ایده های خلاقانه برای طراحی کتابخانه در فضای خانه

ایده های خلاقانه برای طراحی کتابخانه در فضای خانه
شاید شما هم از افرادی هستید که کتاب های زیادی دارید اما به دلیل کمبود جا یا نداشتن کتابخانه، باعث شلوغی منزل شده اید. معمولا این شلوغی منزل صدای اعضای خانواده را در میاورد و شما هم نمیدانید برای رفع این مشکل چه باید بکنید. شاید هم از افرادی هستید که دوست دار کتاب بوده و قصد خرید تعداد زیادی کتاب را دارید و در حال حاضر به فکر خرید کتابخانه هستید. در هر دو صورت بهتر است با شابش همراه باشید تا راه حل هایی برای حل این مشکل به شما ارائه دهیم.

یکی از ابعاد معماری داخلی که بسیار هم مهم است، استفاده بهینه از فضای داخلی است. شاید این بعد مهم ترین بخش معماری محسوب شود. امروزه به دلیل افزایش جمعیت، کمبود خانه و عدم استطاعات مالی شهروندان، خرید و فروش ملک یا رهن و اجاره آپارتمان در متراژهای پایین صورت میپذیرد. به همین دلیل وظایف طراحان داخلی سخت تر شده است.
مطالعه کتاب یکی از موارد ضروری زندگی بشر میباشد و البته نگهداری کتاب نیاز به فضای قابل توجهی دارد. معماران داخلی از کشورهای مختلف دنیا با بهینه سازی فضای خانه، سعی در حذف نشدن این عنصر مهم از زندگی روزمره شهروندان کرده اند. در زیر نمونه هایی از این خلاقیت ها را مشاهده میکنیم.

1- قرار گرفتن کتابخانه در کنار راه پله
در تصاویر زیر همانطور که مشاهده میشود ارتفاع کتابخانه بلند است و به همین دلیل با زیرکی طراح داخلی خانه، در نزدیکی راه پله ساخته شده است. یکی از بهترین ایده های استفاده از فضا، همین قرار دادن کتابخانه در کنار راه پله است، زیرا بدینوسیله میتوان ارتفاع کتابخانه را حداکثر کرد و برای دسترسی به کتابها هم کافیست از پله ها بالا برویم.


2- استفاده از خود راه پله به عنوان کتابخانه
این راه نسبت به راه قبلی کم هزینه تر است. در تمامی پله های یک راه پله، فضایی برای قرار گرفتن اشیاء موجود است که با توجه به رعایت برخی مسائل ایمنی میتواند به عنوان کتابخانه مورد استفاده قرار بگیرد. در زیر تصاویر مربوط به این ایده را میبینیم:3- استفاده از کتابخانه به عنوان دیوار
معمولا مرسوم ترین استفاده از کتابخانه ها به همین شکل است. در این روش یک سمت دیوار را برش داده تا تو رفتگی ایجاد شود. سپس با قرار دادن کتابخانه درون دیوار، استفاده بسیار بهینه ای از فضای منزل صورت خواهد پذیرفت. البته طرح های مختلفی از این روش مورد استفاده قرار میگیرد که در زیر چند نمونه از آنها را برای شما ارائه میدهیم:


نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم