خیز رونق ملک در تهران برداشته شده است

خیز رونق ملک در تهران برداشته شده است
حسام عقبایی در گفتگو با جام جم آنلاین در خصوص وضعیت مسکن گفت: از آنجا که در فصل زمستان عرضه مسکن بیشتر از تقاضاست، تعداد و قیمت معاملات مربوط به اجاره آپارتمان و ملک با کاهش رو به رو خواهد شد.

آقای عقبایی وضعیت خرید، اجاره، فروش و رهن خانه و آپارتمان در سطح تهران در آذرماه چگونه بوده است؟
عقبایی: بنده آمار 28 روز آذر را در اختیار دارم که طبق آن 11 هزار و 898 قرارداد خرید و فروش خانه و ملک و همچنین 13 هزار و 265 قرار داد اجاره و رهن آپارتمان ثبت شده است. در مجموع 25 هزار و 463 معامله اعم از اجاره و خرید و فروش ملک صورت پذیرفته که با آمار آذر ماه سال گذشته زیاد تفاوتی ندارد.

آیا در استان های دیگر ایران هم وضعیت معاملات مشابه سال گذشته است؟
عقبایی: خیر، متاسفانه کاهش داشته است. در آذر سال گذشته حدود 43 هزار قرارداد رهن و اجاره ملک و 40 هزار معامله خرید و فروش آپارتمان و ملک توسط مشاورین املاک ثبت شده که در مجموع به عدد 84 هزار قرارداد میشوند. این تعداد در سال گذشته 133 هزار معامله بوده که نشان دهنده کاهش چشمگیر معاملات اجاره، خرید، رهن و فروش ملک در کشور است.

دلیل  این وضعیت چیست؟
این مسئله به دلیل خیز رونق املاک است. در تهران کم کم در حال خروج از رکود هستیم و پس از تهران متعاقبا شهرستان ها هم وضعشان بهتر میشود. پیش بینی ما این است که از سال آینده وضعیت معاملات دیگر استانهای کشور نیز رونق خواهد گرفت.

پیش بینی شما برای بازار ملک در سال 96 چیست؟ 
از آنجا که در سال 96 انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر برگزار خواهد شد، لذا پیش بینی میشود تا انتهای بهار سال آینده نباید منتظر تحول وضعیت خانه و مسکن باشیم، بلکه از تابستان رونق نسبی بر بازار املاک حاکم خواهد شد. البته این رونق به معنای افزایش قیمت ملک نیست. نظر من اینست که رشد و رونق معاملات ملک اگر هم با افزایش قیمت همراه باشد، متناسب با نرخ تورم خواهد بود نه بیشتر. و از آنجا که در سال آینده نرخ تورم تک رقمی پیش بینی میشود، بنابراین نباید نگران افزایش قیمت ملک هم باشیم.


نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم