شهرنشینی ایران به مرز 75 درصد خواهد رسید

شهرنشینی ایران به مرز 75 درصد خواهد رسید
دکتر حسین محمدپور در یک نشست علمی که با موضوع مدیریت شهری و ارتباط آن با اقتصاد مقاومتی برگزار شده بود گفت: ایران همانند دیگر کشورهای در حال توسعه، یک نوع شهرنشینی مهارنشده را تجربه کرده و به احتمال زیاد در سرشماری جدیدی که صورت پذیرفته، نرخ رشد شهرنشینی آن به 75 درصد خواهد رسید. با شابش همراه باشید.

رئیس مرکز آموزش مدیریت تخصصی اقتصاد شهری اظهار داشت: اقتصاد مقاومتی علاوه بر اینکه دارای یک بستر خوب برای برنامه ریزی بلند مدت است، در کوتاه مدت هم میتواند مشکلات اقتصاد ما را حل کند، زیرا این نظریه صرفا یک ایده نیست، هم بنیان نظری دارد، هم هدفمند است و هم قابلیت اجرایی دارد.
وی با اشاره به وضعیت کنونی شهرنشینی در ایران گفت:بر اساس آمارهای منتشر شده، جمعیت شهرنشینی در سال 1950 نزدیک به 700 میلیون نفر بود، اما همین رقم در سال 2014 به 3 میلیارد و 900 میلیون نفر رسید. طبق روندی که در حال پیشروی است، جمعیت شهرنشین تا سال 2050 نزدیک به 6 میلیارد و 300 میلیون نفر خواهد شد. حال وضعیت ایران نیز جدای از وضعیت دنیا نمیباشد. از آنجا که ایران هم در حال افزایش جمعیت شهرنشین خود است، به نظر میرسد در سرشماری امسال، این درصد به 75 برسد.اگر همین روند ادامه پیدا کند، مدیریت شهری هم دچار مشکل خواهد شد.، نیاز به آپارتمان و مسکن هم معضل دیگریست که در ادامه اتفاق خواهد افتاد. مشاورین املاک و مسئولان حوزه املاک نیز باید برای این قضایا فکری بکنند. در حال حاضر خرید و فروش خانه و آپارتمان دچار مشکلاتی است که باید برطرف بشود.

دکتر محمدپور افزود: 
در بند نخست اقتصاد مقاومتی تاکید شده است، عدالت اجتماعی در شهرها یکی از اقدامات موثر مدیریت شهری محسوب میشود. در این بند بر افزایش مشارکت های اقتصادی در فعالیت های اقتصادی و تشویق و تسهیل فعالیت های مردمی تاکید شده است. بنابراین مدیران شهری باید تسهیل این فعالیت ها را بین مردم جا بیندازند. بحث بعدی مسکن و ملک است. وضعیت مسکن در کشور باید ساماندهی شود و آپارتمان های مورد نیاز برای خرید، اجاره و رهن خانه فراهم شود. برخی واحدهای مسکونی ناسالم هستند که باید بازسازی شوند و برخی دیگر از خانه ها هنوز ساخته نشده اند که آنها هم باید سر رو سامان بیابند.
صاحب امتیاز فصلنامه علمی پژوهشی اقتصاد و مدیریت شهری با تاکید بر درآمد پایدار گفت: در حال حاضر درآمدهای شهر تهران از طریق بازارهای پولی و مالی 25 درصد است که باید توسعه بیابد. در صورت توسعه درآمدهای پایدار، نیاز مدیریت شهری به منابع درآمدی ناپایدار مثل فروش تراکم برطرف خواهد شد.

دکتر محمدپور در انتها به آمارهای جهانی اشاره کرد و گفت:
شهرهای توسعه یافته در کشورهای مختلف، بالای 60 درصد هزینه های خود را از طریق درآمدهای پایدار تامین میکنند. برای مثال در شهر توکیوی ژاپن، 78 درصد، در تایپه 73 درصد و در سئول و استهکلم 65 درصد از درآمدهای شهری از طریق درآمدهای پایدار تامین میشود. درآمد پایدار یعنی حتی اگر حتی کار هم نکنیم، باز هم درآمد داشته باشیم. این مرحله تنها از طریق ایجاد یک سیستم کارآفرین محقق خواهد شد. فرض کنید روزنامه فروش هستید. روزنامه فروشهای عادی هر روز به درب خانه ها میروند و روزنامه میفروشند. اما یک فرد با درآمد پایدار چند نفر را زیر دست خود میگذارد، سپس خودش هر روز به درب خانه ها میرود اما نه برای فروش بلکه برای گرفتن اشتراک از مردم. حال اگر این فرد یک روز کار نکند باز هم درآمد خواهد داشت، زیرا زیر دستانش برای او روزنامه خواهند فروخت.
در شهرهای توسعه یافته وضعیت ملک و مسکن هم بهینه سازی شده است. خانه ها و واحدهای آپارتمانی به مقدار لازم و با ایمنی بالا در دسترس خریداران و مستاجران ملک قرار میگیرند. ثبات بازار ملک و مسکن هم مزیت دیگری است که در این کشورها وجود دارد. این مسئله باعث میشود که قیمت یا اجاره خانه و آپارتمان دچار نوسان نشود و خریداران ملک با خیال راحت به جستجوی ملک بپردازند. یکی از این راه های فضای مجازی و استفاده از سایت های تخصصی در حوزه املاک است که خوشبختانه با کمک مشاورین املاک در حال شکوفایی میباشد.نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم