مشاورین املاک مجبورند به فضای مجازی روی بیاورند

مشاورین املاک مجبورند به فضای مجازی روی بیاورند
آژانس املاک ملت در حوالی میدان فاطمی قرار دارد و چند سالی است که در این منطقه فعالیت میکند. امروز شابش برای انجام مصاحبه به سراغ مجید جدیری مدیریت این آژانس املاک رفته است. برای خواندن گفتگو با شابش همراه باشید.

با سلام. آقای جديري از چه زمانی وارد حوزه املاک شدید؟
سلام. بنده در سال 1374 وارد این شغل دوست داشتنی شدم و تا امروز در آن فعالیت میکنم. در آن زمان بنده مشاور املاک بودم و کم کم به صورت مستقل فعالیت های خودم را ادامه دادم. از 3 سال پیش هم آژانس املاک ملت را تاسیس کردیم و مدیریت اینجا بر عهده بنده است.


آیا از شغل خود راضی هستید؟
بله راضی هستم. زمانیکه شغل حرفه ای باشد رضایت خاطر ما هم از بابت فعالیت هایی که میکنیم تامین خواهد شد.


حوزه کاری شما کدام مناطق است؟
منطقه خاصی مدنظر ما نیست. ما سعی میکنیم از منطقه 1 تا منطقه 7 را پوشش دهی کنیم، اما در مناطق دیگر هم در صورت نیاز و مراجعه مشتری، معاملاتی را انجام داده ایم. 


اگر بخواهید سال گذشته را با امسال مقایسه کنید، تعداد معاملات شما در این دو سال چه تغییری داشته است؟
خرید و فروش ملک و همچنین تعداد معاملات ما در سال گذشته و امسال تفاوت آنچنانی نداشته، اما به دلیل نوسانات قیمت دلار و دیگر بخش ها، انتظار افزایش قیمت ملک محتمل است.
پس به نظر شما هم بر بازار ملک رکود حاکم است؟
بله، تقریبا 5 سالی میشود که در بازار املاک رکود حاکم است و بر اساس همین رکود، خرید و فروش ملک هم کاهش داشته است. مردم با توجه به نیاز و احتیاج خود رو به خرید و فروش آپارتمان می آورند، درصورتیکه در سال های گذشته وضعیت بازار املاک و خرید ملک بسیار بهتر بود. در سال های گذشته قیمت ملک و کالاهای مختلف مشخص و ثابت بود، اما در حال حاضر قیمت ها بالا رفته و قدرت خرید مردم هم کاهش یافته است.


به نظر شما سیاست های دولت فعلی باعث بوجود آمدن این وضع شده است؟
به نظر من ارتباط مطلقی به دولت قبلی یا فعلی ندارد که بخواهیم قضیه را سیاسی کنیم. البته نمیتوانیم بگوییم دولت ها بی تاثیرند اما تمام مشکلات بخش رکود را هم نمیتوانیم به آنها ارتباط بدهیم.


آیا به بازاریابی در فضای مجازی و اینترنت اعتقاد دارید و حرکتی در این خصوص انجام داده اید؟
بله، پیشرفت جهانی ورود تمامی مشاغل را به فضای مجازی میطلبد و شغل مشاور املاک هم از این قضایا مستثنی نیست. مشاورین املاکی که قبلا به صورت اپیدمیک فعالیت میکردند در حال حاضر مجبورند که به فضای مجازی رو بیاورند. ما هم از فضای مجازی استقبال میکنیم به شرطی که تاثیرگذار روی کسب و کار ما باشد و در واقع در مدتی که ما از این فضا استفاده کردیم همینطور بوده و بازدهی مناسبی را در این خصوص دریافت کرده ایم. 


آیا هنوز در روزنامه همشهری آگهی درج میکنید؟
بله هنوز آگهی منتشر میکنیم اما تعداد آن نسبت به قبل کمتر شده است. ما در حال حاضر بیشتر در فضای مجازی فعالیت میکنیم. البته هنوز برخی مشاورین املاک به صورت سنتی فعالیت میکنند و محور اصلی آگهی های خود را روزنامه همشهری قرار میدهند.
سایت هایی مثل دیوار و شیپور که به صورت اینترنتی فعالیت میکنند، واسطه ها را حذف میکنند. نظر شما در این خصوص چیست؟
به نظر بنده چنین چیزی ممکن نیست و نمیتوانیم بگوییم مشاورین املاک حذف میشوند. ما در گذشته هم چنین چیزی داشتیم و خریداران یا فروشندگان ملک، خانه های خود را به می سپردند و میگفتند هزینه ای بابت کمیسیون نمیخواهیم پرداخت کنیم. بدین نحو، ما هم بر روی فایل آنها کار نمیکردیم. اگر هم مشتری دوست داشت روی ملکش کار شود ما با استفاده از رابطه و تبلیغات به او خدمات ارائه میدادیم.


آقای عقبایی پیشنهاد دادند سایت های تخصصی املاک بوجود بیایند تا به صورت قانونی و اصولی درج آگهی ملک در فضای مجازی پیگیری شود. همچنین این امر باعث میشود از بروز کلاهبرداری و جنایت جلوگیری شود و امنیت مردم افزایش یابد.
در اینصورت نظر من هم تغییر میکند. تمام آژانس های املاک دوست دارند پیشرفت داشته باشند. در این زمینه حق با آقای عقبایی است و ایجاد یک سایت تخصصی و حمایت از مشاورین املاک دارای کد صنفی معتبر میتواند این پیشرفت را برای آژانس های املاک فراهم کند. همچنین همانطور که اشاره شد امنیت مردم هم افزایش پیدا میکند.
البته در خصوص امنیت بنده عقیده دارم در وهله اول خود شخص باید با داشتن آگاهی از خودش محافظت کند و در وهله بعدی نهادهای مربوطه بستر را برای امنیت بیشتر فراهم کنند. در خصوص سایت های تخصصی مانند شابش هم باید بگویم از این روند استقبال میکنیم زیرا برای ما هم سودمند است.


آیا تا به حال شده در حین انجام معاملات به مشکل برخورد کنید؟
بله، اقتضای شغل ما هم این مشکلات را ایجاب میکند. مثلا اگر معامله تا 90 درصد هم پیش برود و در این مرحله، موجر یا مستاجر یا مالک و فروشنده از معامله منصرف شوند، این وظیفه ماست که بالاجبار معامله را به هم بزنیم و خواسته مشتری را انجام دهیم.
آیا از نرخ تعرفه ها راضی هستید؟
خیر(با خنده)! ما در این سالها شاهد افزایش قیمت ها و نرخ های دیگر اصناف بودیم و انتظار داشتیم که تعرفه مشاورین املاک هم تغییر کند. حق الزحمه فعلی که تصویب شده، بر اساس قوانین دهه 60-70 است. ما درخواست خود را به اتحادیه هم ارسال کردیم اما ترتیب اثری داده نشد. امیدواریم اتحادیه به زودی در این نرخ ها تغییراتی ایجاد کند.


به نظر شما وضعیت بازار املاک در آینده چه خواهد شد؟
به نظر من پیش بینی خاصی نمیتوان در این خصوص کرد. حداقل میتوانم بگویم بنده و دیگر کارشناسان املاک دوست داریم قیمت ملک کاهش پیدا کند و تعداد معاملات بالا برود و امیدوارم این اتفاق بیفتد. 

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم