آینده خوبی در انتظار بازار املاک خواهد بود

آینده خوبی در انتظار بازار املاک خواهد بود
یکی از کارشناسان حوزه املاک با اشاره به این نکته که درآمدهای نفتی افزایش و همچنین رشد اقتصادی کشور به 7.4 درصد رسیده اظهار داشت: گرچه نباید انتظار انقلاب و جهش در حوزه مسکن و املاک داشته باشیم، اما از آنجا که نشانه های خروج از رکود در بازار املاک مشهود است، معاملات ملک کم کم افزایش پیدا خواهند کرد.

افزایش فروش نفت، یکی از عوامل رونق ملک
مهدی سلطان محمدی در گفتگویی که در مورد وضعیت فعلی بازار ملک داشت گفت: 
به دلیل افزایش فروش نفت و تولید خودرو، رشد اقتصادی ما 7.4 درصد شده است. افزایش درآمدهای نفتی میتواند محرک خوبی برای بخش های دیگر اقتصادی از جمله خرید و فروش ملک باشد. البته اینکه این رشد اقتصادی پایدار باشد مسئله دیگری است که باید به صورت جداگانه بحث شود.
وقتی به گذشته نگاه میکنیم، متوجه میشویم افزایش درآمدهای نفتی منجر به اثرگذاری مثبت بر روی تعداد معاملات و قیمت آپارتمان ها گشته است. در 8 ماهه اخیر حدود 10 درصد افزایش در معاملات ملک داشتیم، و قیمت واحد های آپارتمان و ملک هم 4.4 درصد افزایش داشته اند. در ماه های  آینده نیز شاهد رونق بیشتر بازار املاک خواهیم بود، البته منظورم از رونق افزایش قیمت نیست، بلکه افزایش قیمت به صورت تدریجی خواهد بود. حدس بنده این است که بازار مسکن و ملک در حال خروج از دوره رکود است و باید کم کم شاهد افزایش معاملات ملک باشیم. 


نیاز سالانه کشور به مسکن
ما در کشور خود سالانه نیاز به 900 هزار واحد آپارتمان داریم در حالیکه تعداد صدور پروانه ساختمانی در شهرداری کمتر از 400 هزار واحد است. بنابراین با نقطه مطلوب فاصله داریم و باید در این خصوص تدابیری بیندیشیم. در چند سال آینده نیاز به خرید یا رهن و اجاره خانه جدی تر خواهد شد.


یبشترین مشکل در بخش تقاضا است
سلطان محمدی بر خلاف بعضی از کارشناسان بیشتر بخش تقاضا را هدف داد و گفت: مهم ترین مشکل املاک بخش تقاضا است. وقتی درآمد و قدرت خرید خانوارها در طول چند سال کاهش پیدا کند، مسلما نباید انتظار داشته باشیم خرید یا اجاره خانه و آپارتمان روند مناسبی را طی کند. علاوه بر این مسئله در سال های قبل از 91، میزان عرضه بیشتر از تقاضا بود.  بنابراین در این چند سال نیاز بود که میزان عرضه، جذب بازار مسکن شود که به نظرم در این سال ها این اتفاق افتاد.


علائم رونق بازار املاک
با توجه به اینکه مازاد تعداد واحد های آپارتمان و مسکونی در حال کاهش است، درآمد های نفتی افزایش یافته، درآمد خانوار در حال بهتر شدن است و همچنین نرخ بهره وام ها کم شده، میتوانیم بسیار خوشبین باشیم که آینده خوبی در انتظار بازار ملک و مسکن خواهد بود.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم