وقتی اجاره بها بیشتر از مقدار حقوقت بشود!

وقتی اجاره بها بیشتر از مقدار حقوقت بشود!
به گزارش شابش؛ بر اساس نظرات کارشناسان و اقتصاددانان بازار، هزینه های معیشتی کارگران که جزء قشر ضعیف یا متوسط جامعه محسوب میشوند، تا 20 درصد افزایش یافته است. به طور مثال اگر هزینه یک خانواده 4 نفره در سال گذشته 2.9 میلیون تومان بوده، امسال این رقم به 3.5 میلیون تومان رسیده است. تامین هزینه های خانوار از مسائل مهمی است که خانوارهای ایرانی با آن دست و پنجه نرم میکنند.

هزینه های خانوار
یکی از مهمترین گلایه های جامعه کارگری ایران عدم توازن میان دخل و خرج آنهاست. بانک مرکزی چندی پیش گزارشی از درآمد 
و هزینه های خانوار در سال 94 منتشر کرد که این آمار از حدود 13 هزار خانوار نمونه گرفته شده است. بر اساس این آمار، هزینه ناخالص سالانه یک خانوار 4 نفره حدود 35 میلیون و 650 هزار تومان بوده که نسبت به سال 93 بیشتر از 7.3 درصد افزایش داشته است. اگر بخواهیم این رقم را ماهیانه محاسبه کنیم، هزینه این خانوار 4 نفره در هر ماه به 2 میلیون و 940 هزار تومان خواهد رسید.

تقسیم هزینه های خانوار به بخش های مختلف
از کل هزینه های ناخالص خانوارها، 35 درصد به مسکن، گاز و برق، 23.6 درصد به خوراکی و آشامیدنی، 10 درصد به حمل و نقل، 8.3 درصد به کالاها و خدمات متفرقه، 5.8 درصد به بهداشت و درمان، 4.5 درصد به پوشاک، 4.1 درصد به لوازم و اثاثیه منزل، 2.1 درصد به ارتباطات و 2.1 درصد به رستوران و هتل، 2 درصد به تفریحات و امور فرهنگی، 1.9 درصد به تحصیل و 0.3 درصد به دخانیات تعلق گرفته است. با توجه به آمار فوق میتوانیم به وضوح مشاهده کنیم بیشترین هزینه یک خانوار صرف بخش مسکن و خانه میشود. حال اگر 35 درصد درآمد یک خانوار 4 نفره را حساب کنیم، این رقم 1 میلیون تومان خواهد شد که این عدد از دریافتی بخش زیادی از کارگران بیشتر است!

هزینه ها از کجا تامین خواهد شد؟
همانطور که در تهران مشهود است، هزینه اجاره خانه به ندرت زیر 500 هزار تومان قرار داده میشود با فرض اینکه بخشی از اجاره بها به صورت رهن پرداخت میشود. بخش خوراک نیز حدود 70 درصد حقوق دریافتی بخش عمده ای از کارگران را شامل میشود. با توجه به این آمارها یک سوال جدی مطرح میشود. در حالیکه هزینه مسکن و خوراک یک خانوار 4 نفره به یک میلیون و 700 هزار تومان میرسد، این خانوار مابقی هزینه ها مانند حمل و نقل، بهداشت، پوشاک و... را از کجا باید تامین کند؟!

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم