با وضعیت فعلی وام های مسکن، به هیچ وجه منتظر خروج از رکود نباشید

با وضعیت فعلی وام های مسکن، به هیچ وجه منتظر خروج از رکود نباشید
به گزارش شابش؛ ثبت نام خانه اولی ها برای دریافت وام مسکن در سال 94 تنها 4 هزار و 200 نفر بود که در سال 95 به 13 هزار و 280 نفر افزایش یافته است. اگر بخواهیم به صورت روزانه هم آماری ارائه دهیم، نرخ روزانه ثبت نام از 169 نفر در سال 94، به 531 نفر در سال 95 رسیده است. به گفته کارشناسان این طرح میتواند به عنوان یک شمشیر دو لبه عمل کند، بدین صورت که شاید در نگاه اول رونق بازار املاک را نشان دهد، اما به دلیل افزایش تقاضا ممکن است منجر به بالا رفتن قیمت ملک و خانه بشود. در همین خصوص با عضو هیئت رئیسه کانون انبوه سازان همراه شدیم تا نظر او را در این خصوص جویا شویم.

سالانه نیاز به حدود 1 میلیون و نیم مسکن داریم
ایرج رهبر در پاسخ به این سوال که آیا پرداخت وام به خانه اولی ها میتواند مسکن را از حالت رکود خارج کند گفت: به هیچ وجه نبایداین انتظار را داشته باشیم! چون نیاز کشور ما به مسکن 1 میلیون تا 1 میلیون و نیم در سال است و این میزان در طرح جامع هم برآورد شده است. حال وقتی به ثبت نام 13 هزار نفری مردم نگاه می اندازیم متوجه میشویم تنها 1 درصد از نیاز جامعه ما با این وام برطرف میشود. کل ظرفیتی که دولت برای ارائه تسهیلات در سال پیش بینی کرده 82 هزار وام است و بعد از گذشت 1 سال از ثبت نام، هنوز به مرحله اشباع نرسیده است. در حال حاضر شدت ثبت نام ها بیشتر شده است اما اگر با همین سرعت یکسال دیگر هم صبر کنیم باز هم به 82 هزار نفر نمیرسیم. بنابراین نباید انتظار داشته باشیم وضعیت ساخت و ساز یا خرید و فروش خانه و آپارتمان با این شرایط بهبود پیدا کند.


2 راهکار برای خروج از رکود مسکن
بنده دو راهکار در خصوص حل مشکل رکود پیشنهاد میکنم. راه حل اول اینکه دولت باید در ارائه تسهیلات بازنگری کند. مبلغ وام، وضعیت اقساط و نرخ بهره آن باید اصلاح شده و محدودیت ها برداشته شوند. به طور مثال شهروندان اگر یک وام 80 میلیونی دریافت کنند، ماهانه باید 1 میلیون تومان بازپرداخت داشته باشند! خب با این شرایط کسی توان بازپرداخت وام را ندارد زیرا درآمد افراد کفاف نمیدهد، بنابراین کسی هم به سمت وام مسکن نخواهد رفت. راهکار دوم استفاده از طرح هایی مانند مسکن مهر است. این طرح ها قیمت ملک را کاهش داده و قدرت مردم در خرید آپارتمان و ملک را افزایش میدهند، کمااینکه در اجاره مسکن 99 ساله هم شاهد کاهش قیمت تقریبی زمین و متعاقبا قیمت تمام شده ملک بودیم.


مسئولین به دلیل ترس از انتقاد از راهکارهای جدید استقبال نمیکنند
متاسفانه مسئولین توجهی به راهکارهای ارائه شده برای خانه دار کردن مردم نمیکنند. در واقع کسی حاضر نیست مسئولیت این ماجرا را بر عهده بگیرد و از زیر آن شانه خالی میکنند. در مسکن مهر هم شاهد این مشکلات بودیم و انتقادهای زیادی در حال حاضر به آن میشود، اما به اعتقاد من اگر مشکلات و نواقص این طرح رفع میشد، همین طرح میتوانست کمک خوبی به خانه دار شدن مردم کند. مسئولین حاضر نیستند راهکارهای جدید را گزینش کنند زیرا نمیخواهند مورد انتقاد قرار بگیرند.این در صورتیست که میتوان مردم را با 30 میلیون تومان صاحب خانه کرد.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم