شهرداری هزینه صدور پروانه ساختمان را دو برابر کرد!

شهرداری هزینه صدور پروانه ساختمان را دو برابر کرد!
طبق گزارش های رسمی که از مرکز آمار منتشر شده است، متوسط هزینه ساخت و ساز آپارتمان و مسکن در سال جاری نسبت به سال 93، بیش از 1 میلیون تومان برای مسکن شهری و بیش از 700 هزارتومان برای مسکن روستایی افزایش یافته است. به همین علت قیمت تمام شده آپارتمان و ملک نیز افزایش یافته تا مشاورین املاک و سازندگان مسکن از این ماجرا ابراز نگرانی شدید کنند. مهم ترین دلیلی که برای این افزایش قیمت عنوان میشود، دوبرابر شدن جواز ساختمان توسط شهرداری و افزایش قیمت مصالح به علت افزایش قیمت دلار است.

در حال حاضر قیمت تمام شده ملک و مسکن در تهران، متری 2 میلیون تومان برآورد میشود که البته در برخی نقاط پایین شهر، کمتر از این مقدار است. حال به این رقم افزایش هزینه های مختلف ساختمانی مانند خرید انشعاب آب، برق، صدور پروانه ساختمانی ملک، قیمت مصالح ساختمانی مانند سیمان، تیر آهن، میلگرد و.... را اضافه کنید تا قیمت تمام شده آپارتمان و ملک بیش از 2 میلیون تومان بشود. این در حالیست که به عقیده خیلی از مشاورین املاک، بازار مسکن در وضعیت رکود به سر میبرد و این افزایش قیمت عجیب است.
عمده ترین بخش ساخت و ساز یک واحد مسکونی مشتمل بر دو بخش "قیمت زمین" و "هزینه ساخت و ساز" است. در نیمه اول سال 94 بود که قیمت هر دو بخش کاهش یافت، اما در ابتدای سال 95 مجددا قیمت ها افزایش یافته تا هزینه متوسط تمام شده ساخت و ساز نیز افزایش بیابد.


قیمت زمین
قیمت زمین بیش از نیمی از هزینه ساخت و ساز ملک را در بر میگیرد که در سال گذشته کاهش قیمت را شاهد بود. به علت مسائل مربوط به حباب قیمت در بازار خانه های کلنگی، قیمت زمین در اواخر 93 و سال 94 کاهش قیمت قابل توجهی داشت. در بهار 92 قیمت این زمین ها در هر مترمربع 6 میلیون و در اواخر 94 به 4 میلیون و 400 هزار تومان رسید. 
مشاورین املاکی که در تهران فعالیت میکنند، افزایش قیمت پروانه ساخت را به طور موثری بر قیمت تمام شده ملک موثر میدانند. همچنین به علت افزایش قیمت دلاردر چند روز گدشته، قیمت مصالح ساختمان هم افزایش یافت تا مشاورین املاک و سازندگام ساختمان باز هم از این وضعیت گله کنند.


افزایش قیمت میلگرد و سیمان
کریمی که یکی از سازندگان مسکن و آپارتمان است اظهار داشت: طی چند روز گذشته نرخ دلار افزایش یافته و قیمت مصالح را نیز تحت تاثیر قرار داده است. میلگرد که تا چند وقت پیش کیلویی 1300 تومان خریداری میشد الان به 2000 هزارتومان رسیده و سیمان که سال گذشته 6500 فروخته میشد، در حال حاضر به پاکتی 9000 هزارتومان رسیده است!
سیمان و میلگرد بیشتر از 80 درصد مصالح ساختمان و ملک را تشکیل میدهند و قیمت این مصالح در نیمه دوم سال 94 هیچ نوسانی نداشت، اما در سال 95 قیمت های آنها دچار نوسان زیادی شد.


افزایش هزینه صدور پروانه و جواز ساخت توسط شهرداری
مالکی یکی از مشاورین املاک، در خصوص بخش دیگر هزینه ها گفت: افزایش هزینه صدور پروانه و جواز ساختمان، منجر شده تا سازندگان مسکن این هزینه ها را از جیب خریداران ملک جبران کنند. در سال گذشته برای متراژ 160 متر 35 میلیون تومان به شهرداری پرداخت میشد، اما امسال این رقم برای همین متراژ به رقم بسیار بالای 85 میلیون رسیده است!
مسئله بعدی افزایش انشعابات آب و برق است. اداره برق تا همین چندماه پیش برای فروش کنتور تک فاز 1 میلیون و 700 هزارتومان دریافت میکرد، اما این روزها این رقم به 2 میلیون و 600 هزارتومان رسیده است. خب نتیجه این افزایش قیمت ها چه میشود؟ زمانیکه قیمت ها از سیمان و میلگرد گرفته تا جواز ساخت و انشعابات افزایش میابد، باید منتظر افزایش قیمت تمام شده آپارتمان و واحد های مسکونی باشیم و دود این ماجرا به چشمان خریداران یا مستاجران خانه و ملک خواهد رفت.
ابراهیمی یکی دیگر از انبوه سازان و سازندگان آپارتمان میباشد که بیشتر از هزینه های سربار بابت دریافت جواز ساخت گله داشت. او گفت: شهرداری اصلا وضعیت سازنده ها را مد نظر نمیگیرد و هزینه های کسب جواز ساخت آپارتمان به شدت افزایش یافته است. خب وقتی این افزایش قیمت اتفاق بیفتد، سازندگان هم مجبورند برای جبران این هزینه، قیمت تمام شده خانه و آپارتمان را بالا ببرند.


سود ساخت و ساز کم شده است
سلامی یکی دیگر از سازندگان و فعالان حوزه ساخت و ساز و ملک است. او  میگوید: سود ساخت و ساز در چند سال اخیر به شدت کاهش پیدا کرده است. ما میبینیم هزینه های ساخت و ساز آپارتمان به شدت رو به افزایش است. به طور مثال برای ساخت یک آپارتمان، دستمزد روزانه کارگر ساده بین 60 تا 70 هزار تومان، قالب بند بین 100 تا 120 هزارتومان، بنّا بین 300 تا 350 هزار تومان و آرماتوربند بین 90 تا 100 هزارتومان است. البته این قیمت ها با توجه به مهارت کارگر، نوع ملک در حال ساخت و همچنین شرایط دیگر تغییر میکند. سلامی افزود: قیمت های کارگر تاثیر چندانی در قیمت تمام شده ملک ندارد. اما موارد مهم دیگری که بر روی قیمت آپارتمان و ملک بسیار موثر هستد، افزایش قیمت مصالح ساختمانی، جواز صدور و همچنین انشعابات آب و برق هستند.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم