برخی ارگانها و نهادها در حال سنگ اندازی در بازار املاک هستند

برخی ارگانها و نهادها در حال سنگ اندازی در بازار املاک هستند
از اواخر سال 91 بود که رکود بازار مسکن شروع شد و همزمان قدرت خرید مردم کاهش و سطح عمومی قیمت ها افزایش یافت. همانطور که مشخص است، وضعیت بازار مسکن بر دیگر بخش های اقتصاد هم تاثیر میگذارد و طبق آمارهای رسیده، 70 درصد صنایع وابسته به بخش مسکن هم دچار رکود شده اند. با توجه به اینکه این صنایع کمتر از حد نرمال تولید و عرضه خدمات داشته اند، رکود این بخش به اشتغال هم رسیده است.

به گزارش شابش؛
درحالیکه برخی از آمارهای بانک مرکزی خبر از رونق بازار املاک میدهد، بررسی های میدانی میان مشاورین املاک نشان از کاهش چشمگیر معاملات خرید و فروش خانه یا رهن و اجاره آپارتمان میدهد. برخی از سازمان های ذیربط نیز با ارائه قیمت های بی اساس بر رکود این بخش دامن میزنند.
احمدی یکی از مشاورین املاک که تجربه ساخت 300 واحد آپارتمان را داشته و 20 سال است در این حوزه فعالیت میکند گفت: هزینه های ساخت و ساز آپارتمان افزایش یافته و به همین دلیل در حرکت رو به جلو موانعی بوجود آمده است. در سال های گذشته شاهد سرمایه گذاری مشتریان بودیم، اما در حال حاضر به جهت کساد بودن بازار از ورود به این بخش خودداری میکنند. وی ادامه داد: ارگان ها و نهادهای مرتبط با مسکن که باید وضعیت رکود را برطرف کنند، اتفاقا برعکس در حال سنگ اندازی هستند.
بلوریان کارشناس مسکن درباره وضعیت فعلی گفت: دولت باید از قشر تولیدکننده حمایت کند و با ایجاد اشتغال به بالا رفتن درآمد مردم کمک کند. همچنین نقدینگی بانک ها باید افزایش یابد و با پرداخت وام با سود کم به تولیدکنندگان، شرایط را برای بهبود وضعیت بازار و اقتصاد کشور فراهم کنند.
سرحدی یکی دیگر از کارشناسان مسکن اظهار داشت: مسائل سیاسی از جمله برجام تاثیرات زیادی بر خرید و فروش آپارتمان داشته است. از طرفی دیگر، نوسانات نرخ ارز بر مصالح ساختمانی تاثیر میگذارد و متعاقبا وضعیت رکود تداوم خواهد یافت. نظارت دولت هم در بازار مسکن به حداقل رسیده و به همین دلیل برخی دلالان از این بستر در حال سوء استفاده هستند.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم