ارزش پول ایران به کمترین حد خود در تاریخ رسید!

ارزش پول ایران به کمترین حد خود در تاریخ رسید!
آسوشیتدپرس در گزارش خود آورده است: در چند روز گذشته ارزش پول ملی ایران در برابر هر دلار به 4160 تومان کاهش یافت تا به کمترین مقدار خود در تاریخ این کشور برسد. گرچه افزایش قیمت دلار میتواند صادرات از ایران را جذاب و رونق ببخشد، اما از طرف دیگر رغبت مردم به پس انداز هم کم میشود. مسئله بعد ریاست جمهوری ترامپ است که مشخص نیست چه موضعی را در قبال ایران پیش خواهد گرفت. این موضع قطعا تاثیر دیگری بر روی نرخ دلار در ایران خواهد گذاشت.

چند روز پیش بود که شابش خبری مبنی بر افزایش آرام و بی سر و صدای قیمت دلار منتشر کرد و در این خبر عنوان شد که مسئولین کشوری پاسخگوی چرایی این وضعیت نیستند. حال پس از مدتی که از آن خبر میگذرد، همچنان نرخ دلار در حال افزایش است تا حدی که آسوشیتدپرس زبان گشود و در این مورد مقاله ای نوشت. دلار امروز از مرز 4160 تومان گذر کرد و رکورد نرخ ارز را در ایران شکست.
فردی که خود را بابابی معرفی کرده بود به خبرنگار آسوشیتدپرس گفت: افزایش قیمت دلار و متعاقبا کاهش ارزش پول ایران، بر نحوه زندگی مردم ایران تاثیر منفی خواهد گذاشت. دلیل آن اینست که ایران بیشتر وارد کننده است تا صادر کننده. بسیاری از مایحتاج مردم وارداتی است و در صورت ادامه این روند، حتی باید منتظر تاثیر روانی بر مردم باشیم.
آسوشیتدپرس در ادامه اظهار میدارد: در طول 10 سال گذشته قیمت دلار از 920 تومان به 4160 تومان رسیده و این نشان دهنده کاهش ارزش پول ایران تا 450 درصد است!!! بخش زیادی از این مسئله، مربوط به سال 2012 بود که به دلیل مسائل هسته ای، آمریکا بانک های جهانی را از همکاری با ایران منع کرد و اتحادیه اروپا نیز تحریم های نفتی را علیه ایران اعمال کرد.
دلایل متعدد دیگری نیز برای نوسان نرخ دلار میتوان برشمرد. به طور مثال انتخاب ترامپ به عنوان رئیس جمهور امریکا منجر به تقویت دلار شد و از طرف دیگر او در مناظره های انتخاباتی اعلام کرد به توافق هسته ای ایران اعتقادی ندارد. از طرف دیگر دولت ایران برای جبران کسری بودجه بازار ارز را دستکاری کرد تا از فروش نفت درآمد بیشتری را کسب کند. این اقدام در بازارهای جهانی آربی تراژ نام دارد.
حسن سلیمی عضو اتاق بازرگانی ایران در خصوص آربی تاژ میگوید: دولت با احتساب اینکه میتواند دلار را بین 65 تا 70 دلار به فروش برساند به جلو حرکت کرد اما در حال حاضر متوجه شده محدوده قیمت نفت 50 دلار است. به همین دلیل برای جبران این کسری نرخ دلار را افزایش داده است.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم