اعطای وام مسکن تا سقف 130 میلیون

اعطای وام مسکن تا سقف 130 میلیون
روز گذشته بانک مسکن طرح جدیدی مبنی برا اعطای وام های تا سقف 130 میلیون تومان را ارائه کرد که طبق آن، هر واحد آپارتمان و مسکن که به قصد انبوه سازی ساخته شود شامل دریافت این وام خواهد شد. گرچه به نظر میرسد اعطای این وام ها دارای شرایط مناسبی میباشد، اما برخی از مشاورین املاک و انبوه سازان برای دریافت این تسهیلات همچنان دو دل هستند.

به گزارش شابش:
گرچه بانک ها قبلا هم وام و تسهیلات مسکن را ارائه میدادند، اما طرح فعلی به انبوه سازان اجازه میدهد بدون 
سپرده گذاری و با نرخ سود مشارکت 18 درصد از تسهیلات بهره منده شوند. طرح وام مسکن در سه سطح سنتی، صنعتی و فناوری نوین اعطا خواهد شد. با توجه به حجم پروژه ساخت و ساز، انبوه سازان میتوانند در دوره های زمانی مختلف برای اخذ تسهیلات مشارکت اقدام کنند.


طول دوره مشارکت مدنی
طول دوره مشارکت مدنی برای وام بدون سپرده، با توجه به تعداد واحدهای آپارتمان از 12 ماه تا 36 ماه قابل تنظیم است. به طور مثال در صورتیکه که ساخت و ساز 5 واحد مسکونی مدنظر باشد، 12 ماه مشارکت مدنی ثبت خواهد شد و همچنین برای سازندگانی که بین 6 تا 20 واحد آپارتمانی برای ساخت داشته باشند مشارکت تا سقف 18 ماه در نظر گرفته شده است. حداکثر مشارکت مدنی برای این سطح از طرح ها 18 ماه در نظر گرفته شده و این بدین معنی ست که سازنده پس از دریافت  وام مسکن، تا 18 ماه وقت دارد اقدام به ساخت و تکمیل واحد های آپارتمانی خود کند. پس از تکمیل نیز باید مرحله فروش اقساطی و بازپرداخت وام دریافتی اش را انجام دهد.
همچنین مدت زمان اولیه قرار داد مشارکت مدنی برای طرح های انبوه سازی آپارتمان های 21 تا 50 واحدی 24 ماه،  51 تا 100 واحدی 30 ماه و بیشتر از 101 واحد 36 ماه اعلام شده است.


مقدار وام در نقاط مختلف ایران
بر اساس قوانین و ضوابطِ این وام ها، 7 شهر در ایران کلانشهر محسوب شده و در صورتیکه مشاورین املاک یا سازندگان قصد ساخت و ساز آپارتمان به صورت معمولی را داشته باشند، تا سقف 100 میلیون تومان وام دریافت میکنند. این شهرها عبارتند از: تهران، کرج، شیراز، اصفهان، تبریز، اهواز و مشهد.
مبلغ فوق برای طرحهای معمولی بود. برای طرح های صنعتی سقف تسهیلات تا 130 میلیون هم میرسد. ابتدا باید طرح صنعتی را از دیدگاه بانک مسکن تعریف کنیم. طرح صنعتی از قوانین و ضوابط وزارت راه و شهرسازی و مرکز تحقیقات راه استخراج شده و شامل روش های پیش مونتاژ، پیش ساخته و کاربرد فناوری های نوین است. تایید و اعطای گواهینامه فنی طرح صنعتی نیز بوسیله همان دو نهاد فوق صورت خواهد پذیرفت.
در صورتیکه در 7 شهر نامبرده شده، از تکنولوژی های انتقال داده شده به کشور در ساخت واحد های آپارتمانی استفاده شود تا صنعت ساختمان و مصرف انرژی در کشور بهبود یابند، بانک مسکن به ازای ساخت هر واحد به سازندگان 150 میلیون وام بدون سپرده پرداخت خواهد کرد. نهاد تشخیص دهنده برای تحقق این امر، مرکز تحقیقات راه و شهر سازی است.
در جزیره کیش و قشم هم به ازای ساخت و ساز به روش سنتی مبلغ 100 میلیون تومان و به ازای ساخت و ساز به روش صنعتی و فناوری نوین وام 120 میلیونی به سازندگان ملک و آپارتمان پرداخت خواهد شد.
در شهرهای بزرگ که جمعیتی بیش از 200 هزار نفر دارند و همچنین مناطق آزاد، برای سنتی سازی 90 میلیون تومان، طرح صنعتی، 110 میلیون تومان و طرح فناوری و تکنولوژی نوین مبلغ 130 میلیون تومان وام بدون سپرده توسط بانک مسکن پرداخت میشود.
در سایر شهرها برای سنتی سازی مبلغ 70 میلیون، برای صنعتی سازی 90 میلیون و برای تکنولوژی های نوین تسهیلات 100 میلیون تومانی مسکن پرداخت میگردد. در مناطق شهری کمتر توسعه یافته که فقط از طرح های سنتی استفاده میکنند نیز مبلغ 50 میلیون تومان پرداخت میشود.


دو دل بودن انبوه سازان برای اقدام
در حالیکه تسهیلات بانک مسکن به نظر بسیار خوب ارائه شده است، اما همچنان برخی از سازندگان ملک و مسکن برای اقدام دو دل هستند. برخی از انبوه سازان نرخ سود 18 درصد را فاقد توجیه اقتصادی میدانند و برخی دیگر اشاره میکنند تا تقاضا وجود نداشته باشد موفقیتی هم از این ساخت و ساز حاصل نخواهد شد.
رئیس انجمن انبوه سازی ایران در این خصوص گفت: دولت باید هزینه های ساخت را کاهش دهد. به طور مثال دولت به جای اعطای وام و تسهیلات، زمین ارزان قیمت یا قسطی را در اختیار انبوه سازان و مشاورین املاک قرار دهد. ایرج رهبر ادامه داد: با نرخ سود 18 درصد، سازندگان و مشاورین املاک علاقه ای به ساخت و ساز پیدا نخواهند کرد، زیرا چیزی در انتها برای آنها نخواهد ماند. بانک ها هم با مراجعاتی که به ما میکند اصرار دارند برای آنها مشتری ببریم اما خب، این نرخ معقول نیست.
پورشیرازی که یکی از اعضای هیئت مدیره شرکت های ساختمان است گفت: به نظر من پرداخت این وام ها هم تاثیر چندانی بر رونق بازار املاک نخواهد داشت. البته برای افرادی که به صورت موردی اقدام به ساخت خانه و آپارتمان کنند طرح خوبی است، اما سرمایه داران و انبوه سازان بزرگ کمتر به سمت دریافت این نوع وام مسکن میروند.
دبیر انجمن انبوه سازان استان فارس نیز در این خصوص اظهارات خود را بیان کرد. احمدرضا جوکار گفت: گرچه تعدادی از انبوه سازان و مشاورین املاک نیازی به دریافت وام ندارند، اما بخش اعظم آنها به دلیل کمبود سرمایه نمیتوانند با استفاده از این وام ها، آپارتمان های خود را تکمیل کنند و ممکن است در اواسط راه گیر کنند. تنها راهی که به نظر من میرسد افزایش تقاضا است تا پس از تکمیل واحدهای مسکونی، این واحد به سرعت به فروش بروند. سود 18 درصد نیز به نظر من زیاد است و مسئولین نباید کاری کنند که این تسهیلات منجر به افزایش قیمت خانه و ملک بشود.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم