سود بانک ها عامل اصلی رکود بخش املاک است

سود بانک ها عامل اصلی رکود بخش املاک است
به گزارش شابش؛ امروز مهمان آقای احمدی، مدیر آژانس املاک مدیریت در سعادت آباد هستیم. ایشان بیش از 10 سال سابقه فعالیت در املاک را دارند و همچنان با تلاش در این حوزه به مردم خدمت رسانی میکنند. با شابش همراه باشید.

با سلام. آقای احمدی از چه زمانی وارد حوزه املاک شدید و فعالیت خود را شروع کردید؟
سلام. بنده از سال 79 وارد حوزه املاک شدیم و تا امروز در حال فعالیت در این حوزه هستیم. البته دفتر قبلی ما جای دیگری بود و مسکن مدیریت را نزدیک به 4 سال است که در آن فعالیت میکنیم. این را هم بگویم که مسکن مدیریت نزدیک 25 سال سابقه دارد اما ما نزدیک 4 سال است که در این آژانس املاک حضور پیدا کرده و خرید و فروش ملک انجام میدهیم.


حوزه کاری شما کدام مناطق است؟
ما بیشتر در سعادت آباد و شهرک غرب خرید و فروش آپارتمان یا رهن و اجاره خانه را پشتیبانی میکنیم، اما فعالیت هایی در اشرفی اصفهانی هم داریم.


نظرتان راجع به این حرفه چیست؟
بالاخره این شغل هم مانند مشاغل دیگر است و روزی ما هم از این شغل بدست میاید. ما سعی میکنیم به مردم خدمت کنیم و آگاهی بدهیم و در این زمینه حداکثر توان خودمان را به کار بگیریم.


اگر بخواهید سال گذشته را با امسال مقایسه کنید، تعداد معاملات شما در این دو سال چه تغییری داشته است؟
همانطور که رئیس اتحادیه هم اعلام کرد، امسال نسبت به سال گذشته تعداد معاملات ما شاید حدود 10 درصد بهتر بوده است. اما روی هم رفته رضایتی از وضعیت فعلی بازار مسکن و خرید و فروش آپارتمان در سعادت آباد نداریم.


پس به نظر شما هم رکود بر بازار  ملک حاکم است؟
بله، بنده طبق 13-14 سال سابقه ای که در بازار املاک دارم میتوانم بگویم هر چند سال یکبار، یک رکودی بر بازار املاک حاکم میشود و معمولا 2 سالی این رکود طول میکشد. اما رکود فعلی بازار املاک بیشتر طول کشیده و ما در حال ورود به سال چهارم هستیم. از نظر من 80 درصد کسانی که به دنبال خرید و فروش یا رهن و اجاره آپارتمان هستند برای سرمایه گذاری جلو میایند و تنها 20 درصد برای نیاز شخصی شان پای میز معامله حضور پیدا میکنند. زمانیکه سود بانک ها زیاد باشد و نرخ ارز هم دچار نوسان شود، مردم ترجیح میدهند در این بخش ها سرمایه گذاری کنند تا اینکه وارد بخش املاک شوند.
به نظر شما سود بانک تاثیر بیشتری دارد؟
بله قطعا سود بانک تاثیر زیادی دارد. وقتی سود بانک تا 28 درصد برسد، خب من مشاور املاک هم که باشم میروم و در بانک سرمایه گذاری میکنم و بدون دردسر و ریسک سود ماهانه خودم را دریافت میکنم. هر وقت هم ملک گران شد میروم سراغ آن. به نظر من بانک ها باعث رکود شده اند و با اینکه ظاهرا میگویند سود بانک ها کم شده، اما وقتی وارد بانکی میشویم میبینیم به درخواست شما سود بانک را تعیین میکنند! خب این مسائل باعث میشود مردم دلیلی برای سرمایه گذاری در حوزه املاک نداشته باشند. در بخش املاک نزدیک به 26-27 هزار نفر شاغل حضور دارد و از این شغل نان در میاورند و زندگی خیلی از افراد با این نوسانات دچار مشکل میشود. از بنًا و کارگر گرفته تا پیمانکار یا فردی که ساخت و ساز میکند بارها شده زندگی شان از بالا به پایین سقوط کرده است. امیدوارم سود بانکی پایین بیاید و باعث شود بازار ملک راه بیفتد.


آیا به بازاریابی در فضای مجازی و اینترنت اعتقاد دارید و حرکتی در این خصوص انجام داده اید؟
بله، ما نزدیک به دو سه ماه است که در حال سرمایه گذاری در این فضا هستیم. در حال حاضر وضعیت طوری است که همه از این فضا استفاده میکنند. سایت هایی مثل دیوار و شیپور معمولا بیشتر استفاده میشوند اما باید به سمت سایت هایی برویم که معتبر باشند. ما از فضای مجازی بازخورد خوبی گرفتیم و مردم هم بیشتر به این سمت گرایش پیدا کردند. آگهی های روزنامه همشهری ما هم بسیار کمتر شده است. ما قبلا 35-40 آگهی برای مشاورین املاکخودمان انتشار میدادیم اما الان واقعا این آگهی ها کاهش چشمگیری پیدا کرده اند، چون مشاورین املاک ما در سایت های اینترنتی بیشتر آگهی منتشر میکنند. وقتی خودمان هم دقت میکنیم میبینیم بازدهی بیشتری نسبت به روزنامه برای ما دارد. 


سایت هایی مثل دیوار و شیپور که به صورت اینترنتی فعالیت میکنند، واسطه ها را حذف میکنند و همچنین مشکلات امنیتی و کلاهبرداری بوجود آورده اند. آقای عقبایی نیز بر این مسئله تاکید داشتند. نظر شما در این خصوص چیست؟
سایت هایی مثل دیوار جزو سایت های اولیه و پیشگام در اینترنت بوده اند و مورد استقبال مردم هم قرار گرفتند. اما در طول زمان مشخص میشود که امثال این سایت ها چه مشکلاتی دارند. این حرفهایی که شما میزنید درست است. بالاخره مشخص نیست چه کسی و به چه دلیلی این آگهی های ملکرا در سایت میگذارد و انتشار میدهد. ما مثلا در همشهری که آگهی میگذاشتیم، مشخصات ما به عنوان انتشار دهنده آگهی ثبت میشد اما در این سایت ها اصلا مشخص نیست چه کسی آگهی را منتشر کرده است و همین باعث رخ دادن اتفاقات خطرناک میشود. پیشنهاد من این است که سایت هایی مثل شابش باید بیشتر فعالیت کنند تا جایگزین سایت هایی مثل دیوار شوند. وقتی سایت جدید و تخصصی ایجاد نشود خب مردم به سمت سایت هایی مثل شیپور میروند. مردم هم بیشتر از اینکه از مضرات و دردسرهای این سایت ها چیزی شنیده باشند، بیشتر به دنبال هزینه نکردن و زنگ خور خوب هستند. بنابراین باز هم میگویم که فعالیت های سایت هایی مثل سایت شما باید از این مسائل جلوگیری کند و با امنیت و بازدهی خوب، جایگزین این سایت ها شود.


آیا از نرخ تعرفه ها راضی هستید؟
با توجه به بازار رکودی که در آن هستیم خیر راضی نیستیم. البته آقای عقبایی زحمت کشید و برخی نرخ ها را بالا برد اما روی هم رفته چون در بازار رکود است، متعاقبا درآمد ما هم کم است. من در حال حاضر میبینم که برخی از دوستان و آشنایان من از این شغل بیرون آمدند.


با توجه به اینکه جمعیت ایران در حال افزایش است، ساختمان سازی برای نسل های بعد باید در زمان فعلی صورت بپذیرد. با توجه به افزایش هزینه های ساخت، آیا فکر میکنید میتوانیم مسکن نسل بعد را تامین کنیم؟
وقتی شهرداری هزینه های جواز را بالا ببرد و از طرف دیگر مصالح ساختمانی هم به دلیل افزایش نرخ دلار گران شود، خب همه این موارد بر ساخت و ساز تاثیر منفی میگذارند. آنهایی هم که میسازند قیمت ملک را بالا میبرند و در حقیقت همین موارد است که باعث افزایش قیمت آپارتمان و خانه میشود. وقتی پله پله شرایط سخت تر شود به همین وضعیت فعلی میرسیم که تقاضا کم میشود. دولت باید بر روی مسائلی مثل افزایش قیمت دلار و هزینه های جواز شهرداری کنترل و تمرکز داشته باشد و اجازه ندهد قیمت ها افزایش پیدا کند.جوانهای زیادی در کشور هستند که در آینده نیاز به مسکن دارند. کشور ما باید جوابگوی این تقاضا باشد و با این روندی که در حال حاضر در حال پیشروی است من بعید میدانم جوابگو باشد. اقتصاددانان ما باید بنشینند و یک فکر اساسی برای این مشکل بکنند.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم