ایمنی ساختمان های ایران با استانداردهای جهانی خیلی فاصله دارد

ایمنی ساختمان های ایران با استانداردهای جهانی خیلی فاصله دارد
طبق مقررات و استانداردهای ایمنی، هر ساختمان و بنایی که تصرف بیش از 50 نفر را داشته باشد در طبقه بندی بناهای پرخطر قرار میگیرد و متعاقبا باید یک سری مولفه های ایمنی و حفاظتی را رعایت کند. با شابش همراه باشید تا نظر داوود براتی، کارشناس ارشد ایمنی و حریق را در این خصوص جویا شویم.

تدوین قوانین ایمنی و حفاظتی
داوود براتی در ابتدای گفتگو اظهار داشت: 
در تجربه های جهانی بیشترین تلفات انسانی در مکان های پر تجمع رخ داده است. در ایران نیز اگر بخواهیم چند مورد را نام ببریم میتوانیم به حادثه سینما رکس آبادان، سینما آزادی، مسجد ارک و .... اشاره کنیم که در سال های اخیر رخ داده است.
این کارشناس در خصوص تجربه های تلخ کشورهای خارجی و تدوین قوانین و استانداردهای محکم در این خصوص اظهار داشت:
در کشورهای مختلف تجربه های زیادی در این خصوص کسب شد و به همین علت قوانین محکمی هم تدوین شد. افرادی که در زمینه ساخت و ساز بودند ملزم به رعایت این قوانین بودند اما وقتی به کشور خودمان نگاه می اندازیم میبینیم با استانداردهای جهانی خیلی فاصله داریم. به طور مثال همین سینمای اسلامشهر که چند وقت پیش مورد آتش سوزی قرار گرفت را فرض کنید. این سینما حدود یکسال مورد بازسازی قرار گرفت اما آتش سوزی چند روز پیش نشان داد ضوابط ایمنی به صورت کامل در بازسازی رعایت نشده است. حال با همین مبنا به سینماها و سایر مکان ها تجمعی که در چندین سال پیش مورد بازسازی قرار گرفتند فکر کنید. رعایت اصول ایمنی در آنها به مراتب بدتر از سینمای اسلامشهر است. این وضع بناهایی است که مورد بازسازی قرار گرفته اند، آن بناهایی که اصلا به این موارد توجه نمیکنند که فاجعه آمیزتر هستند.


اصول مهم در طراحی ساختمان ها و بناهای تجمعی
براتی افزود: مهم ترین عنصر ایمنی در آپارتمان های تجمعی، احداث راه پله های خروجی ایمن از داخل سالن های پر جمعیت و هدایت این افراد به سمت فضاهای امن و باز است. البته این هدایت و خروج باید در زمان استانداردی صورت بپذیرد.در احداث یک راه پله اضطراری، به مواردی از قبیل مساحت زیر بنا، ظرفیت انسانی تخمین زده شده، تعداد و همچنین ظرفیت راه های خروجی مورد محاسبه قرار میگیرد. همچنین راه های خروجی باید در زوایای گوناگون و به تعداد مناسب احداث شوند تا هنگام ازدحام بیش از حد در یک خروجی، افراد به خروجی دیگر مراجعه نمایند.
وی در خصوص مصالح استفاده شده در ساختمان های تجمعی مانند هتل گفت: پوشش های نهایی و نازک کاری در ساختمان های پر جمعیت مانند هتل ها باید به آتش مقاومت بسیار زیادی داشته باشند تا در صورت اشتعال، علاوه بر مقاومت در برابر آتش، منجر به ایجاد دود و خفگی نشوند. مهندسان و طراحان و مجریان باید به طور کامل این مسائل را رعایت کنند تا در آینده شاهد حوادث تلخ نباشیم.
مرحله بعد استفاده از سیستم ها و تمهیدات ایمنی و حفاظتی است. استفاده از این تمهیدات از تشدید و توسعه آتش سوزی در آپارتمان ها و خانه ها جلوگیری میکند.
سیستم های هشداری کشف و اعلام حریق که معمولا به صورت خودکار و دستی ارائه میشوند، از مهم ترین و بهترین سیستم های امنیتی محسوب میشوند که حتما باید در ساختمان ها و آپارتمان های تجمعی مورد استفاده قرار بگیرند. به غیر از ساختمان هایی که بعد از سال 1384 ساخته شدند، اغلب ساختمان های تجمعی فاقد سیستم امنیتی و تدافعی بوده و یا اینکه این سیستم ها به صورت ناقص به حفاظت از ساختمان میپردازند.


در بازسازی ها اولویت زیبایی بنا نباشد
با اینکه ما بر روی قوانین ایمنی و حفاظتی تاکید میورزیم، اما باز هم میبینیم در بناهای قدیمی بیشتر به فاکتور زیبایی توجه میشود و درصد کمی از مالکان به ایمنی ساختمان و آپارتمان خودشان اهمیت میدهند.
برخی از این ساختمان ها به دلیل اینکه از ابتدا قوانین حفاظتی را رعایت نکرده اند، در زمان بازسازی یا باید هزینه بسیار زیادی را پرداخت کنند یا اینکه اصلا امکان اضافه کردن فاکتورهای ایمنی در آنها مقدور نمیباشد.
یک مشکل دیگری که داریم نظارت است. اصناف و نهادهای مرتبط با ایمنی ساختمان ها، همکاری لازم را با سایر حلقه های نظارتی از جمله آتش نشانی و خدمات ایمنی انجام نمیدهند. به همین دلیل کسی دلیلی نمیبیند پروسه ایمنی ساختمان را طی کند.
یک مشکل دیگر بیمه ها هستند. شرکت های بیمه بدون توجه به رعایت نکات ایمنی و حفاظتی و برای جذب مشتریان اقدام به بیمه هرگونه آپارتمان یا ساختمانی میکنند و همین امر موجب میشود مالکان و سازندگان هم هزینه ای بابت این موارد نکنند زیرا هر اتفاقی بیفتد بیمه هزینه ها را خواهد داد.


توجه دولت به اماکن مذهبی
براتی در انتها گفت: اکثر اماکن مذهبی و فرهنگی ما نیز تجمعی محسوب میشوند و به دلیل هزینه های سنگین برای تمهیدات ایمنی، نیاز به حمایت های دولت دارند. لذا از مسئولین دولتی تقاضا دارم با تخصیص بودجه و حمایت های مقتضی، این اماکن را ایمن سازی کنند.


نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم