ما به شابش کمک میکنیم با جذب سرمایه گذار در سطح بین المللی فعالیت کند

ما به شابش کمک میکنیم با جذب سرمایه گذار در سطح بین المللی فعالیت کند
دیروز نشست خبری معرفی شابش با حضور رئیس اتحادیه مشاورین املاک کشور برگزار شد و مطبوعات بزرگ کشور برای پوشش این نشست خبری حضور یافتند. در این نشست ابتدا شهریار هژبر شروع به معرفی شرکت خود کرد و سپس حسام عقبایی با اعلام حمایت اتحادیه از شابش به عنوان وب سایت تخصصی درج آگهی های ملک کشور، این نشست خبری را ادامه داد. با شابش همراه باشید.


معرفی شابش، وب سایت تخصصی آگهی املاک کشور

شهریار هژبر مدیرعامل شرکت شابش پس از خیرمقدم به خبرنگاران گفت: حدود 3 سال است که در حال فراهم کردن مقدمات برای ورود به این حرفه بودیم و از 6 ماه پیش به صورت رسمی فعالیت خود را آغاز کرده ایم. همچنین با عرضه اپلیکیشن شابش، جستجوی ملک را تسهیل کردیم تا در وقت و زمان مردم نیز صرفه جویی شود. ما با درج آگهی های تخصصی ملک که دارای تصاویر و جزئیات زیادی میباشد، تصمیم گیری مردم برای خرید و فروش آپارتمان را حرفه ای کردیم تا مردم یکی از بزرگترین تصمیم های زندگی خود که انتخاب ملک میباشد را به راحتی و به صورت آنلاین انجام دهند.
مدیرعامل شابش با اشاره به عِرق ملی خود و بازگشت از فرانسه گفت: بنده 15 سال در کشورهای فرانسه و سوییس زندگی کردم اما همیشه دوست داشتم برگردم و از تحصیلاتی که در آنجا داشتم برای خدمت به کشور خودم استفاده کنم. افتخار ما در شابش گردآوری یک تیم حرفه ایست. تیم ما یک تیم مستعد و بلند پرواز است که من همیشه به آنها افتخار میکنم.
هژبر از همکاری خود با اتحادیه اشاره کرد و اظهار داشت: ما همیشه دوست داشتیم با نهاد رسمی کشور در حوزه املاک، یعنی اتحادیه مشاورین املاک همکاری داشته باشیم و خوشبختانه  آنها هم از روزهای اول در جریان پروژه ما بوده و راهکارهایی برای پیشروی شابش به ما ارائه دادند. بنده از آقای عقبایی تشکر میکنم چون همیشه نگاه پدرانه به ما داشتند.سایت های فعال در حوزه املاک ضعیف عمل میکنند

هژبر با اشاره به تعداد سایت های زیادی که در حوزه املاک فعالیت میکنند گفت: ما در حال حاضر 24 سایت فعال در حوزه املاک داریم اما به اعتقاد من این سایت ها بسیار ضعیف فعالیت میکنند. بنابراین فضا برای ورود سایتی که به صورت تخصصی و حرفه ای در این حوزه فعالیت کند وجود دارد و ما با همین اعتقاد است که هر روز در شابش حضور پیدا میکنیم. به نظر من هنوز سایت های تخصصی املاک نتوانسته اند جایگاه خود را در املاک کشور پیدا کنند و به همین دلیل سایت دیوار بیشترین تراکنش را در این حوزه در اختیار دارد. اما حقیقت این است که ملک یک مقوله تخصصی است و خرید و فروش یا رهن و اجاره آپارتمان نباید در کنار دوچرخه و لوازم دست دوم نمایش داده شود.


ما در شابش میخواهیم جستجوی ملک را حرفه ای کنیم تا مشاورین املاک و مردم ببینند که حرفه ای بودن به چه معناست. ضمنا این روند به سامان یافتن رکود در بازار املاک هم کمک شایانی خواهد کرد.


مزایای شرکت شابش

شهریار هژبر مزایای شابش را برشمرده و گفت: ما دارای مزیت هایی هستیم که باعث میشود نسبت به رقبا متمایز باشیم. اولین مزیت ما متقاعد کردن بهترین تیم برنامه نویسی ایران برای همکاری با شابش است. این تیم برنامه نویسی صرفا با ما همکاری میکند و در هیچ پروژه دیگری فعالیتی انجام نمیدهد. سایر افراد تیم ما نیز بسیار خلاق هستند و به وضع فعلی قانع نیستند. بنابراین هر روز تلاش میکنند فعالیت خود و شابش را بهبود ببخشند. ما فقط به جایگاه اولی می اندیشیم و طی 6 ماهی که در این حوزه فعالیت میکنیم، روز به روز در حال پیشرفت هستیم.

مزیت دوم مان ارائه بهترین نرم افزار جستجوی ملک با تکنولوژی روز دنیاست. البته این نرم افزار را هر روز، با استفاده از پیشنهادهای اتحادیه و مشاورین املاک به روز رسانی کرده و بهبود میبخشیم.
مزیت سوم ما فرهنگ سازمانی است. انضباط و اتحاد گروهی تیم شابش از همه چیز برای من مهم تر است و برای همین با برخی افراد قطع همکاری کردیم تا این فرهنگ خراب نشود.
مزیت بعدی ما مستقل بودن است. رقبای ما سرمایه گذار داشته و حتی برخی سرمایه گذاران آنها در ایران هم سکونت ندارند و در نتیجه به همین دلیل شناخت کافی از کشور ایران و فرهنگ آن ندارند. این افراد در خارج از ایران نشسته اند و میخواهند بعد از یکی دو سال سود سرمایه خود را دریافت کنند. به نظر من چنین چیزی در کشور ما جواب نمیدهد.


چرا در شابش درج آگهی های املاک صرفا توسط مشاورین املاک مقدور است؟

شهریار هژبر سپس به دلایل انحصار درج آگهی ملک توسط مشاورین املاک پرداخت و اظهار داشت:
برخی از من میپرسند چرا در وب سایت شما صرفا مشاورین املاک میتوانند آگهی ملک درج کنند؟ این مسئله چند دلیل دارد. من زمانیکه در فرانسه بودم و در زمینه ملک فعالیت میکردم، به وضوح با فعالیت های مشاورین املاک آشنایی پیدا کردم و فهمیدم چقدر کار این افراد مهم است. البته من نمیخواهم بگویم در ایران هم وضعیت مشاورین مثل کشورهای اروپایی است و مشخص است که ما باید در این خصوص پیشرفت کنیم.


دلیل اول این انحصار این است که مشاورین املاک تمام وقت و زندگی خود را برای شغل خود میگذارند و به همین علت در این زمینه تجربه های زیادی کسب کرده اند. این تجربه میتواند به خدمات رسانی به متقاضیان خرید و فروش یا رهن و اجاره ملک کمک کند.
دلیل دوم قدرت مذاکره است. شما اگر شخصا با فردی مذاکره کنید ممکن است رابطه خود را با او خراب کنید و معامله به هم بخورد. اما مشاور املاک با قدرت مذاکره ای که دارد، از طرف شما با خریدار و فروشنده ملک مذاکره میکند و این مسئله میتواند برای شما بسیار سودمند باشد.
مزیت بعدی عقد قرارداد است که مشاورین املاک با توجه به حقوق خریدار و فروشنده معامله را پیش میبرند.
مزیت چهارم ایجاد امنیت و جلوگیری از کلاهبرداری است. شما اگر ملک تان را با یک شخص معامله کنید، اول از همه ممکن است درب خانه تان را به روی کسی باز کنید و امنیت تان به خطر بیفتد. اما هنگامیکه با مشاورین املاک معتبر پیش میروید خیالتان جمع خواهد بود. دوم هم اینکه اگر ملک دارای مشکلی باشد و یا تخلفی صورت بپذیرد، میتوانید با مراجعه به اتحادیه از این مسئله آگاه شوید.
نکته ای که در انتها باید یادآور بشوم این است که پرداخت نکردن کمیسیون برای مردم سودمند نخواهد بود. برخی مردم فکر میکنند با عدم پرداخت کمیسیون بخشی از هزینه های خود را کم میکنند اما اینطور نیست. با توجه به مواردی که در بالا گفتم دلیل این مسئله مشخص میشود.حسام عقبایی و اعلام حمایت کامل از شابش

حسام عقبایی رئیس اتحادیه مشاورین املاک کشور، پس از پایان سخنان شهریار هژبر، شروع به قدردانی از شابش کرده و اظهار داشت: یکی از مزایای بزرگ شابش این است که ما شابش را جزء خانواده مشاورین املاک میدانیم. مجموعه هایی هستند که در سراسر کشور به حوزه های خاص مانند مشاورین املاک خدمات رسانی میکنند. در این بین تعداد انگشت شماری از آنها جزء خانواده ما هستند و این افتخاری برای مشاورین املاک است که اعضای خودش بتوانند گام های نوینی با در نظر گرفتن مطالبات مردم در این خصوص بردارند.


قاعدتا امروزه تامین مسکن و ملک یکی از مسائلی محسوب میشود که مردم ما در آن با مشکل مواجهند. علیرغم تکثر مشاورین املاک در کشور، وقتی پای صحبت مردم می نشینیم اظهار میدارند روند خرید و فروش یا رهن و اجاره ملک باید با سرعت بیشتر، روشهای نوین تر و با ضریب امنیت بالاتری صورت بپذیرد. به همین علت یکی از وظایف اتحادیه تسریع این امر است. البته بخشی از این مطالبات مردم، وظایف حکومتی و دولتی و بعضا صنفی است و بخش دیگری از آن مربوط به مجموعه هایی مانند شابش است. در دنیایی که دنیای الکترونیک و تکنولوژی است و کشور ما در بخش تجارت الکترونیک نمره پایینی دارد، قاعدتا کسب و کار ایران باید از مجموعه های مجازی و قانونمند مانند شابش که میخواهند خدمات صنفی به مردم بدهند حمایت کند.


شابش با اتحادیه همراه است

از آنجا که بر اساس قوانین صنفی، فعالیت های صنفی باید زیر نظر اتحادیه انجام شود یک فرصت برای مردم و اتحادیه بوجود خواهد آمد اما نباید این فرصت تبدیل به تهدید شود. عدم نظارت، قانونمند نبودن و عدم قرارگیری این مجموعه ها زیر نظر صنف مربوطه میتواند یک تهدید باشد. چه بسا در بعضی از حرفه ها، موازی سازی و عدم هماهنگی با اتحادیه، این خدمات را برای مردم بحران زا و نگران کننده کرده است. لذا مجموعه شابش با هماهنگی صنف و با رویکرد حفظ منافع مردم به این عرصه ورود پیدا کرده است. توصیه ای که ما به شابش داریم این است که خدمات خود را به واحد ها و مشاورین املاکی که دارای کد صنفی معتبر هستند ارائه دهند. مردم ما به اعتبار قانون و اتحادیه و تاییدیه ای که ما امروز به شابش میدهیم به این وب سایت اعتماد میکنند، لذا مسیر این شرکت ها نیز باید تسهیل کار مردم باشد و رضایت آنها را بدست بیاورد. به نظر من شرکت شابش با همکاری مردم و مشاورین املاک میتواند به عبور اقتصاد از رکود کمک کند. اگر ما بتوانیم از این ابزارهای عبور از رکود به صورت اصولی و نظارت شده استفاده کنیم، میتوانیم مسیر خروج از رکود را کوتاه کنیم. در کشورهای توسعه یافته نیز یکی از دلایل خروج از رکود تحریک تقاضا و در کنار آن ایجاد انگیزه و خدمات برای متقاضیان ملک است. مجموعه شابش با ارائه نرم افزار و وب سایت عالی خود که شخصا رصد کردم، میتواند این مسیر را بهبود ببخشد و فرصتی را برای مشاورین املاک بوجود آورد که از این خدمات به صورت رایگان استفاده کنند. به نظر من شرکت های خصوصی باید از همین مسیر خدمات رایگان را برای معرفی خود طی کنند. از سوی دیگر مشاورین املاک هم وقتی ببینند به جای هزینه های زیاد در روزنامه ها میتوانند به صورت رایگان آگهی آپارتمان و ملک درج کنند، و همچنین زنگ خور آنها بالا رفته و بازدهی کاری شان افزایش یافته، مسلما به این سمت گرایش پیدا میکنند و حتی برای این خدمات مبالغی را هم پرداخت خواهند کرد. اگر برعکس، مشاورین املاک ببینند این خدمات برای آنها بازدهی لازم و توجیه منطقی و اقتصادی را ندارد، قاعدتا استقبالی از آن نخواهد کرد. اما من فکر میکنم شابش این ظرفیت سازی را کرده و با توجه به اینکه مطالعات عمیق در حوزه نرم افزار، مطالعات تطبیقی با کشورهای توسعه یافته و همچنین بومی سازی با کشور ایران صورت پذیرفته، استقبال از آن خوب خواهد بود.توقع ما از آسیب شناسی و بهبود است
توقع ما از شابش این است که با واکاوی مستمر و آسیب شناسی، اپلیکیشن و سایت خود را بهبود داده و مطالبات مردم را به نحو احسن بهینه سازی کند. بنده به این بخش هم امیدوارم زیرا هنگام بازدید از شرکت شابش، متوجه شدم یک تیم آسیب شناسی در این شرکت حضور دارد تا نکات قوت و ضعف و نیازها را در صنف بررسی کرده و مشکلات را سریعا برطرف کند. همچنین مدیریت ستادی در بخش دیگری قرار ندارد و این هم مزیت بزرگی است.
مردم در شهرهای بزرگ با مشکلات بزرگی از جمله ترافیک، آلودگی هوا، وضعیت حمل نقل و نقل و حتی پیدا کردن جای پارک رو به رو هستند. این مشکلات منجر به کمبود وقت میشود. بخشی از مردم مستاجر هستند، همینطور شما خبرنگاران، چون حقوق شما پایین است. بنابراین میتوانید صحبت های من را لمس کنید و متوجه شوید برای پیدا کردن خانه چقدر زمان باید صرف شود.باید در کشور فرهنگ سازی کنیم

عقبایی در ادامه به فرهنگ سازی استفاده از فضای مجازی پرداخت و گفت: ما هنوز به این ظرفیت در کشور نرسیده ایم که بتوانیم در محل کار خود بنشینیم و 70 درصد جستجوی ملک را با توجه به معیارها و سلیقه مان صورت داده و 30 درصد بقیه را فقط برای عملیاتی شدن انجام دهیم. در حقیقت در حال حاضر برعکس است و ما 20-30 درصد را بوسیله سایت هایی مثل شابش و بقیه 70 درصد را به صورت عملیاتی طی کنیم. ما باید در بخش های مشاورین املاک و متقاضیان مسکن و ملک فرهنگ سازی کنیم تا همان وعده ای که در سال 92 مبنی بر ایجاد مشاورین املاک مجازی به اصحاب رسانه دادم، با وجود سایت هایی مانند شابش، با سرعت بیشتری به سمت تحقق پیش خواهد رفت.


قاعدتا با توجه به مطالبه گری ای که در کشور وجود دارد و همچنین ورود استارت آپ ها و فضای مجازی به این حوزه، بنده پیش بینی میکنم تا 10 سال آینده 70 درصد مراحل معامله ملک از طریق فضای مجازی صورت خواهد گرفت. از آنجا که حوزه ملک تخصصی است، ورود اپلیکیشن ها و سایت های تخصصی نیز ضروری است و ما به عنوان فعالان حوزه املاک احساسمان بر این است که هرچه این فضا تخصصی تر و از رویکرد تجاری دورتر باشد(مانند برخی سایت ها که اجناس مختلف را در کنار ملک تبلیغ میکنند)، مسلما دغدغه های مردم به دلیل اینکه جان و مال و ناموس شان با ملک در ارتباط است، کاهش پیدا خواهد کرد.به هر وب سایت املاکی اعتماد نکنیم

من همینجا به تمام مردم ایران توصیه میکنم که به هر وب سایت و استارت آپی که در حال ارائه خدمات است اعتماد نکنند و قبل از پیش رفتن، از اتحادیه در مورد آن استعلام کنند. در کالاهای کوچک و ارزان ممکن است به بنیان خانواده آسیبی زده نشود، اما در حوزه مسکن چون اعداد و ارقام بالاست، بعضا کلاهبرداری های سنگین صورت میپذیرد.


مردم خیلی اوقات وقتی با کلاهبرداری مواجه میشوند، میگویند چرا اتحادیه اطلاع رسانی نکرده است؟ ما وقتی میگوییم چرا به دفاتر املاک بدون کد صنفی مراجعه کردید، اظهار میدارند صنف اطلاع رسانی نکرده است. آنها به من میگویند شما چرا اجازه میدهید افراد غیر معتبر دفتر باز کنند؟ در این خصوص باید بگویم نهادهای ذیربط باید همکاری های لازم را با ما داشته باشند. ما باید قبل از اینکه یک موضوع را در کشور راه بیندازیم، باید آن را جا بیندازیم. اما ما برعکس هستیم. اول یک موضوع را راه می اندازیم و بعد جا می اندازیم.
ممکن است خیلی از مجموعه هایی که اول موضوعی را جا می اندازند، مانند شابش از یک تیم تحصیلکرده و مورد اعتماد برخوردار نباشند که به دنبال خروج بازار مسکن از رکود و تسریع روند معاملات ملک باشند. برخی سایت ها با اهداف دیگری تشکیل میشوند و مردم هم باید هشیار باشند و از اتحادیه برای انجام معاملات استعلام بگیرند.


ما به شابش برای بین المللی شدن کمک میکنیم

بنده در انتها از مجموعه شابش تشکر میکنم و اعتقادم بر این است که اتحادیه مشاورین املاک تهران و کشور به عنوان پدر صنف، از این فعالیت های قانونمند استقبال میکند و ما هیچ مخالفتی با حوزه فضای مجازی نداریم. تنها شرط ما این است که باید این فعالیت ها در حوزه قانون و زیر نظر اتحادیه انجام شوند تا جریانات موازی بوجود نیایند. امیدوارم شابش بتواند دفاتر و نمایندگی های خود را در سراسر ایران افزایش داده و حتی با توجه به چشم اندازی که من از این تیم دیدم در منطقه خاورمیانه خدمات ارائه دهد.

ظرفیت ایران در سرمایه گذاری بسیار بالاست. با توجه به مطالعات تطبیقی که شخصا انجام دادم، عقیده دارم بازار مسکن و ملک در ایران، بالاترین بازدهی و سود را در سطح دنیا دارد. من با خیلی از افرادیکه در سطح بین الملل فعالیت میکنند هم در این خصوص توصیه هایی کردم و گفتم سرمایه گذاری در خاک ایران حتی با توجه به این شرایط رکودی، بازدهی بیشتری نسبت به کشورهای دیگر مانند اسپاینا، قبرس، امارات و خیلی دیگر از کشورها دارد.
من به عنوان مسئول این صنف به همه سرمایه گذاران توصیه میکنم علیرغم رکود بازار املاک در ایران، بیایند و در اینجا سرمایه گذاری کنند. با توجه به اینکه در آستانه برگزاری چهارمین نمایشگاه بین المللی املاک و مستغلات هستیم، اعلام میکنیم ما این آمادگی را داریم تا تفاهم نامه هایی را حتی با کشورهای خارجی به امضا برسانیم تا بستر سرمایه گذاری در ایران مهیا شود. البته خارجی ها نمیتوانند در ایران ملک خریداری کنند ولی در قالب مشارکت میتوانند در پروژه های داخلی ایران سرمایه گذاری کنند.
نظر من بر این است که شابش به دنبال بین المللی شدن باشد و با جذب سرمایه گذار خارجی که به دنبال سرمایه گذاری بر روی ملک و حتی اماکن ورزشی هستند در این مسیر قدم بزرگی را بردارد. ما هم به عنوان رابط بین دولت و بخش خصوصی این فرصت را فراهم میکنیم تا این سرمایه گذاری ها صورت بپذیرد.
همانطور که دغدغه فرار مغزها را در کشور داریم، دغدغه فرار سرمایه گذاران هم داریم. در مجموعه شابش افراد خوش فکر و تحصیلکرده که از دانشگاه های خوب فارغ التحصیل شده اند حضور دارند و شاید اگر همین الان به سمت بازارهای کشورهای خارجی بروند به راحتی مورد پذیرش قرار بگیرند. اما این افراد دور هم جمع شده اند تا به هم میهنان خود خدمات ارائه بدهند و وظیفه ما هم اینست که از شابش حمایت کنیم تا پرچم ایران همیشه سرافراز و برافراشته باشد.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم