حذف یارانه 3 میلیون پردرآمد

حذف یارانه 3 میلیون پردرآمد
چند سالی است که بحث حذف یارانه پردرآمدها مطرح میشود و در این خصوص جلسات متعددی بین مجلس و دولت برگزار شده است. دیروز مجلس شورای اسلامی با تصویب مصوبه ای دولت را موظف کرد یارانه 3 میلیون پردرآمد را حذف کند.

به گزارش شابش؛

هنگامیکه در سالهای گذشته صحبت از اجرای هدفمندی یارانه ها به میان می آمد، هدف اصلی این طرح بهبود وضع معیشت مردم و توزیع عادلانه یارانه عنوان میشد. اما پس از گذشت 6 سال که از اجرای هدفمندی یارانه ها میگذرد، گزارش مجلس چیز دیگری را نشان میدهد.
بررسی سبد هزینه های خانوار قبل و بعد از اجرای هدفمندی یارانه ها نشانگر کاهش رفاه خانوارها در سطح ملی است. ارزش حقیقی سبد مصرفی خانوارها نه تنها بزرگتر نشده، بلکه کوچکتر هم شده است و خانواده های کم درآمد "کاهش رفاه" بیشتری را نسبت به خانواده های پردرآمد تجربه کرده اند.
قبل از هدفمندی یارانه ها، سهم مصرف کالاهای ضروری در بین خانواده های ایرانی 77 درصد بوده که در سالهای 89 تا 93 به 79 درصد رسیده است. این یعنی مردم نسبت به قبل، در بخش کالاهای ضروری بیشتر و برای بخش کالاهای غیرضروری کمتر هزینه کرده اند. بدین صورت رفاه اقتصادی کل مردم کاهش یافته است.
اگر بخواهیم در بخش دهک های پایین آمارها را بررسی کنیم، ماجرا جالب تر میشود. در دهک اول و کم درآمد جامعه قبل از هدفمندی یارانه ها، سهم کالاهای ضروری 89 درصد بوده است که پس از اجرای هدفمندی یارانه ها به 91 درصد رسیده است. این آمار نیز نشان دهنده کاهش رفاه اقتصادی در دهک پایین جامعه است. 
حال مجلس شورای اسلامی درصدد است برای حل این مشکل اقداماتی را انجام دهد. مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه ششم توسعه، برای چندمین بار دوبت را مجبور به حذف یارانه شهروندان پردرآمد کرد. البته مصوبه فعلی دارای جزئیات بیشتری است. در این مصوبه منابع ذخیره شده از حذف یارانه پردرآمدها به افراد تحت تکفل بهزیستی و کمیته امداد خواهد رسید. با تصویب این طرح، دستمزد افراد تحت تکفل بهزیستی و کمیته امداد 20 درصد افزایش میابد و این افزایش دستمزد، جدای از یارانه دریافتی این افراد پرداخت خواهد شد.
چند وقت پیش بود که ربیعی وزیر تعاون، از شیوه جدید حذف یارانه پردرآمد ها صحبت به میان آورد و سه روز پیش هم از ارسال پیامک به سه گروه درآمدی برای حذف یارانه ها خبر داد. این پیامک ها مشمول 3 میلیون نفر خواهد شد و این افراد در صورت اعتراض میتوانند مدارک و مستندات خود را برای اثبات نیازمندی خود ارائه دهند. در غیر اینصورت یارانه آنها قطع خواهد شد.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم