مسکن اجتماعی در یزد کلید خورد

مسکن اجتماعی در یزد کلید خورد
به گزارش شابش؛ طرح مسکن اجتماعی با هدف خانه دار شدن اقشار کم درآمد جامعه ایجاد شد و مسئولین مدعی هستند اشتباهات مسکن مهر در این طرح تکرار نخواهد شد. مسئولین دولت یازدهم اظهار داشته اند این طرح با کارشناسی و مطالعات تخصصی برنامه ریزی شده است.

تفاوت های اساسی مسکن مهر با مسکن اجتماعی
اولین تفاوت در محل سکونت است. مسکن مهر ساخت و ساز آپارتمان ها را به خارج از شهر برد اما در مسکن اجتماعی، ساخت و ساز آپارتمانبرای اقشار کم درآمد و در بافت شهری صورت میپذیرد. مسکن مهر علاوه بر دور بودن از بافت شهر، مستلزم فراهم کردن زیرساخت های زیادی بود. به طور مثال امکاناتی مانند آب، گاز، برق، مدرسه، درمانگاه، فاضلاب و... قبل از تحویل مسکن مهر باید تامین میشد که علاوه بر هزینه زیاد، بسیار وقت گیر هم بود. اما در مسکن اجتماعی، دولت به دنبال ترمیم بافت های فرسوده است و متقاضیان در مکان هایی ساکن خواهند شد که تمام امکانات اولیه مهیاست. در حقیقت در مسکن اجتماعی دو هدف مورد توجه قرار میگیرد. اول از همه بافت های فرسوده نوسازی میشود که منجر به زیبایی شهر خواهد شد و دوم از همه اقشار کم درآمد که توانایی تامین هزینه مسکن را ندارند صاحبخانه میشوند.


مسکن اجتماعی مخصوص کم درآمدهاست
پس از روی کار آمدن دولت یازدهم، حل مشکل مسکن در دستور کار قرار گرفت. یکی از این راهکارها افزایش مبلغ وام مسکن تا 160 میلیون تومان بود که با نرخ سود کم در اختیار متقاضیان قرار گرفت. از سمت دیگر افرادی وجود داشتند که توانایی استفاده از این وام یا بازپرداخت آن را نیز نداشتند و فقط با حمایت های ویژه میتوانستند صاحبخانه شوند. بر همین اساس مسکن اجتماعی با همین هدف و با ارائه طرح مسکن استیجاری یا به شرط تملیک کلید خورد. جامعه آماری مسکن اجتماعی دهک های 1 تا 4 جامعه هستند و دولت علاوه بر پرداخت یارانه، زمین براب ساخت آپارتمان های مسکن اجتماعی را از طریق وزارت راه و شهرسازی تامین خواهد نمود. این طرح، ویژه اقشار کم درآمد بویژه معلولان، مستمری بگیران، مددجویان بهزیستی و کمیته امداد، کارگران و بازنشستگان است. مسکن اجتماعی برای اولین بار در اسفند 93 در جلسه شورای عالی رفاه که جهانگیری ریاست آن را بر عهده داشت مطرح شد و توسط وزیران راه و شهرسازی و کار و رفاه اجتماعی مورد بررسی قرار گرفت. به گفته معاون اول رئیس جمهور، این طرح به دلیل اینکه کمترین وابستگی را به منابع دولتی دارد و بیشتر متکی به نهادهای حمایتی است میتواند در زمینه مسکن بسیار موفق باشد. این طرح در آذر 95 توسط وزیران صنعت و معدن، راه و شهرسازی، نیرو و همچنین جهاد کشاورزی تصویب شد. در مسکن اجتماعی در بافت های فرسوده مجتمع های مسکونی ساخته میشود و علاوه بر اینکه مالکان قدیمی در آن سکونت پیدا میکنند بخشی از متقاضیان کم در آمد مسکن نیز در واحدهای این آپارتمان اسکان میابند.


مسکن اجتماعی در یزد کلید خورد
16 دی ماه امسال بود که تفاهم نامه 5 جانبه ای میان سازمان ملی زمین و مسکن کشور، شرکت عمران و بهسازی ایران، استانداری یزد، اداره کل شهرسازی یزد و انجمن خیریه مسکن ساز کشور منعقد شد. طبق این قرارداد مقرر شد که در استان یزد 750 واحد آپارتمان و در کل کشور 25 هزار واحد آپارتمان مسکن اجتماعی ایجاد شود. 

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم