط به گونه ای فراهم شود که افراد صنف های دیگر سرمایه های خود را در ملک بیاورند، قطعا به آن رقم خواهیم رسید. باید شرایط مساعد شود. در حال حاضر برخی از افرادی که شغلشان ساخت و ساز ساختمان میباشد هم دست از سرمایه گذاری کشیده اند، چه برسد به اینکه افراد صنف های دیگر وارد ملک شوند. بنابراین باید در وهله اول بازار را بیفتد.
اینکه میگویند واحد های بسیار زیادی داریم که خالی هستند درست است؟
بله، شما به همین دور و بر هم نگاهی بیندازید میتوانید هزاران واحد را ببینید که خالی هستند. دلیل آن عدم قدرت و استطاعت مالی اکثریت مردم است. یک عده کمی میتوانند بخرند اما اکثریت توان خرید آپارتمان یا ملک ندارند.


چه آینده و روندی برای بازار ملک و مسکن پیش بینی میکنید؟
به نظر من این روند در دستان مسئولین کشور است. اگر بخواهند میتوانند دوباره به آن رونق ببخشند اما اگر نخواهند، همین وضع ادامه پیدا خواهد کرد. این را هم نباید فراموش کنیم که رکود مسکن دیگر اصناف را هم تحت تاثیر قرار خواهد داد. هروقت بازار ملک و مسکن رونق میگیرد مشاهده میکنیم بقیه بازارها هم فعالیت شان بهبود پیدا میکند.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم