واسطه ایجاد امنیت میکند و قابل حذف شدن هم نیست

واسطه ایجاد امنیت میکند و قابل حذف شدن هم نیست
امروز مهمان یکی از پیشکسوتان حوزه املاک هستیم. آقای کاظم اطمینان راد از مشاورین املاک با سابقه در تهران میباشند که تجربه های زیادی در این مسیر کسب کرده اند. با شابش همراه باشید تا گفتگوی زیبا و دلنشین ما با ایشان را مشاهده نمایید.

با سلام. آقای اطمینان از چه زمانی وارد حوزه املاک شدید و آژانس املاک اطمینان را تاسیس کردید؟
بسم الله الرحمن الرحیم. به نام خداوند جان آفرین، حکیم سخن در زبان آفرین.
بنده در سال 1362 به دنبال فروش ملکی بودم و در خیابان مختاری با یکی از مشاورین املاک مراوده داشتم. طی حادثه ای که در این خرید و فروش ملک برای من افتاد من هم کم کم وارد حوزه املاک شدم. بعد از مدتی دفتر این آقا را خریداری کردیم و در محله های مرکز تهران فعالیت خودمان را شروع کردیم. در حال حاضر نیز بیش از 30 سال است که در حوزه املاک فعالیت میکنم.


آیا از شغل خودتان راضی هستید؟
شغل مشاور املاک یکی از مشاغلی است که نیاز هر جامعه ای است، البته اگر درست تعریف شود. ما یک عنصر مورد اعتماد در بین خانواده ها و مردم هستیم. ما به عنوان مشاور املاک در بین خانواده ها دارای اعتماد هستیم. به طور مثال هر وقت به خانواده ای زنگ میزنیم و میگوییم برای بازدید از ملک میخواهیم بیاییم، به ما میگویند 15 دقیقه صبر کنید و بعد تشریف بیاورید تا کمی خانه را مرتب کنیم. ما هیچ شغل دیگری را نداریم که به این صورت وارد خانه مردم شوند و از انواع و اقسام قسمت های خانه مانند اتاق خواب، حمام، انباری و... دیدن کنند. شغل ما دارای این شرایط است و بنده نیز از آن راضی هستم.


حوزه کاری شما کدام مناطق است؟
از آنجا که ما قدیمی هستیم، برای ما فرقی نمیکند در کدام نقطه تهران معامله را انجام دهیم. از شرق تهران گرفته تا غرب تهران و حتی خارج از تهران و در شمال کشور نیز معاملاتی را انجام میدهیم. در حقیقت مشاور املاک حرفه ای قدرت مانور دارد. فایل هایی به ما داده میشود و ما پس از ویرایش فایل ها آنها را به مردم ارائه میدهیم و به نظر من محدودیتی در این خصوص وجود ندارد.


نظر شما درباره وضعیت اقتصادی ایران و ارتباط آن با املاک چیست؟
بخش های مختلف اقتصاد مانند زنجیر به هم متصل هستند. اگر بخواهیم به پایه و اساس حدود 140 اتحادیه املاکی که در تهران وجود دارند نگاهی بیندازیم، به ساختمان سازی میرسیم. ساختمان سازی پایه بقیه مشاغل است و در صورتیکه وضع مناسبی نداشته باشد بقیه اصناف هم وضع مناسبی نخواهند داشت. متاسفانه در چند سال گذشته در کشور رکود داریم و سیاست های دولت که میخواهد جلوی تورم را بگیرد باعث میشود خرید و فروش ملک با مشکل مواجه شود. به همین خاطر مکررا به گوش ما میرسد که مشاورین املاک از شغل خود انصراف میدهند. این مشاورین به خیال اینکه مشاغل دیگر وضع خوبی دارند وارد آن بخش ها میشوند اما در آخر میبینند در آنجا هم رکود حاکم است.
در هر صورت ما باید از این دالان اقتصادی عبور کنیم. صبر ما قدیمی ها زیاد است و خداوند هم فرموده: ان الله مع الصابرین.(خداوند با صابران است). ما سعی میکنیم با صبوری کار را پیش ببریم تا نوبت ظفر ما هم فرا برسد.


نظر شما راجع به بازاریابی اینترنتی چیست و آیا برای آن مورد اقدامی انجام داده اید؟
در مورد اینترنت باید بگویم اگر به این مرحله نمی رسیدیم جای تعجب بود. ما باید پیشگام با تکنولوژی روز پیش برویم و با دنیا در تعامل باشیم.
یک زمانی در همین تهران نه تلوزیونی بود و نه رادیویی. اصلا برقی نبود تا اینها باشند و مردم به صورت سنتی زندگی میکردند. همین الان هم در سرتاسر دنیا مکان هایی یافت میشوند که به صورت سنتی زندگی میکنند و امکانات اولیه را هم در دسترس ندارند.
در حوزه املاک هم ما میبینم که برخی شرکت های اینترنتی و یا مشاورین املاک اقدام به فعالیت در این فضا میکنند. در دوران گذشته و حدودا 40 سال پیش، درج آگهی در روزنامه هم باب نبود. کم کم آگهی در این روزنامه ها افزایش یافت و بعد از مدتی بخشی جداگانه برای تبلیغات در نظر گرفته شد. حال هم زمان منسوخ شدن آگهی های روزنامه رسیده و جایگزین آن آگهی ملک در فضای مجازی است. بنده به صورت واضح میبینم که تشکیلات آژانس های املاک در 10 سال آینده قطعا تغییر چشمگیری خواهد کرد و به این صورت باقی نخواهد ماند.
گرچه ما حدود 120 هزارنفر همکار در سرتاسر کشور داریم که اکثر این افراد به صورت سنتی خرید و فروشآپارتمان و ملک خود را انجام میدهند، اما تغییر سبک کاری اجتناب ناپذیر است و آنها هم باید خود را با این شرایط وفق دهند. طبیعی است نسل های جدید که در حال بزرگ شدن هستند، کم کم جای ما را میگیرند و حوزه املاک هم به صورت تدریجی متحول خواهد شد. البته اگر زندگی مدرن و همگام با دنیا را انتخاب کنیم، تبعات آن را هم باید بپذیریم. اینترنت هم همینطور است و بحثی جداگانه را میطلبد.


برخی سایت های اینترنتی قصد حذف مشاورین املاک به عنوان واسطه را دارند و شاید یکی از تبعات اینترنت همین باشد. نظر شما چیست؟
بله آشنایی دارم اما به نظر من حذف واسطه به این صورت ممکن نیست، زیرا وجود واسطه ایجاد امنیت میکند. این امنیت چیزی نیست که مردم بتوانند هنگام خرید و فروش آپارتمان یا ملک از آن چشم پوشی کنند. من در ابتدا هم گفتم که مردم به راحتی ما را به خانه های خود راه میدهند و به ما اطمینان دارند. خانه و ملک مردم گاراژ نیست که هرکسی سرش را بیندازد و داخل آن شود. از قدیم هم گفتند: بی پیر حتی مرو خرابات...... اینکه بدون واسطه یا مشاور املاک، آپارتمان و یا خانه ای بازدید شود مسلما امنیت را پایین میاورد.
نتیجه اینکه اینترنت باید بهینه سازی بشود. به نظر من باید روی بهبود اطلاعات، ایجاد امنیت فکری و روانی برای خانوداه ها، فروشندگان و خریداران ملک بیشتر کار شود.
مسئله بعد بوجود آمدن کلاهبرداری از طریق حذف واسطه است. هیچوقت دیگ طمع ما نباید به جوش بیاید. ما برخی پرونده های قضایی را که نگاه می اندازیم، متهم اظهار میدارد طمع کرده است. هم فروشنده و هم خریدار و هم مشاور املاک. این افراد نباید به علت برخی ویژگی ها و تفاوت قیمت ها به انجام هر عملی راغب شوند یا گول بخورند. وقتی برخی مردم مشاور املاک را حذف کنند، دیگر چه کسی میخواهد برای آنها سندخوانی کند یا ملک را احراز هویت کند؟
به نظر من تا زمانیکه ساختمان و ساخت و ساز وجود دارد ، مشاورین املاک هم وجود خواهند داشت و سایت هایی مثل شیپور و دیوار نمیتوانند در این زمینه موفق باشند.


نرخ تعرفه ها برای شما راضی کننده است؟
متاسفانه وضعیت مشاغل خدماتی در ایران و کشورهای خارجی یکسان نیست. در کشور ما قبل از اینکه معامله انجام بشود روحیه مردم یک جور است و بعد از اینکه معامله به ثمر نشست رفتار مردم تغییر میکند. به نظر من این موارد از نظر فرهنگی باید در کشور ما جا بیفتد و خرید و فروش ملک به صورت اصولی جا انداخته شود.
در خصوص تعرفه ها هم بنده به انجام کار صحیح و پول با برکت اعتقاد دارم. بعد از سالها تجربه ای که ما کسب کردیم ، بیشتر به دنبال برکت پول هستیم تا مقدار پول، و اعتباری که از این طریق بدست آوردیم خیلی ارزشمند تر است. این تجربه ها هم به آسانی و یا در زمان کم بدست نمی آیند و باید استخوان خرد شود و صبح و شب باید زحمت کشید تا به این مرحله بتوان رسید.


فعالیت های آژانس املاک اطمینان به بخش ساخت و ساز هم مرتبط است؟
یک دوره ای بله فعالیت میکردیم اما بعد از مدتی اعتقاد پیدا کردیم که کار را باید به کاردان سپرد. ما به صورت تجربی برخی مسائل را بلد هستیم اما به صورت آکادمیک خیر. وقتی اینهمه جوان فارغ التحصیل و کاردان وجود دارند، بهتر است آنها در این زمینه فعالیت کنند. به طور مثال در بازار ملک خیلی از افرادی که سرمایه داشتند، وارد بازار ملک شدند و علاوه بر مشوش کردن وضعمشاورین املاک، وضع بازار را هم خراب کردند. ما سعی میکنیم وقتی تخصص نداریم وارد کاری نشویم.
آیا تعداد مشاورین املاک زیاد شده است؟
بله، دست زیاد شده است. وزارت بازرگانی یک مدتی بر اساس مصوباتی که داشت سبب شده بود تا جواز کسب در همه صنوف به سختی داده شود. اما بعد از مدتی مسئولین دیدند تعداد زیادی جوان فارغ التحصیل روانه جامعه شده و همه بیکارند. بنابراین روند کسب جواز راحت تر شد. متاسفانه در جامعه ما اینطور باب است که اگر عده کمی سمت یک شغل بروند، تعداد زیادی به تبعیت از آنها به سمت آن شغل میروند. برای همین میبینیم در یک خیابان چندین دفتر مشاور املاک و آن هم به صورت ردیفی باز شده اند.


شاید برای همین باشد که شغل شما در اذهان برخی از مردم بد جا افتاده است؟
بنده که بیش از 30 سال است در حوزه املاک فعالیت میکنم بالاخره اعتباری کسب کرده ام و مورد اطمینان مردم هستم وگرنه نمیتوانستم دوام بیاورم. حال عزیزانی آمده اند که میخواهند ره صد ساله را یک شبه بروند. البته این عزیزان هم نیاز به شغل دارند. به قول شاعر: آنچه شیر را میکند روبَه مزاج، احتیاج است احتیاج است احتیاج... این مربوط به مشاورین املاک تازه وارد است که بدون تخصص و تجربه به این حوزه ورود پیدا میکنند.
اما در خصوص مشتریان خانه و ملک باید بگویم مردم ما از محیط زیاد تاثیر میپذیرند. در میان مردم حرفهایی رد و بدل میشود که متاسفانه همه باور میکنند و تصمیم خود را در آنی عوض میکنند. برخی مشتریان به راحتی تا مراحل آخر معامله و حتی امضای قرارداد میروند اما به علت حرف پسر همسایه در یک لحظه معامله را به هم میزنند! بعد به سمت ما می آیند و می گویند: چون شما مشاور املاکهستید معامله را فسخ کنید! بدین صورت همه چیز به گردن ما می افتد در حالیکه ما صرفا یک واسطه هستیم و پس از جاری کردن عقد قرارداد دیگر کاری از دست ما ساخته نیست. مانند عقد بین دختر و پسر میماند که پس از خواندن خطبه عقد، کار عاقد تمام است. این مسائل باعث میشود که مردم نسبت به ما بدبین شوند و احساس کنند مشکلات خرید و فروش خانه شان به ما مربوط است.


بر اساس آمار، جمعیت ایران در سال 1400 به بالای 90 میلیون نفر میرسد و باید واحدها و آپارتمان های مسکونی متناسب با نرخ رشد جمعیت افزایش یابد. آیا میتوان به آن نقطه رسید؟
برای حل این مسئله باید نهادهای مختلف دست به دست هم بدهند. از شهرداری گرفته تا وزارت مسکن و دارایی و غیره. یک نکته ای که باید اینجا ذکر کرد این است که صرف ساختن واحد آپارتمانمطرح نیست. بالاخره یک بچه ای که به دنیا بیاید و همچنین ساکنین آپارتمان ها به امکانات دیگری مثل مرکز خرید، مترو، فروشگاه، مسجد و.. هم  نیاز دارند. بنابراین تمامی ارگان های مرتبط با مسکن و شهرسازی باید دست به دست هم بدهند و بستر لازم برای رشد جمعیت را فراهم کنند.


همانطور که در برخی خبرها هم عنوان شد، هزینه های ساخت و ساز مسکن افزایش یافته است. مثلا قیمت جواز ساختمان دو برابر شد یا اینکه مصالح و انشعابات ساختمان گرانتر شدند. آیا با این وضعیت میتوان ساخت و ساز را رونق داد؟
ما اگر بگوییم مسئولین و مدبرین کشور از این قضیه رکود و تورم خبر ندارند یا در جامعه نیستند، که خب درست نیست. اما چرا این اتفاق می افتد؟ شاید دلیلش پول باشد. مثلا شهرداری نیاز به پول دارد و اینکارها را میکند. خب من هم به عنوان مشاور املاک نیاز به پول دارم، آیا باید هر کاری بکنم؟
به نظر من ثبات قیمت ها باید از رده های بالای کشور مورد برنامه ریزی و اجرا قرار بگیرد. باید هماهنگی لازم بین نهادها و دستگاه ها باشد نه اینکه هر کس خود را تافته جدا بافته بداند و فقط فکر منافع خود باشد! من هم با مشاورین خودم در این جامعه زندگی میکنیم و نیازهای خودمان را داریم. به قول شاعر: به حال آن کسی باید گریست، که دخلش بود نوزده خرج بیست! باور کنید خرج ما به چهل و پنجاه هم رسیده (با خنده).
وقتی شرایط را اینطور میبینیم مشخص میشود در تصمیم گیری های کلان کشور مشکل داریم. اگر نتوانیم این معضلات را در حال حاضر حذف کنیم، پس در آینده جواب بچه های خودمان را چه باید بدهیم؟ ما باید با همکاری مردم و دولت و تصمیم گیرندگان، مملکت مان را خودمان بسازیم.


آیا در آخر نکته ای دارید که بیان کنید؟
بنده در آخر سخنی با مردم و همکارانم دارم. به نظر من عمر یکبار است. پس باید فعالیت کنیم و نتیجه فعالیت خود را ارزیابی کنیم. وقتی شب کرکره مغازه را پایین میکشیم و به خانه میرویم باید با خود فکر کنیم امروز از انجام این کار نتیجه مثبت گرفتیم یا خیر؟ خداوند هم میفرماید که: "سرنوشت هیچ قومی را تغییر نمیدهیم مگر اینکه خودشان تغییر کنند". پس در حقیقت از ماست که بر ماست و باید خودمان یک حرکتی کنیم. بهتر است حرارت طمع را در خودمان کم کنیم، با همدیگر مهربان باشیم و به هم انرژی مثبت منتقل کنیم تا کم کم شرایط را بهبود ببخشیم.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم