نکات کاربردی سئو برای جذب مشتری املاک (قسمت اول)

نکات کاربردی سئو برای جذب مشتری املاک (قسمت اول)
یک وبسایت بدون بازدید کننده، مانند صخره ای میماند که هیچکسی به عنوان منظره از آن استفاده نخواهد کرد. با شابش همراه باشید تا مروری بر نکات پیاده سازی سئو در یک وب سایت املاک داشته باشیم.

راه های زیادی برای جلب توجه و افزایش آمار بازدیدکنندگان سایت املاک تان وجود دارد که سئو، یکی از مهمترین این راه هاست. حتی اگر ابتدائیات سئو را به صورت اصولی و صحیح پیاده سازی کنید میتوانید بهره وری آگهی های املاک خود را افزایش دهید. رعایت اصول و همچنین اجتناب از برخی اشتباهات مربوط  به سئو سخت نیست و شما به عنوان مشاور املاک باید به آن واقف و مسلط باشید.

سئو چیست؟
SEO مخفف عبارت Search Engines Optimization است که به معنای بهینه سازی موتورهای جستجو میباشد. سئو به راه ها و روشهایی گفته میشود که بوسیله آنها میتوانید وب سایت املاک خود را در صفحات اول موتورهای جستجو(مانند گوگل و بینگ) به نمایش درآورید. این بهینه سازی معمولا با انتخاب درست عبارات و کلمات کلیدی که مرتبط با کسب و کار املاک تان میباشد صورت میپذیرند. شما ابتدا باید متوجه شوید چه کلمات و عباراتی که مرتبط با حوزه کاری املاک میباشد، توسط کاربران در اینترنت جستجو میشوند. با استفاده از این کلمات و عبارات است که میتوانید وب سایت تان را بهینه سازی کنید تا آگهی های خرید و فروش خانه یا رهن و اجاره آپارتمان در سایت شما توسط بازدید کنندگان بیشتری دیده شود.

سئو چه طور به کسب و کار شما کمک خواهد کرد؟
 انجام و رعایت اصول سئو در وب سایت املاک تان باعث میشود که کاربران و مشتریان با سهولت بیشتری شما را بیابند. سئو به این دلیل دارای اهمیت میباشد که میتواند کسب و کار املاک شما را در صف اول قرار دهد تا در فضای مجازی جلوتر از بقیه دیده شوید.
 قرار گرفتن در صفحه اول موتورهای جستجو که توسط کلمات کلیدی مانند: 
خرید و فروش آپارتمان یا رهن و اجاره خانه جستجو شده اند، میتواند ترافیک زیادی را به سمت سایت شما روانه کند. مسلما بخشی از این ترافیک تبدیل به مشتری شده و منجر به افزایش رونق کسب و کارتان خواهد شد.


چگونه اصول سئو را در یک وب سایت خرید و فروش ملک پیاده کنیم؟
این مقاله به شما کمک میکند تا تک تک مراحل مورد نیاز را برای بهینه سازی وب سایت املاک تان اجرا کنید و از مزیت ترافیک زیاد و ارسال این ترافیک از سوی موتورهای جستجو برخوردار شوید.
4 مرحله برای اجرای سئو وجود دارد:
1- تشخیص کلمات کلیدی مطلوب
2- قدرتمندتر کردن صفحات وب سایت تا با قدرت بیشتری مخاطبان را جذب کنند
3- ارتقاء وب سایت یا لینک سازی
4- اندازه گیری و رصد نتایج

در زیر با 46 نکته سئو برای افزایش بازدیدکنندگان سایت آشنا خواهید شد:

 1- بهترین کلمات کلیدی را بیابید
به مخاطبانی که هدف شما هستند بیندیشید، کاربرانی که در محدوده جغرافیایی مشخص به دنبال خرید و فروش ملک هستند.منظور این است که کلمات کلیدی شما باید به صورت اختصاصی به املاک آن منطقه جغرافیایی محدود شود. در زیر چند مثال برای شما میزنیم، با فرض اینکه قصد خرید و فروش خانه یا رهن و اجاره آپارتمان در منطقه نیاوران تهران را دارید:

مشاورین املاک نیاوران
 خانه برای فروش در نیاوران
 املاک نیاوران
خرید و فروش آپارتمان در نیاوران
 رهن و اجاره آپارتمان در نیاوران
 خرید و فروش ملک در نیاوران
رهن و اجاره آپارتمان در نیاوران

اگر در سایت شما انواع دیگری از املاک هم دسته بندی شده اند، آنها را هم باید با کلمات کلیدی درج کنید. مانند: خرید مغازه در نیاوران، اجاره مغازه در نیاوران، خرید زمین در شمال، اجاره ویلا در رامسر، خرید ویلا در رامسر و ...


2- محلی پیش بروید
بهینه سازی عبارت کلیدی ای مانند "مشاور املاک در نیاوران"، بسیار ساده تر از بهینه سازی عبارت "مشاور املاک" است. هرقدر عبارت کلیدی شما دارای جزئیات بیشتر و مشخص تر باشد، شانس شما برای جذب کاربران اینترنت و تبدیل آنها به مشتری افزایش میابد. دلیل آن اینست که کاربران به صورت تخصصی و با جزئیات بیشتر عبارت مورد نظر خود را جستجو میکنند تا اینکه بخواهند با کلمات عام تر این جستجو را انجام دهند. مطمئن باشید کسی که به دنبال خرید و فروش خانه یا رهن و اجاره آپارتمان است، محدوده جغرافیایی خود را میداند و در اکثر موارد این محدوده جغرافیایی را نیز در عبارتی که میخواهد جستجو کند میگنجاند.

3-از نرم افزار Keyword Planner استفاده کنید تا کلمات کلیدی جدیدی را بیابید
Keyword Planner یک نرم افزار رایگان میباشد که توسط گوگل ارائه شده است.بوسیله این نرم افزار میتوانید کلمات کلیدی ارزشمند و بزرگی را پیدا کنید Keyword Planner به صورت دو منظوره میتواند به شما کمک کند: الف: پیشنهاد کلمات کلیدی بیشتر ب: پیش بینی اینکه به صورت تخمینی چه مقدار بازدید از این کلمات کلیدی صورت میپذیرد.

4- در کنار Keyword Planner از UberSuggest استفاده کنید.
 یکی دیگر از ابزارهای سودمند که میتواند در تحقیقات کلمات کلیدی به شما کمک کند، نرم افزار 
UberSuggest میباشد. شما میتوانید بوسیله این نرم افزار، کلمات کلیدی ای را پیدا کنید که در نرم افزار Keyword Planner یافت نمیشوند. UberSuggest این کار را بوسیله بازیابی تمامی پیشنهادات گوگل در جستجوی های مشابه انجام میدهد.

5-از کلمات کلیدی در عناوین صفحات خود استفاده کنید
 هر صفحه یک عنوان دارد که این عنوان در بالای مرورگر نمایش داده میشود، البته نباید عنوان با تیتر صفحه اشتباه گرفته شود. عنوان صفحه نسبت به تیتر صفحه، بسیار کمتر قابل مشاهده توسط کاربران است اما برعکس، برای موتورهای جستجو اولین چیزی است که نمایش داده میشود. در زیر بهترین نمونه ها برای عنوان صفحه را ذکر میکنیم تا از آنها در صفحات مختلف سایت استفاده نمایید:

صفحه اصلی: مشاورین املاک نیاوران / فروش خانه در نیاوران / (نام آژانس املاک شما)
 صفحه آگهی: (آدرس)، نیاوران، آپارتمان برای فروش


6- حداکثر طول عنوان صفحه تان 70 حرف باشد
گوگل تنها 70 کاراکتر اول عنوان صفحه شما را به خاطر میسپارد. اگر شما از مرز 70 کاراکتر بگذرد، مطمئن شوید کلمات کلیدی مهم تان در 70 کاراکتر اول درج شده باشد.


7- اطمینان حاصل کنید عنوان صفحه شما بی همتا باشد
عنوان هر صفحه در وب سایت شما باید بی مانند باشد. بی مانند یعنی نباید دو صفحه در وب سایت شما با یک عنوان ایجاد و ذخیره شده باشد.

8-مهمترین کلمه کلیدی خود را در ابتدای عنوان صفحه خود قرار دهید
 هرچقدر کلمه کلیدی شما در ابتدای عنوان صفحه ذکر شده باشد، شانس شما برای قرار گرفتن در رتبه های اول گوگل بیشتر خواهد بود.


9- یک متادیتای قدرتمند برای افزایش نرخ کلیک در وب سایت املاک تان بنویسید
توضیحات متا، نوعی متن میباشد که تنها موتورهای جستجو میتوانند آن را ببینند. این متن اغلب در زیر عنوانی که کاربران بر روی آن کلیک میکنند نوشته میشود. شما باید کلمات کلیدی مهم خود را در این بخش نیز قرار دهید، زیرا یک متا دیتای خوب میتواند به افزایش کلیک بر روی عنوان های صفحه و بازدید از سایت تان کمک کند.


10- حداکثر حجم متا دیتای وب سایت تان 150 کاراکتر باشد
یک متادیتای خوب حداکثر 150 کاراکتر میباشد که محتوای صفحه و بخش های مختلف آن را توضیح میدهد. از آنجا که متادیتا در زیر عبارات در موتورهای جستجو نمایش داده میشود، باید بتواند مخاطبان را جذب کند تا بر روی آن کلیک کنند. به عبارت دیگر، متا دیتای خوب دارای یک Calls To Action خوب است.

11- اگر میخواهید صفحاتی در موتورهای جستجو نمایش داده نشوند، از متاروبات ها استفاده کنید
 متاروبات ها یکی از خصیصه های صفحات وب میباشند که در صورت نیاز و هنگامیکه میخواهید صفحه ای در موتورهای جستجو نمایش داده نشود میتوانید از آنها استفاده کنید. حال ممکن است با خود بگویید چرا باید صفحاتی در موتورهای جستجو دیده نشوند؟ اینکار میتواند دلایل زیادی داشته باشد که مهمترین آنها نمایش اختصاصی برخی صفحات به کاربران ویژه است.
 نکات قابل توجه:
 در سئو، هنگامیکه دو صفحه مشابه داشته باشید استفاده از متاروبات سودمند است. بدنی صورت میتوانید یکی از این صفحات را نامرئی کنید.
 شاید نیازی به گفتن نباشد اما اگر میخواهید صفحه ای از وب سایت شما توسط موتورهای جستجو شناسایی شود، کادر مخصوص به متاروبارت را تیک "نزنید".


12- صفحات با محتوای مرتبط ایجاد کنید
محتوای تک تک صفحاتی که ایجاد میکنید، در موفقیت وب سایت املاکتان بسیار موثر است. همانطور که کاربران با محتوای درست و مرتبط به وب سایت شما کشیده میشوند، موتورهای جستجو نیز بر همین اساس به صفحات وب سایت تان نمره دهی میکنند.


13- محتوای صفحات سایت تان را جذاب کنید
چند مورد وجود دارند که هنگام نوشتن محتوای وب سایت تان باید آنها را رعایت کنید تا موتورهای جستجو به این محتوا علاقه مند شوند. یک مسئله بسیار مهم که نباید از خاطرتان برود، نوشتن محتوا برای بازدیدکنندگان است نه موتورهای جستجویی مانند گوگل و بینگ. موتورهای جستجو به صورت مستمر الگوریتم های خود را بهبود میبخشند تا محتوای با ارزش تری را به کاربران عرضه بدارند و بین محتوای جذاب و غیر جذاب تفکیک قائل شوند. اگر بازدیدکنندگان از محتوای صفحات شما راضی نباشند، مطمئن باشید موتورهای جستجو بوسیله روشهایی سیستماتیکی که دارند این امر را متوجه میشوند و بر اساس رفتار بازدیدکنندگان به وب سایت شما نمره پایینی میدهند. به طور مثال، اگر گوگل متوجه شود بعد از اینکه صفحه خرید و فروش آپارتمان را جستجو و باز کردید، دوباره و به سرعت به جستجوی دیگری در گوگل پرداختید، متوجه میشود شما از محتوای صفحه اول خوشتان نیامده و به همین دلیل دوباره به جستجو ادامه داده اید. پس از این اتفاق، وب سایت شما پسرفت خواهد کرد تا هنگامیکه با کلمات کلیدی مرتبط جستجو شد، در صفحات اول گوگل پدیدار نشود. دلیل این امر همانطور که در بالا گفتیم، هوشمند بودن گوگل و عرضه صفحات جذاب و پر محتوا به کاربران است.


14- فقط از محتوای بی همتا استفاده کنید
اگر محتوای سایت های دیگر را کپی کرده و در وب سایت املاک تان قرار دهید، بسیار به سختی میتوانید رتبه خوبی در موتورهای جستجو کسب کنید، به دلیل اینکه محتوای یکسان، هدف گذاری جستجوی کاربران را دچار زیان و مشکل میکند.


15- از کلمات کلیدی خود در متن استفاده کنید
کلمات کلیدی ای که در بالا به آنها اشاره کردیم را در متن محتوای وب سایت املاک تان استفاده کنید. البته این استفاده باید به صورت طبیعی باشد نه غیر طبیعی. به طور مثال اگر عبارت کلیدی شما: "آپارتمان در نیاوران" است، این عبارت را دقیقا به همین شکل در متن خود اضافه نکنید بلکه به صورت طبیعی تر اینکار را انجام دهید. مثلا: "اگر به دنبال خرید آپارتمان در نیاوران هستید،....."


16- بیش از حد از عبارات کلیدی در متن استفاده نکنید
قرار دادن 2 یا 3 کلمه کلیدی در متن 300 تا 500 کلمه ای کافی است. استفاده بیشتر از کلمات کلیدی که به کلمات کلیدی لایی (keyword stuffing) معروف اند، برای خوانندگان عذاب دهنده خواهد بود. موتورهای جستجو میتوانند کلمات کلیدی لایی را شناسایی کنند و این اصلا خوب نخواهد بود که آنها به این نتیجه برسند که شما قصد فریبشان را داشته اید!


17- نتیجه را در ابتدای متن بنویسید
نتیجه محتوای خود را در ابتدای متن نوشته و در ادامه شروع به ادله در خصوص اظهارات خود بپردازید. این روش باعث میشود بازدیدکنندگان به خواندن ادامه متن ترغیب شوند و زمان بیشتری را در وب سایت شما سپری کنند که این مورد هم یکی از معیارهای گوگل برای تشخیص محتوای درجه یک و با کیفیت است.


18- محتوای خود را با زبان ساده بنویسید
امروزه مردم متن های وب سایت ها را مرور میکنند نه اینکه به صورت دقیق بخوانند. از پاراگراف های کوتاه که 3 تا 4 خط میباشند استفاده کنید. از لیست، تیتر، عنوان و زیرعنوان هم استفاده نمایید.


19- عنوان و زیرعنوان خود را با مفهوم و دنبال کننده انتخاب کنید
اگر میتوانید کلمات کلیدی خود را درون عنوان قرار دهید حتما اینکار را انجام دهید، اما برخی موارد قرار دادن کلمات کلیدی در عنوان غیرطبیعی جلوه میکند. در این موارد عنوان خود را موجز و با مفهوم انتخاب کنید زیرا امروزه کاربران اینترنت بیشتر به تیترها و عناوین دقت میکنند و اگر در ابتدا این عناوین آنها را جذب نکند ادامه متن را نخواهند خواند و به سراغ جستجوی دیگری میروند.


20- داستان بگویید
مردم از داستان گویی لذت میبرند. با درج داستان در متن خود، آنها را جذاب کنید و بقیه مطالب خود را از این مسیر به خوانندگان منتقل کنید.


21- از تصایر مرتبط استفاده کنید
یک تصویر معادل 1000 کلمه ارزش دارد و باعث جذابیت بیشتر محتوای شما خواهد شد. تلاش کنید بدون اینکه کیفیت عکستان کم شود، سایز آن را کاهش دهید زیرا عکسهای کوچک و کم حجم به راحتی بارگذاری میشوند.


22- از کلمات ساده به جای عبارات پیچیده استفاده کنید
درک نکته فوق بسیار ساده است. شما باید تلاش کنید تا محتوای سایت تان را همه به صورت آسان درک نمایند.


23- در مقاله های خود از عناوین استفاده کنید
مردم از خواندن متن های قسمت-قسمت شده و دارای تیتر لذت میبرند زیرا به آسانی قابل فهم هستند. مقالاتی مانند: "10 دلیل برای اینکه محله قیطریه را برای خرید خانه انتخاب کنید" میتواند برای شما تعداد زیادی بازدید کننده و مشتری ملک فراهم کند.


24- از تصاویری آماری استفاده کنید
تصاویر آماری نیز بین مخاطبان بسیار پرطرفدار هستند زیرا اطلاعات زیادی را در خود جای میدهند و ضمنا اگر بخواهیم این اطلاعات را به صورت متن به مخاطبان انتقال بدهیم بسیار سخت انتقال داده خواهند شد. تصاویر آماری برایمشاورین املاک میتواند بسیار مفید باشد و در محدوده های مختلفی که تحت پوشش دارید مورد استفاده های مختلفی قرار بگیرد.


25- اگر مقدور است در انتهای صفحه مقاله، نام، آدرس و شماره تلفن را جای دهید
اضافه کردن این اطلاعات میتواند به سئوی محلی شما کمک کند. بدین صورت شانس شما برای عبارات کلیدی مانند مشاورین املاک معتبر افزایش میابد و افرادی که آدرس و محدوده شما را در گوگل جستجو میکنند وارد وب سایت املاک شما میشوند.


26- نام تصاویر خود را به درستی وارد کنید
هنگامیکه نام و تگ تصویر خود را به درستی وارد کنید، موتورهای جستجو نیز میتوانند تشخیص بدهند تصویر شما چیست و به چه حوزه هایی مربوط است.


27- از عنوان H1 استفاده کنید
"عنوان H1" از برجسته ترین عناوین مقالات برای بازدیدکنندگان به شمار میرود و همچنین برای موتورهای جستجو نیز دارای اهمیت زیادی است. "عنوان H1" به بازدیدکنندگان اجازه میدهد تا بدانند محتوای صفحه راجع به چه موضوعی است. از مهم ترین و برترین کلمات کلیدی خود در این عنوان استفاده کنید اما یک نکته دیگر را نیز باید مدنظر داشته باشید. این کلمات کلیدی برای مخاطبین جذاب هم باید باشد نه اینکه صرفا مهم باشد.


28- همچنین از عناوین H2-H6 استفاده نمایید
از عناوین H2-H6 برای بخش های کوچکتر صفحه تان استفاده کنید. یک مقاله خوب مانند یک کتاب میماند. عنوان H1 به مثابه نام کتاب مورد استفاده قرار میگیرد و عناوین H2-H6 نیز جایگزین  فصل های کتاب خواهند بود.


29-  نقشه سایت املاک تان را ثبت کنید
نقشه سایت حاوی صفحاتی در سایت شماست که میتوانید آنها را در موتورهای جستجو ثبت نمایید. این ابزار بسیار سودمند میباشد و بوسیله آن میتوانید در گوگل یا هر موتور جستجوی دیگری خود را Index کرده تا تمامی صفحات وب سایت املاک تان به ترتیب و با نظم در بستر این سایت ها قرار بگیرند و کاربران به راحتی به صفحات شما دسترسی داشته باشند. هر وب سایتی معمولا به صورت اتوماتیک نقشه سایتی منطبق با استانداردهای گوگل ایجاد میکند. تنها کاری که شما باید بکنید، ورود به Webmaster Tool و ثبت این صفحات است.


30- بین یک Domain مجزا و یک Subdomain انتخاب کنید
زمانیکه برای یک مشاور املاک بوسیله Point2 عضویت وی را تایید میکنید، در حقیقت شما نام کاربری yourusername.point2agent.com را انتخاب میکند که زیرمجموعه این سایت میباشد. اگر یک Domain به صورت جداگانه خریداری نمایید میتوانید علاوه بر برند کردن خود، سئوی خود را نیز تقویت ببخشید.

برای خواندن ادامه نکات، بهقسمت دوم مراجعه نمایید.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم