60 درصد سازنده ها کنار کشیده اند

60 درصد سازنده ها کنار کشیده اند
به گزارش شابش؛ در ابتدای سال جاری بود که گمانه زنی ها و پیش بینی هایی مبنی بر رونق بازار املاک در بافت های فرسوده تهران به گوش رسید. از آنجا که این مناطق مستعد سرمایه گذاری و ساخت و ساز آپارتمان هستند، تحقق این پیش بینی ها به نظر محتمل می آمد. اما در حال حاضر که در اواخر سال 95 هستیم، میزان رشد ساخت و ساز در بافت فرسوده، به مراتب کمتر از رشد ساخت و ساز در کل پایتخت است.

ویژگی های مناطق فرسوده برای ساخت و ساز
به گزارش شابش؛ مناطق فرسوده پایتخت با سه شاخصه ریزدانگی، نفوذ ناپذیری و ناپایداری دارای ویژگی هایی هستند که باعث تمایل سرمایه گذاران برای ساخت و ساز میشود.
اولین ویژگی، سکونت نیمی از کم درآمدها در محدوده 3 هزار و 270 هکتاری این مناطق است. این یعنی دهک های پایین و کم درآمد تهران که نیاز به خرید ملک یا رهن و اجاره آپارتمان داشته و به نوعی بدمسکن هستند در این مناطق حضور دارند و متعاقبا کشش سرمایه گذاری در این بخش ها بیشتر از سایر مناطق شهری خواهد بود.
ویژگی دوم اینست که مناطق فرسوده، 5 درصد از مساحت تهران را تشکیل میدهند و بنابراین دامنه ورود سرمایه گذاران برای ساخت و ساز آپارتمان و خانه گسترده است.
سومین ویژگی کاهش هزینه ساخت و ساز در مناطق فرسوده توسط دولت و شهرداری است. دولت و شهرداری در ابتدای امسال هزینه های ساخت و ساز در بافت فرسوده را تا 25 درصد کاهش دادند. این 25 درصد شامل: تخفیف 100 درصدی عوارض ساخت و ساز و همچنین نصب رایگان انشعابات آب و فاضلاب میشود.
ویژگی چهارم قیمت زمین است. قیمت زمین در مناطق فرسوده تهران بین 40 تا 45 درصد ارزانتر از سایر مناطق تهران است.این مناطق شامل مناطق 7 تا 12، 14 تا 18 و 20 میباشد. متوسط قیمت ملک در تهران 4 میلیون و 500 هزار تومان است.
پنجمین ویژگی اعطای وام است که جذاب ترین نوع وام خرید مسکن در مقایسه با وام اوراق مسکن است. مبلغ این وام 160 میلیون تومان و دارای سود 8 درصد است.
اما آخرین ویژگی که به تنهایی با 5 ویژگی قبلی قابل رقابت است، پرداخت وام 4 درصدی تا سقف 50 میلیون تومان برای بازسازی بافت فرسوده است. بعد از اجرای مسکن مهر، ارائه وام مسکن برای نوسازی بافت فرسوده با سود 4 درصد سابقه نداشته است. تصویب این وام در اواخر سال گذشته صورت گرفت و باعث شد سازنده ها در نیمه اول امسال اقدامات بیشتری برای اخذ پروانه ساختمان کنند. اما خلف وعده در پرداخت وام با سود 4 درصد و ارائه این تسهیلات با نرخ سود 18 درصد در عمل، تاثیر منفی و معکوسی بر سرمایه گذاری و ساخت و ساز در مناطق با بافت فرسوده گذاشته است. 


4 مانع ساخت و ساز
آمارها نشان میدهد در تابستان امسال، تعداد واحدهای مسکونی ساخته شده نسبت به مدت مشابه سال گذشته، 20 درصد افزایش داشته است. کارشناسان معتقدند دلیل این افزایش، اعتماد سازنده ها به دریافت وام 4 درصدی بود که آنها پس از اینکه پروژه هایشان را به مرحله اول دریافت وام رساندند و به بانک ها مراجعه کردند، با عدم آماده بودن یارانه با نرخ سود 4 درصد مواجه شدند. گزارش رسمی سازمان نوسازی استان تهران، 4 مانع را برای عدم جذب سرمایه گذار عنوان میکند که عبارتند از: بوروکراسی و کاغذ بازی برای پرداخت تسهیلات، عدم تامین یارانه برای وام با سود 4 درصد، رفتار سلیقه ای بانک ها برای پرداخت مرحله ای اقساط وام نوسازی، و همچنین توزیع نامتعادل استانی وام نوسازی.


عدم وجود انگیزه برای سازندگان
طبق آمارهای رسمی اگرچه تاکنون 7 هزار و 800 نفر مجوز ساخت دریافت کرده اند اما فقط 3 هزار و 100 واحد مسکونی موفق به امضای قرارداد با بانک ها شده اند. این یعنی 60 درصد سازنده ها به دلیل اینکه دریافت تسهیلات با نرخ 4 درصد منتفیشده از دریافت این وام منصرف شده اند.  


نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم