مسئول اصلی تخلفات ساخت و ساز، شهرداری است

مسئول اصلی تخلفات ساخت و ساز، شهرداری است
طبق بررسی های صورت گرفته، تخلفات ساخت و ساز بیشتر از هر چیز در دو محور متمرکز است. اولی مسائل مربوط به نوع کاربری، مساحت و طبقات و دومی مصالح مصرفی، سازه و پایداری ساختمان. در هر دو مورد مذکور، شهرداری مسئول اصلی میباشد زیرا هم مجوز را صادر میکند و هم یک نهاد نظارتی در این خصوص محسوب میشود. جدای از مسائل مربوط به فروش تراکم، عوارض ناشی از این فروش هم باید توسط شهرداری مشخص شود. شهرداری هیچگاه مشخص نمیکند که دریافتی های ناشی از فروش تراکم در کجا هزینه میشود و اگر هم در مواردی محل مصرف مشخص شود، معلوم نیست محل این هزینه قانونی بوده است یا خیر. با شابش همراه باشید تا اظهارات دو تن از اعضای شورای شهر تهران را در این خصوص جویا شویم.

محمد حقانی: فروش تراکم غیرقانونی است
محمد حقانی عضو شورای شهر تهران معتقد است که فروش تراکم باید طبق سند توسعه شهری و همچنین طرح تفصیلی شهر تهران باشد و در صورتیکه خارج از این دو طرح، مجوز ساخت آپارتمان یا بنا در ارتفاع داده شود خلاف قانون است. او ادامه داد: برخی مجوزهای ساخت و سازی که شهرداری میدهد با طرح تفصیلی و توسعه در مغایرت است. شهرداری با استناد به منابع پراکنده طوری رفتار میکند که نهایتا آنچه مورد پسند خودش است محقق شود. به طور مثال طرح "برج باغ ها" کاملا غیر قانونی است. این طرح در شورای دوم به تصویب رسید و در عمل مشاهده کردیم که بخش زیادی از فضای سبز شهر تهران از بین رفت و نابود شد. در واقع در بسیاری از موارد، تکمین از قانون برای مسئولین هیچ الزامی ندارد. اینکه بعضی به ما نقد میکنند که چرا شورای شهر بر اعمال شهرداری نظارت نمیکند صحیح است و من میپذیرم. اما بنده و هم نظران بنده در اقلیت هستیم و نمیتوانیم کاری انجام دهیم. دست ما برای رای ندادن بالا میرود اما مخالفت های ما به نتیجه ای نمیرسد. من با خیلی از مصوباتی که در خصوص فروش تراکم و درآمدهای ناپایدار صادر میشود مخالفم.


اخذ جریمه به جای تامین پارکینگ منطقی نیست
حقانی افزود: شورای شهر گستره خرید و فروش پارکینگ را افزایش داد، بدین صورت که مالک آپارتمان و سند باید صاحب پارکینگ هم باشد یا اینکه در جایی دیگر مالک پارکینگ باشد که در عمل این فرآیند نقض میشود. نکته جالب دیگر حضور شورایی به نام شورای معماری است. این شورا خود شروع به صادر کردن مجوز میکند اما در حقیقت اصلا جایگاه صدور چنین مجوزی را ندارد! حتی برخی از تصمیماتی که این شورا اتخاذ میکند، جزء اختیارات کمیسیون ماده پنج هم نیست چه برسد به این شورا! کمیسیون ماده پنج هم گرچه برای مواقع ضروری پیش بینی و ایجاد شده است، اما در موارد عمومی مجوز صادر میکند. با وسیع کردن دایره اختیارات کمیسیون ماده پنج، در حقیقت به راحتی قانون دور زده میشود.
حقانی در ادامه به صدور مجوز غیر قانونی در شرایط آلودگی هوا پرداخت و گفت: وقتی هوا آلوده است چرا باید مجوز ساخت برای آپارتمان ها و ساختمان هایی بلندتر از میزان مقرر در طرح تفصیلی و طرح جامع داده شود؟ وقتی کم آبی داریم بلند مرتبه سازی چه معنایی میدهد؟ جز این است که این موارد تنها برای کسب درآمد غیرپایدار است؟! و آیا ضرر این درآمد بیشتر از منفعت آن نیست؟


باید با ناظران برخورد شود
در هر پروژه ساخت و ساز یک مهندس ناظر و یک بازرس فنی حضور دارد. اگر این دو ناظر در پروژه های ساخت و ساز مسکن حضور دارند پس تخلف به چه معنی است؟! باید با این ناظران هم برخورد و بنای متخلف تخریب شود. در سالهای گذشته به ندرت شاهد چنین برخوردهایی بوده ایم.


مشکل شهرداری در مدیریت است
ما در کشورمان بهترین افراد متخصص را در اختیار داریم اما هنگامیکه وقت عمل فرا میرسد، شهرداری از عهده مسئولیت های محوله بر نمیاید. این به دلیل عدم توان مدیریتی شهرداری است. ما وقتی پروژه های شهرداری را با سپاه مقایسه میکنیم میتوانیم به وضوح ببینیم پروژه های ساخت و ساز سپاه بسیار با کیفیت تر و پر سرعت تر به نتیجه میرسند تا هم در سرمایه ملی صرفه جویی شود و هم آسایش مردم تامین گردد. من امیدوارم در آینده بیشتر پروژه های ساخت و ساز آپارتمان به دست قرارگاه خاتم سپاه بیفتد.


ابوالفضل قناعتی: تخلفات به صورت وسیع رخ نمیدهد
در مقابل قناعتی عضو هیئت رئیسه شورای شهر تهران بی قانونی ها را در عرصه ساخت و ساز محدود میداند و اظهار میدارد اکثر مجوزهای صادر شده بر اساس طرح تفصیلی و جامع است. او ادامه داد: صدور مجوز ساخت و ساز برای آپارتمان های بالای 10 طبقه توسط کمیسیون ماده 5 بررسی و صادر میشود. در این کمیسیون 8 معاون وزیر، همراه با شهردار تهران حضور داشته و تصمیم میگیرند چند ساختمان بالای 10 طبقه باید مجوز ساخت بگیرد. حال اگر در چند مورد تخلف صورت گرفته نباید بگوییم بی قانونی مطلق است. کمیسیون ماده 100 هم مسئول رسیدگی به تخلفات صورت پذیرفته است، بدین صورت که پروانه ساخت را بررسی میکند و پروژه را با مقررات طرح تفصیلی انطباق میدهد.
قناعتی در خصوص فعالیت کمیسیون ماده 5 گفت: در طرح تفصیلی تمام تهران پهنه بندی شده و مشخص گردیده سطح و ارتفاع ساختمان ها چقدر باید باشد. به طور مثال در هتلی در تهران از سوی کمیسیون ماده پنج، مجوز ساخت 17 طبقه داده شد که شهرداری مجوز 19 طبقه را صادر کرد که 2 طبقه تخلف صورت گرفت. هم این هتل هم موضوع ساختمان علاءالدین که مجوز ساخت یک طبقه بیشتر از مجوز قانونی صادر شده بود به کمیسیون ماده 100 ارجاع شد.


به جای جریمه باید تخریب صورت بپذیرد
قناعتی در انتها یادآور شد: ما در شورای شهر وظیفه داریم به تخلفات این چنینی رسیدگی کنیم و بسیار خوشحال میشویم که شهروندان گرامی تخلفات شهری را به اطلاع ما برسانند. من شخصا موافق جریمه نیستم و به نظر من باید ساخت و سازهای غیرقانونی تخریب شوند، زیرا با جریمه میزان خسارت وارده جبران نمیشود. همچنین تخریب این واحد ها درس عبرتی برای دیگران میشود تا دیگر به صورت غیر قانونی اقدام به ساخت آپارتمان نکنند. در حال حاضر تنها 5 درصد احکام تخریب اجرا میشود و مابقی با توافقی که در کمیسیون توافقات صورت میپذیرد موضوع شان با جریمه حل میشود.


سخن پایانی
همانطور که از صحبت های دو عضو شورای شهر تهران برداشت میشود، جریمه های دریافتی شهرداری تبدیل به راه گریزی برای متخلفان شده است که به صورت غیرقانونی ملک و آپارتمان خود را بسازند و در انتها به شهرداری جریمه پرداخت کنند. شهرداری اگر به دنبال اجرای قانون و اصول شهرسازی است، باید از خیر این جریمه ها برای افزایش درآمد خود بگذرد و بیشتر پایبند اجرای قانون باشد تا بیشتر از این شاهد ساخت و ساز آپارتمان های غیرقانونی نباشیم.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم