نباید دلخوش به برجام و فروش نفت باشیم

نباید دلخوش به برجام و فروش نفت باشیم
به گزارش شابش؛ یکی از کارشناسان مسکن در خصوص تاثیر برجام بر بازار املاک گفت: کاهش قیمت نفت نسبت به دولت قبل و همچنین افزایش صادرات باعث شده درآمدهای نفتی رشد خوبی نداشته باشند و به همین دلایل برجام نیز تاثیری روی اقتصاد مسکن نگذاشته است.

صادرات نفت در چند سال گذشته تغییرات زیادی داشته است
مهدی روانشادنیا کارشناس مسکن اظهار داشت: قبل از امضای برجام، صادرات نفت کشور نزدیک به 1.3 میلیون بشکه در روز بود که در 9 ماه ابتدایی امسال به 2.6 میلیون بشکه رسید. در حال حاضر هم فروش نفت ایران 2.8 میلیون بشکه است. اگر هم بخواهیم به اثراتی که نفت بر حوزه های دیگر اقتصاد میگذارد اشاره کنیم، باید درآمد را ملاک قرار دهیم نه افزایش صادرات.
وی افزود: در سال های 90 تا 92 متوسط قیمت نفت بالای 100 دلار بوده اما این رقم در سال 93 به 50 دلار و در سال 94 به 30 دلار رسید! این بدین معنی است که در سال 94 باید دو تا سه برابر نفت صادر میکردیم تا به درآمد سال 90-92 دست پیدا میکردیم!


باید یکسال دیگر هم منتظر بمانیم
روانشادنیا تاثیر برجام بر فروش نفت را غیر قابل انکار دانست و در ادامه گفت: قابل انکار نیست که برجام بر صادرات و فروش نفت تاثیر مثبت گذاشته اما این تاثیر گذاری بر بخش های دیگر آنچنان محسوس نیست. بازار ملک و مسکن به دلیل کشش پذیری و نقد شوندگی پایین، در مدت زمان کم واکنشی نشان نمیدهد. معمولا روال از این قرار است که پس از دریافت درآمدهای نفتی، دولت این درآمدها را در قالب هزینه های جاری و عمرانی به کشور تزریق میکند. به نظر من باید یکسال دیگر هم باید منتظر این اثر گذاری در بخش های دیگر مانند املاک باشیم.


دسترسی به درآمدهای نفت معضل دیگری است
وی در خصوص روند رونق بازار املاک در گذشته گفت: وقتی قیمت مسکن را در دوره های قبل بررسی میکنیم مشاهده میکنیم وقتی در یک دوره قیمت نفت افزایش میابد، 6 ماه تا یک سال طول میکشد تا اثر آن را بر معاملات خرید و فروش ملک ببینیم. این موضوع در سال های 86 یا 91 مشهود است اما دوره فعلی با آن سال ها تفاوت دارد و این تفاوت کمتر بودن درآمد حاصل از فروش نفت است.
این کارشناس مسکن معضل دیگری را نیز برشمرد و اظهار داشت: حتی اگر از میزان درآمد نفت هم چشم پوشی کنیم، دسترسی به این درآمدها معضل دیگری است. در حال حاضر به دلیل مشکلاتی که در خصوص مبادلات بانکی وجود دارد، نمیتوانیم درآمد نفتی خود را به سرعت دریافت کنیم و در این خصوص هم باید منتظر آینده باشیم. به نظر من تغییرات تا یکسال آینده بر رهن و اجاره آپارتمان یا خرید و فروش ملک محسوس تر خواهند شد.


باید بر روی سرمایه گزاری تمرکز کنیم تا روش نفت
وی در انتها یادآور شد: ورود سرمایه گزاران داخلی و خارجی مهم تر از اتکای ما به درآمدهای نفتی است. خوشبختانه سهم نفت در اقتصاد ما بسیار کمتر از کشورهای حاشیه خلیج فارس است و به همین دلیل اقتصاد ما کاملا تحت تاثیر قیمت نفت نیست. از آنجا که مزیت دیگر کشور ما امنیت اجتماعی و اقتصادی است، باید منتظر ورود سرمایه گزاران به کشور باشیم.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم