ادامه وضعیت فعلی بازار مسکن، آینده اقتصاد کشور را به خطر خواهد انداخت

ادامه وضعیت فعلی بازار مسکن، آینده اقتصاد کشور را به خطر خواهد انداخت
روزنامه جهان صنعت درباره اوضاع نامناسب اقتصاد نوشت: اقتصاد کشور وارد ایستایی عمیقی شده است و در حال حاضر دغدغه اصلی اقتصاددانانِ کشور خروج از رکود است.

به گزارش شابش؛
بسیاری رکود فعلی در اقتصاد را ناشی از 3 عامل میدانند. یکی رکود دوره ای مسکن، دومی کاهش قیمت نفت و سومی وضعیت نا به سامان موسسات مالی کشور . مسکن و صنایع وابسته به آن حدود 10 درصد از اقتصاد ایران را تشکیل میدهند و رکود فعلی مسکن، بخش های دیگر اقتصاد را نیز متاثر کرده است. کاهش قیمت نفت نیز درآمد کشور را کاهش داده و سهم این بخش را در اقتصاد کشور کم کرده است. در آخر هم دارایی های موسسات مالی است که باعث ایجاد رقابت برای نرخ بهره شده، ضربه سوم را به اقتصاد کشور وارد کرده است. وقتی بررسی خود را دقیق تر میکنیم متوجه میشویم این رکود یک رکود دوره ای نیست و اقتصاد کشور دچار یک بیماری مزمن شده است. با سیاستگذاری مناسب میتوان از رکود فعلی گذشت، اما رکود بعدی خیلی زود و سخت تر از رکود فعلی خواهد رسید.


در بخش مسکن گرچه قیمت آپارتمان و خانه در 3 سال گذشته تغییر جدی نداشته، اما نرخ اجاره بهاتا 50 درصد افزایش پیدا کرده است. این نشان دهنده این است که مردم حاضرند اجاره پرداخت کنند اما علاقه یا توان خرید خانه و آپارتمان را ندارند. درمان نشدن مشکل مسکن اگر به زودی حل نشود، تاثیر جدی در آینده اقتصاد کشور خواهد گذاشت. اگر وضعیت فعلی مسکن باقی بماند و ارزان نشود، نسل جوان کشورمان چاره ای جز بالا بردن سن ازدواج نخواهد داشت. کاهش ازدواج میتواند مشکلات جبران ناپذیری را به کشور تحمیل کند. جدای از اثرات اجتماعی آن، کاهش نرخ ازدواج میتواند نسل فعلی را در زمان بازنشستگی دچار بحران کند چرا که در نسل آینده نیروی جایگزین برای نسل بازنشسته وجود نخواهد داشت.
حتی در سنین بالا هم امکان خانه دار شدن نمیباشد زیرا ممکن است قیمت مسکن سیر صعودی خود را حفظ کند. از دیگر عوارضی که از گران شدن مسکن ناشی میشود، معضل رشد اقتصادی است. مسکن یک سرمایه غیرمولد است. اگر 50 درصد هزینه خانوار در بخش مسکن هزینه شود، عملا بخش بزرگی از اقتصاد به یک سرمایه گذاری غیرمولد اختصاص میابد و تنها از نسلی به نسل دیگر منتقل میشود. برای توضیح بیشتر یک مثال از ارزش اسمی زمین های تهران میزنیم. مساحت تهران 700 کیلومتر مربع است که بر اساس گزارش وزارت راه و شهرسازی متوسط قیمت زمین در آن متری 5/5 میلیون تومان است. بنابراین ارزش اسمی زمین‌های تهران در حدود چهار میلیون میلیارد تومان است‌‌ و به عبارتی ارزش اسمی زمین‌های تهران حدود ۱۱۰۰ میلیارد دلار یا در حدود سه برابر تولید ناخالص ملی کشور میباشد.


نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم