دولت اگر به رفع رکود کمک نمیکند، عوامل بازدارنده را از پیش روی بردارد

دولت اگر به رفع رکود کمک نمیکند، عوامل بازدارنده را از پیش روی بردارد
حسن محتشم در گفتگو با خبرگزاری ها اظهار داشت نباید از نرخ 3.3 درصدی قیمت مسکن خوشحال باشیم زیرا افزایش نامتناسب این نرخ با تورم، در آینده مسئله ساز خواهد شد.

به گزارش شابش؛
حسن محتشم رئیس انجمن صنف کارفرمایی انبوه سازان مسکن تهران با بیان اینکه نباید از رشد 3.3 درصدی قیمت مسکن خوشحال باشیم اظهار داشت: نباید از این عدد خوشحال باشیم چون این نرخ از نرخ تورم کمتر است و در دراز مدت با کم شدن عرضه، منجر به رشد ناگهانی قیمت ملک و اثر منفی بر روی متقاضیان ملک و مسکن خواهد شد.
وی در ادامه گفت: وقتی قیمت مسکن کمتر از نرخ تورم رشد کند یعنی مسکن و آپارتمان ارزان تر شده است. بر همین اساس افرادیکه در زمینه ساخت و ساز آپارتمان فعالیت میکنند دیگر علاقه ای به سرمایه گذاری در این بخش از خود نشان نمیدهند. این مسئله باعث کاهش ساخت و ساز و کاهش عرضه واحد مسکونی خواهد شد. علاوه بر مسئله عرضه، این امر باعث کاهش نرخ اشتغال هم میشود.
رئیس انجمن صنف کارفرمایی انبوه سازان مسکن تهران در خصوص اجاره بهای آپارتمان نیز اظهار داشت: نرخ اجاره بها 9.9 درصد افزایش یافته است که این رقم نزدیک به نرخ تورم است. بنابراین باید گفت اجاره خانه و آپارتمان متناسب با نرخ تورم پیش رفته است.
محتشم در خصوص توقف سقوط صدور پروانه های ساختمانی در گزارش مرکز آمار گفت: در شرایط رکودی فعلی، "جلوگیری از کاهش صدور پروانه های ساخت" خبر خوبی محسوب میشود اما آثار این "توقف سقوط صدور پروانه" را باید از سال 97 مشاهده کرد که ساخت و ساز میتواند از آن سال رونق بگیرد. پیشنهاد من اینست که اگر دولت در این شرایط رکودی انبوه سازان را به ساخت وساز تشویق نمیکند، حداقل عوامل بازدارنده مثل هزینه های تراکم و صدور جواز ساختمانی را از پیش روی آنها بردارد.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم