اگر فوق لیسانس داری میتوانی این واحد را بخری!

اگر فوق لیسانس داری میتوانی این واحد را بخری!
چند روز پیش بود که خبری در خصوص معامله یک برج در سعادت آباد منتشر شد. شرایط معامله این برج به قدری جالب بود که تعجب خیلی ها را برانگیخت. هنگامیکه دو نفر به عنوان مشتری برای صحت و سقم این خبر به آژانس های املاک سعادت آباد مراجعه کردند، متوجه شدند این خبر دقیقا درست است و در چندین برج دیگر هم این اتفاق در حال روی دادن است. با شابش همراه باشید تا مروری بر این گفتگو ها داشته باشیم:

مشتری: من و همسرم میخواهیم یک واحد مسکونی در این برج بخریم. میخواستیم ببینیم قیمت آن چقدر است؟
مشاور: آیا فوق لیسانس دارید؟
مشتری: خیر، من و همسرم لیسانس داریم. چه طور؟
مشاور: همسایگان برای فروش آپارتمانشان شرط گذاشتند تا ساختمانشان با فرهنگ باشد. فقط در صورتیکه فوق لیسانس دارید میتوانید اینجا را بخرید!
مشتری: یعنی فقط فوق لیسانس به بالاها فرهنگ دارند؟
مشاور: آقا این شرطی است که گذاشته اند! بالاخره با کلاسند! خیلی هایشان تا 10 میلیارد برای واحدهایشان پول دادند. شما که میخواهید یک واحد 80 متری بخرید باید خودتان را با آنها وفق دهید. این حقشان است بابت پولی که دادند شرط بگذارند.


پس از این گفتگو به سراغ یک برج ساز در همان منطقه سعادت آباد میرویم:

آیا شما هم برای فروش برج هایتان شرط مدرک تحصیلی و مشاوره دارید؟
برج ساز: خیر! مگر دنبال پذیرش دانشجو هستیم؟! کسی که به شما چنین چیزی گفته سنگ قلابتان کرده! البته برخی برجها و ساختمان ها شرایطی برای پذیرش دارند و خب باید پذیرفت که سطح زندگی آنها متفاوت است. کسی که واحد چند میلیاردی خریده با کسی که یک واحد 300-400 میلیونی دارد یکی نیست.

پس سطح فرهنگ آدم هایی که خانه های میلیاردی دارند بالاتر است؟
برج ساز: خیر من خدمت کسی جسارت نمیکنم اما باید قبول کرد از لحاظ سطح زندگی یکی نیستند. شما آپارتمانی را فرض کنیدکه در هر طبقه اش یک واحد 400 متری و یک واحد 70 متری ساخته شده. آن خانه 400 متری میشود 10 میلیارد و این خانه 70 متری میشود 1 میلیارد. خب آن کسی که خانه 10 میلیاردی را خریده از نظر زندگی در سطح آن واحد 1 میلیاردی قرار  نمیگیرد. این مسئله برای ما الان یک معضل شده است.

یعنی برای فروش واحد 70 متری به مشکل خورده اید؟
برج ساز: بله، مالکان واحد ها برای فروش آن واحد 70 متری شرط میگذارند. البته برخی راه دیگری را انتخاب میکنند.


چه راهی؟
برج ساز: سوئیت 70 متری را برای مهمان هایشان میخرند.


یعنی برای مهمانشان 1 میلیارد هزینه میکنند؟

برج ساز: بله، البته همه اینکار را نمیکنند و بیشتر به ما میگویند به دنبال افراد با کلاس و با فرهنگ باشیم. اما اینکه فوق لیسانس داشته باشد خیر!چه بسیار افرادی هستند که فوق لیسانس دارند و بی فرهنگند و چه بسیار افرادی که سیکل دارند و با فرهنگند!


فرهنگ از نظر شما یعنی چه؟
برج ساز: این دیگر به نظر مالک بستگی دارد نه من! من صرفا یک مشاور املاک و برج ساز هستم. برخی دوست دارند طرف شیک و پیک و بدون اعتقادات خاص باشد تا وقتی مهمانی و پارتی گرفتند لو نروند. سعادت آباد یک محله مهاجرنشین است. اینجا ملک از 5 میلیون تا 35 میلیون به فروش میرود. به همین دلایل از این دست مسائل اینجا اتفاق می افتد.


پس از این دو نفر به سراغ مشاور سوم در سعادت آباد رفتیم. او هنگامیکه با این اظهارات مواجه شد به شدت خندید! سپس گفت:
مشاور املاک: معمولا آنها که شرط میگذارند پزشک هستند و میخواهند کل ساکنین ساختمان هم پزشک باشند.


یعنی شما از این نوع شرط ها برای فروش برج های خود نمیگذارید؟
مشاور املاک: ببینید به طور خودکار غربال فرهنگی و طبقاتی در برج ها صورت میپذیرد. برج های ما همگی استخر و سونا و باشگاه بدنسازی دارند. شارژ ماهانه این آپارتمان ها نزدیک 500 هزار تومان است. با این شرایط کسانی باید ساکن شوند که با این شرایط بسازند و از سونا و باشگاه بدنسازی استفاده کنند.
البته شرایط مهم تری برای تشخیص فرهنگ افراد وجود دارد. مثلا پدر من به هیچ وجه از روی مدرک تحصیلی ملکی را نمیفروشد. ما بیشتر به لحن گفتگو و خانواده طرف نگاه میکنیم.


دستشویی طلا!
محمدرضا خندان یکی از جامعه شناسان کشور ماست که از برج ها و آپارتمان های زیادی در شمال تهران دیدن کرده است. او میگوید برخی از این برج ها دارای دستشویی طلا و برخی دارای درهایی مانند کاخ زمستانی هستند. او ادامه داد: 
فروشنده این برج ها معمولاً سویه‌های فرهنگی مشخصی دارند و سعی می‌کنند آدم‌هایی را گزینش کنند که از نظر فرهنگی بیشتر به خودشان نزدیک باشند. مثلاً در برجی که من دیدم سویه‌های غربی داشتند و سعی می‌کردند آدم هایی را گزینش کنند که اصلاً مذهبی نیستند. این اتفاق فقط ویژه شمال شهر نیست و برخی مناطق جنوبی هم همین ویژگی‌ها را دارند. مثل خیابان ایران در جنوب شرقی تهران که آنها هم گزینش‌های خاص خود را دارند و فقط به آدم‌هایی که از دید آنها مذهبی هستند، خانه اجاره می‌دهند. خندان در انتها گفت: این مسئله به نفع جامعه نیست زیرا باعث دوپارگی میشود و مردم از هم فاصله خواهند گرفت.


آسیب های اجتماعی
حسام عقبایی رئیس صنف مشاورین املاک نیز در این خصوص گفت: از آنجا که این عمل طبق قانون «مالکیت» محترم است، هر کس می‌تواند ملکش را با شرط‌های خودش بفروشد. دقیقاً مثل عقد نکاح که خانواده زوجه برای زوج شرایط خاص قرار می‌دهند و کسی هم نمی‌تواند مانع‌شان شود. اما از منظر اجتماعی چنین شرط‌ هایی منجر به تبعیض و جدا کردن طبقات اجتماعی و در نهایت شکاف طبقاتی خواهد شد و یک تهدید اجتماعی برای جامعه و همزیستی مسالمت‌آمیز فرهنگی آدم هاست. همچنین این شرط های عجیب و غریب می‌توانند قیمت مسکن و آپارتمان را به طور کاذب افزایش داده و سوداگری ایجاد کند.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم