افزایش هزینه های ساخت و ساز ملک خطرناک است

افزایش هزینه های ساخت و ساز ملک خطرناک است
به عقیده خیلی از مشاورین املاک و سازندگان ساختمان، وضعیت بازار املاک در رکود به سر میبرد. البته برخی دیگر از مشاورین و کارشناسان عقیده دارند این وضعیت رکود نیست و بازار به جایگاه اصلی خود بازگشته است. به هر حال در حال حاضر شاهد کاهش تعداد معاملات نسبت به سال های گذشته شده ایم و این در حالیست که خبرهای روزهای اخیر به نظر وضع را بدتر خواهد کرد. با شابش همراه باشید تا نظر ایرج رهبر را در این خصوص جویا شویم.

قدرت خرید مردم پایین است
عضو هیأت مدیره انبوه‌سازان تهران با اشاره به افزایش هزینه های ساخت و ساز گفت: 
ما در حال حاضر در رکود هستیم و عجیب است که در این شرایط هزینه های ساخت و ساز افزایش میابد. در وضعیتی که سازندگان و سرمایه گذاران ملک رغبتی به ساخت و ساز آپارتمان ندارند، افزایش هزینه های ساخت نمیتواند مفید باشد.
مسئله بعد قدرت خرید متقاضیان ملک است. متقاضیان خرید خانه و آپارتمان در حال حاضر قدرت خرید پایینی دارند و از تعداد معاملات ماه های اخیر این مسئله مشهود است. وضعیتاجاره و رهن خانه هم همینطور است. بالا رفتن هزینه های ساخت و ساز ملک که از سوی برخی نهادهای دولتی صورت پذیرفته است، وضعیت مسکن را خراب تر میکند.


بالا رفتن هزینه های ساخت و ساز خطرناک است
عضو هیأت مدیره انجمن انبوه‌ سازان تهران ادامه داد: بالا رفتن هزینه های ساخت و سازدر این وضعیت رکودی به چه دلیل است؟ سازندگان ملک در حال حاضر منتظرند تکلیف آپارتمان های خالی شان مشخص شود تا بعد از فروش این واحد ها، به دنبال ساخت و ساز جدید ملک باشند. وقتی مشکل فروش آپارتمان های خالی آنها حل نشده، افزایش هزینه های ساخت و ساز خطرناک خواهد بود. در روزهای گذشته قیمت فولاد به 2000 هزار تومان رسیده و قیمت سیمان هم افزایش قابل توجهی داشته است. حال موارد دیگری مثل انشعابات آب و برق و همچنین بیمه را هم به این موارد اضافه کنید. افزایش این هزینه ها غیر منطقی و غیر اصولی است. مثلا قرار بود هزینه بیمه در هر سال تنها یک درصد افزایش بیابد اما این هزینه 4 درصد افزایش یافته است. وقتی قیمت ساخت و ساز ملک به این صورت افزایش پیدا کند و در عین حال قدرت خرید متقاضیان ملک هم پایین باشد، رکود بسیار زیادی وارد بخش مسکن خواهد شد.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم