دولت قبل مسکن مهر را در کوه و بیابان ساخت!

دولت قبل مسکن مهر را در کوه و بیابان ساخت!
آخوندی دوباره به انتقادهای اطرافیان در خصوص مسکن مهر پاسخ داد. او با بیان اینکه پروژه مسکن مهر برای مردم زیان آور بوده و برای خودم هم هزینه بردار است گفت: دولت قبل از مردم پول گرفت و به جای اینکه به آنها آپارتمان و خانه قابل سکونت بدهد، در کوه و بیابان شروع به ساخت و ساز مسکن کرد، که این ساخت و ساز با تعریف خانه تفاوت اساسی دارد.

به گزارش شابش؛
عباس آخوندی با اشاره به اینکه نگاه من در خصوص مسکن مهر به دو بخش خریداران خانه و همچنین سیاست های اقتصادی ملی است افزود: من همیشه معتقدم باید مدافع حقوق خریداران باشیم و تا آخرین لحظه با همین اعتقاد پیش میروم. به همین دلیل اقدامات بزرگی در خصوص مسکن مهر در این دولت صورت پذیرفت که از دولت قبل به مراتب بیشتر بوده است. بیشتر آپارتمان ها در بیشتر سایت ها نیز در حال اتمام است. مسکن مهر فقط یک یا چند پروژه محدود نیست بلکه بیشتر از 270 پروژه در 270 منطقه میباشد. حتی اگر یکی از آنها به اتمام نرسد بعضی میگویند مسکن مهر نیمه تمام مانده است.

4 دولت بعد هم درگیر مسکن مهر خواهند بود
آخوندی افزود: از سوی دیگر باید حقوق شهروندی در این ساخت و ساز ها رعایت شود. به طور مثال آپارتمان های مسکن مهر نیاز به فضای سبز، معبر، مدرسه، بازار و.... دارند. به این موارد باید خدمات زیربنایی و روبنایی مانند آب و برق و گاز و سیستم فاضلاب را هم اضافه کنید. ما تا آنجا که توانستیم با اضافه کردن امکانات جانبی این خانه ها را آماده تحویل کردیم، البته میدانم این خدمات کم است و نیاز به هزاران میلیارد تومان اعتبار دارد. بنده هنوز نمیگویم پروژه مسکن مهر به اتمام رسیده چون کاری که در دولت قبل شد، وزیر 4 دولت بعدی را هم درگیر خواهد کرد و ما نباید فکر کنیم این طرح ها به این زودی ها به اتمام میرسند.


کسانی که دیروز مردم را گمراه میکردند امروز منتقد شدند
دولت قبل از مردم پول گرفت و به جای اینکه به آنها آپارتمان و خانه قابل سکونت بدهد، در کوه و بیابان شروع به ساخت و ساز مسکن کرد، که این ساخت و ساز با تعریف خانه تفاوت اساسی دارد. همان افرادی که از مردم پول گرفتند تا در پردیس برایشان خانه بسازند در حالیکه میدانستند این شهر ظرفیت این مقدار خانه سازی را ندارد، پارک طبیعی خجیر را به شهر که دارای شیب 15 درصدی است ملحق کردند! هم اکنون هم این الحاق مورد اعتراض محیط زیست قرار گرفته و در دادگاه اقامه دعوی شده است.
وزارت نیرو نیز امکان تامین آب آشامیدنی پردیس و برخی مکان های دیگر را ندارد و اگر بخواهد آب را به آنجا انتقال دهد باید میلیاردها تومان خرج کند. شهرسازی و ساخت معابر در این بستر به قدری مشکل و پرهزینه است که قیمت تمام شده یک متر مربع در اینجا از قیمت روز مسکن در تهران بالاتر خواهد شد.
برای دسترسی به سایت باید تونل ایجاد شود که در صورت وقوع زلزله راه امدادرسانی آن تنها از یک روستا وجود دارد! اگر این اتفاقات در جای دیگر رخ میداد دولت را متهم به گمراه کردن مردم میکردند و از آن شکایت میکردند. اما چون در ایران برخی چیزها به صورت وارونه اتفاق می افتد، کسانی که دیروز مردم را گمراه میکردند امروز منتقد شدند و از ما انتقاد میکنند.


مسکن مهر پردیس با پرواز هلی کوپتری انتخاب شد!
آخوندی اظهار داشت: من از برخی کارشناسان شنیدم که میگفتند سایت مسکن مهر پردیس با یک پرواز هلی کوپتری انتخاب شد! اعلام اینکه در انتخاب سایت اشتباه شد کافی نیست چون در این پروژه میلیاردها تومان هزینه شده است! ما در این کشور هزاران مهندس داریم که با یک بررسی اولیه به راحتی میتوانند متوجه شوند این شهر برای 150 هزار نفر هم به سختی تامین آب میکند، چه برسد به اینکه بخواهیم 300 هزار نفر را هم به آن اضافه کنیم! این مسئلۀ آب بود. در مسائل دیگر مثل برق، فاضلاب، خدمات آموزشی، خدمات بهداشتی و از همه مهم تر فضای عمومی هم مشکل داریم. امکانات و زیرساخت های فعلی جوابگوی این میزان جمعیت نیست. ما باید تمام این اتفاقات را به مردم اطلاع رسانی کنیم تا همه چیز برای مردم شفاف شود. هزینه ای که دولت در مسکن مهر کرد، 100 هزار میلیارد تومان  بود که نتیجه آن 117 هزار واحد مسکونی بدون متقاضی است. در حقیقت پول ملت ایران به چاه ریخته شد.


ما آمده ایم سنت های غلط را اصلاح کنیم
وی افزود: مسکن مهر بودجه عمومی نداشته و پول آن از مردم گرفته شد. این پروژه در زمین هایی ساخته شد که یک متقاضی هم ندارد! بیان این حقیقت ها با منافع گروهی در تضاد است و در نتیجه به زبان آوردن آن برای من هم هزینه دارد اما من این هزینه را میپذیرم. ما آمده ایم سنت های غلط را اصلاح کنیم نه اینکه آنها را ادامه دهیم. در هشتگرد بیش از 10 هزار واحد نیمه تمام و بدون متقاضی وجود دارد و هیچکس نمیداند پول این واحدها از کجا آمده و چرا هیچ متقاضی ندارد؟


راه حل مشکل مسکن، بازآفرینی شهری است
وزیر راه و شهرسازی در خصوص ارائه راه حل برای معضل مسکن اظهار داشت: اصلی ترین سیاستی که ما درباره معضل مسکن مدنظر داریم، سرمایه گذاری در بافت شهری است. ما باید در خود شهر و مرکز آن اقدام به سرمایه گذاری کنیم و به سراغ بافت های فرسوده برویم. لذا  بازآفرینی شهری راهکار اصلی حل این مشکل است.


در مقایسه با دولت قبل خیلی بهتر عمل کردیم
آخوندی در انتها گفت: با اینکه در دولت قبل بیش از 80 درصد منابع بانکی هزینه شده بود، اما بخش اعظم پیشرفت کار متعلق به این دولت است. در دولت قبل در گلبهار مشهد 2 هزار واحد مسکونی، در شهر پرند 17 هزار واحد آپارتمان و در پردیس 6 هزار واحد تحویل داده شد اما در دولت ما در گلبهار مشهد 23 هزار واحد، در پرند 70 هزار واحد آپارتمان و در پردیس 6500 واحد تحویل داده شده که البته 28 هزار واحد مسکونی در پردیس در مرحله نازک کاری است و به زودی تحویل داده میشود. همچنین در پرند 23 مدرسه ساختیم که هیچکدام از آنها اعتبار دولتی نداشت. در اکثر شهرها به دنبال ساخت کلانتری، مسجد، مدرسه و خانه بهداشت بودیم و حتی کمک کردیم زیرساخت هایی مانند آب و برق و گاز و شبکه فاضلاب ایجاد شود.
همچنین طبق آمارها در 3 سال اخیر 763 هزار واحد مسکونی افتتاح شده و 817 هزار واحد آپارتمان تحویل داده شده است. 571 هزار سند هم صادر شده تا هرکدام از مالکان بتوانند واحد آپارتمان خود را خرید و فروش یا رهن و اجاره کنند. 

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم