در مسکن اجتماعی، اشتباهات مسکن مهر را تکرار نمیکنیم

در مسکن اجتماعی، اشتباهات مسکن مهر را تکرار نمیکنیم
جواد حق شناس در گفتگو با خبرگزاری ها گفت: در صورتیکه طرح مسکن اجتماعی در دولت تصویب شود، تا پایان امسال این طرح کلید خواهد خورد. معاون امور مسکن شهری بنیاد مسکن گفت: در مسکن مهر تجربه های زیادی کسب کردیم و قطعا از همین تجربه ها در مسکن اجتماعی استفاده میکنیم.

به گزارش شابش؛
در مسکن مهر تامین از طریق یارانه، اجاره و رهن وجود نداشت و فقط مسئله مالکیت حل میشد. در این پروژه، زمین با حداقل قیمت 
در اختیار افرادی که آورده مورد نیاز را دارا بودند قرار میگرفت و دهک های خیلی پایین نمیتوانستند استفاده ای از این طرح کنند.
وی ادامه داد: اما مسکن اجتماعی دارای این مشکلات نیست. مسکن اجتماعی شامل دو بخش میشود. یکی مسکن اجاره ای و یکی مسکن حمایتی.
در مسکن حمایتی راهکارهایی پیشنهاد کردیم تا طبق آن فضا و امکاناتی برای ساخت و ساز تحویل داده شود و دستگاه ها و نهادهایی که خانواده های کم درآمد را تحت پوشش دارند (کمیته امداد، خیرین مسکن ساز، بهزیستی و..) بتوانند از آن استفاده نمایند.
در مورد مسکن اجاره ای هم برای سازندگان و انبوه سازانی که زمین ندارند تسهیلات یارانه ای در نظر گرفته ایم و در صورتیکه شرایط دولت را قبول کنند میتوانند اقدام به ساخت مسکن استیجاری کنند. مسکن اجاره ای هم خانوارهای کم درآمد را تحت پوشش خواهد گرفت و اگر افرادی قادر به پرداخت اجاره نیستند، با ارائه واحدهایی به آنها کمک خواهد شد. همچنین مطابق با آماری که مرکز آمار اعلام داشته، برای شهرهای کوچک ماهی 200 هزارتومان و برای شهرهای بزرگ ماهی 400 هزارتومان هزینه اجاره به خانواده های تحت پوشش داده میشود. البته در برخی شهرها رهن خانه بیشتر از اجاره خانه مورد استقبال است و به همین دلیل در برنامه خود پرداخت مبلغ 7 میلیون با بازپرداخت سه ساله را در دستور کار داریم.
در این برنامه به خیرین اعلام میکنیم تا به کمک افراد بی بضاعت بیایند و به افرادی که مشکل زمین دارند کمک کنند. در حقیقت مسکن مهر برای عام و فاقدین مسکن بود در حالیکه مسکن اجتماعی برای افراد تحت پوشش است. در مسکن اجتماعی یارانه ای برای افراد فاقد مسکن که از جانب بهزیستی، کمیته امداد و بنیاد مسکن به وزارت رفاه معرفی میشوند پرداخت میشود.
با توجه به اینکه در مسکن مهر شاهد ساخت و ساز خانه در نقاطی فاقد خدمات زیربنایی بودیم، در مسکن اجتماعی تمرکز ما بر روی داخل شهر و بافت های فرسوده است. این طرح در امسال کلید میخورد و در سال آینده اجرا خواهد شد. برای برآورد هزینه این طرح، با سازمان برنامه و بودجه در حال رایزنی هستیم و به زودی گزارشات را اعلام میکنیم.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم