شهرداری رکود ملک را تشدید کرده است

شهرداری رکود ملک را تشدید کرده است
احمدرضا فرهادی در خصوص وضعیت فعلی بازار مسکن گفت: طبق بررسی های انجام شده و بازدیدهای میدانی، رکود بازار مسکن همچنان پا برجاست. شاید در برهه ای از این سه سال، معاملات قابل توجهی انجام گرفته باشد اما به طور کلی تغییر معناداری در این بخش صورت نگرفته است.

به گزارش شابش؛
این کارشناس در خصوص تورم بخش مسکن گفت: تورم بخش مسکن نسبت به تورم کلی اقتصاد در جامعه کمتر بوده است. مثلا اگر در کشور تورم 10 درصد باشد، در مسکن حدود 5 درصد قیمت ها افزایش یافته است. مشکل ما عرضه زیاد در برابر تقاضای کم است. تقاضا بسیار کاهش یافته زیرا آن سوداگری ای که قبلا بر بازار ملک حاکم بود، در حال حاضر به دلیل رکود از بین رفته است. به طور مثال قبلا سود بانک ها زیاد بود و مردم سرمایه خود را در بانک میگذاشتند. بعد از مدتی که سود بانک ها کم شد، مردم به سمت بازار ارز و طلا رفتند.

پوشش دهی وام در بازار مسکن کم است
فرهادی در ادامه اظهار داشت: تقاضای واقعی یعنی کسی که نیاز به مسکن دارد با نقدینگی وارد بازار شود و زمانیکه نقدینگی برای او در اختیار نباشد امکان ورود به این بازار را پیدا نکند. وام هایی که در حال حاضر داده میشود با حجم تقاضا همخوانی ندارد و علاوه بر آن، بازپرداخت وام مسکن برای افرادی که شغل مناسبی ندارند سخت است. حتی اگر فرض بگیریم بازپرداخت این وام ها هم درست شود، حجم پوشش دهی آنها مناسب نیست. در کشورهای دیگر دنیا، وام ها تا 70 درصد بخش مسکن را پوشش میدهند در صورتیکه در ایران این رقم 20 درصد است. به همین دلیل خرید و فروش آپارتمان به صورت اصولی پیش نمیرود.

کاهش صدور پروانه ساخت به دلیل رکود بازار مسکن
این کارشناس در قسمت بعدی به کاهش پروانه ساخت اشاره کرد و گفت: هنوز خیلی از ساختمان ها و آپارتمان ها نیمه کاره هستند و در مرحله اسکلت بندی یا گودبرداری متوقف شده اند. در حقیقت تقاضا برای فروش خانه و ملک کم شده و متعاقبا تقاضای پروانه جدید ساختمان هم کاهش پیدا کرده است. به نظر من دولت نه توان و نه علاقه بهبود بازار املاک را ندارد. به جای دادن وام های 80 و 160 میلیونی آن هم بعد از سپرده گذاری یک ساله، بهتر است درون اقتصاد رونق بگیرد و با تخصیص شغل و درآمد مناسب به مردم، آنها را مستقیما وارد بازار املاک کنیم.


شهرداری رکود را تشدید کرده است
بعد از دهه 70 بود که یک تفکر غلط بین مدیران ما پیش آمد. شهرداری ادعا کرد خودش میتواند درآمدزایی کند و از شهر پول در بیاورد. در نگاه اول این تفکر درست آمد و هیچکس به تفکرات جانبی آن دقت نکرد. شهرداری هم اصل درآمد خود را به ساخت و ساز اختصاص داد و اثرات آن را در انواع مشکلات آلودگی و سلامت که در جامعه به وقوع پیوسته است میبینیم. اثر دیگری که به حوزه مسکن مرتبط است، افزایش هزینه های شهرداری در شرایط رکود است. وقتی ساخت و ساز آپارتمان به دلیل شرایط رکودی کم شود و هزینه های شهرداری افزایش بیابد، شهرداری هزینه موردنیاز خود را از طریق مالیات و افزایش هزینه برای پروانه ساخت تامین میکند. سازنده ملک هم برای جبران هزینه های شهرداری، ملک و آپارتمان را با قیمت بالاتری به متقاضیان میفروشد و هرچه قیمت بالاتر برود، خرید توسط شهروندان سخت تر و غیرقابل دسترس تر خواهد شد. در واقع شهرداری به جای اینکه این وضع را درست کند، بدتر آن را تشدید میکند.


آینده بازار ملک
فرهادی در خصوص آینده بازار مسکن گفت: معمولا در همه جای دنیا اینطور است که در آستانه تغییر دولت، بازار حالت انتظار به خود میگیرد و از حالت تلاطم خارج میشود. بنابراین نباید به تغییر بازار در این برهه زمانی امیدوار باشیم. پیش بینی بنده این است که نه تنها تا آخر امسال، بلکه تا نیمه سال 96 هم رکود بر بازار حاکم خواهد بود.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم