پلاسکو چرا فرو ریخت؟

پلاسکو چرا فرو ریخت؟
فرو ریختن دومین ساختمان بلندمرتبه تهران، تاسف برانگیزترین حادثه ای بود که در چند روز گذشته در کشورمان اتفاق افتاد و خصوصا آتشنشانان کشورمان در این ماجرا آسیب زیادی را متحمل شدند. این اتفاق باعث شد تا شابش گفتگوی دو نفر از کارشناسان ساختمان و اقتصاد را در خصوص علت وقوع این حادثه انتشار دهد.

ساختمان پلاسکو پس از ساختمان بورس، دومین ساختمان بلندمرتبه تهران است. جالب است بدانید سازه این ساختمان و ساختمان برج های دوقلو نیویورک یکی است. پلاسکو 54 سال پیش ساخته شد و در آن زمان به دلیل نمای ضربدری که در ساخت آن به کار رفته بود، حتی ماهیتی ضد زلزله پیدا کرده بود. به هر حال دو روز پیش بود که این نماد تاریخی و تجاری کشورمان به طور کلی فرو ریخت و زنگ خطری برای سایر ساختمان های قدیمی کشور به وجود آمد تا هرچه زودتر فکری به حال ایمنی خود کنند. در این مقاله از 2 بُعد به این مسئله نگاه می اندازیم، اول بحث ساختمان و مقرراتی که زیر پا گذاشته شد و دوم بحث اقتصادی و سرمایه گذاری. در بخش اول با بهرام غفاری رئیس سابق سازمان نظام مهندسی تهران و در بخش دوم با محسن جلال‌پور تحلیلگر اقتصادی همراه خواهیم بود.


ساختمان و مقررات ساختمانی
بهرام غفاری رئیس سابق سازمان نظام مهندسی تهران با اشاره به فرو ریختن پلاسکو گفت: در اوایل دهه 40 بود که پلاسکو ساخته شد و در آن زمان خبری از  مقررات و آیین نامه های ساخت و ساز نبود و حتی الزام های حداقلی برای آتش سوزی هم تعریف نشده بود. در سال 1344 بود که دولت وقت آیین نامه زلزله را نوشت و در سال 69 هم مقررات ساختمانی وضع شد، بنابراین ساختمان پلاسکو در هیچکدام از این قوانین جا نگرفت. با وجود عدم نظارت کافی بر ساخت، پلاسکو به دلیل یکپارچگی سقف و قوی بودن ستون ها در برابر زلزله و تا حدودی آتش سوزی مقاومت داشت، اما آتشی که 5شنبه به جان این ساختمان افتاد بسیار قدرتمند بود و میشد پیش بینی کرد که اگر این آتش سوزی چند ساعت ادامه پیدا کند پلاسکو فرو خواهد ریخت.
در سال های گذشته اخطارهای مکرری در مورد تقویت و بهینه سازی پلاسکو به هیئت مدیره ساختمان داده شده بود، اما به دلیل امرار معاش و اشتغالی که در آن ساختمان وجود داشت، ماموران ارفاق کردند و همین ارفاق و گذشت ها باعث وقوع این اتفاق ناگوار شده است. رئیس سابق سازمان مهندسی در ادامه گفت: زمانیکه بنایی از پایین آتش بگیرد، شعله ها به سمت بالا میرود اما در پلاسکو آتش سوزی از طبقات بالا شروع شد و سازه نتوانست تحمل این حجم از شعله را بکند. غفاری در ادامه سازمان مهندسی را به جهت اخطار و اطلاع رسانی مسئول دانست و همچنین اظهار داشت که آتش نشانی در سال 90 میتوانست در راستای فعالیت های پیشگیرانه دولتی، کارگاه ها را پلمپ کند اما اینکار را نکرد. این مسامحه ها باعث شد پلاسکوی 54 ساله با خسارت جبران ناپذیری روبه رو شود. در چند جای دیگر در خیابان جمهوری هم آتش سوزی هایی صورت میپذیرد اما هیچ اطلاع رسانی در این خصوص صورت نمیپذیرد.


سرمایه گذاری در حوزه املاک
محسن جلال پور تحلیلگر اقتصادی در خصوص بُعد دوم این ماجرا گفت: تا چندی پیش، از کاهش ریسک سرمایه گذاری برای تولیدکنندگان صحبت میکردیم اما این روزها اوضاع فرق کرده و وزنه ملک سنگین شده است. حال سوال من این است که با این وضعیت رکودی چه طور یک تولید کننده میتواند هزینه های ایمنی را هم لحاظ کند؟ جلال‌پور در ادامه گفت: فرو ریختن پلاسکو باعث شد خسارت 1500 میلیارد تومانی رقم بخورد و کارگران زیادی بیکار شوند. مسئله بعدی که مهم است بازدید از 7000 هزار واحد و کارگاه است که از این تعداد 3 هزار واحد نیازمند بهسازی هستند. ما در کشورهای دیگر هم ساختمان هایی با عمر بیش از 50 سال داریم، اما مدیریت شهری و سازمان های مرتبط برای بهسازی این ساختمان ها تلاش زیادی میکنند. ایران هم باید به این سمت حرکت کند. از این به بعد تمامی فعالان اقتصادی دلهره امنیت ساختمان هایشان را خواهند داشت. این امر خصوصا در تهران دارای شدت بیشتری خواهد شد و مالکان کارگاه های تولیدی به دنبال مقاوم سازی واحد های خود خواهند رفت. توصیه من این است که برای احیا و رسیدگی واحدهای فرسوده هرچه زودتر اقدامات اساسی صورت بپذیرد تا دیگر شاهد رخ دادن چنین اتفاقاتی نباشیم. این را هم نباید فراموش کرد که خراب شدن این واحد ها یک مشکل بزرگ دیگری هم بوجود میاورد و آن آسیب رسیدن به اشتغال و ایجاد نگاه منفی در سرمایه گذاران است.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم