تا 2 سال دیگر با انفجار قیمت مسکن مواجه خواهیم شد

تا 2 سال دیگر با انفجار قیمت مسکن مواجه خواهیم شد
در گفتگوی ویژه خبری که چند روز پیش در شبکه دو سیما انجام شد، کارشناسان کشور که فعالیت شان مرتبط با حوزه املاک است، نظرات خود را درباره وضعیت فعلی بازار مسکن و ایجاد مقدماتی برای خروج از رکود اظهار داشتند.

به گزارش شابش؛
در این گفتگو حسام عقبایی رئیس صنف مشاورین املاک کشور(تماس تلفنی)، ملکی نماینده وزارت راه و شهرسازی، جمشید برزگر رئیس کانون سراسری انبوه سازان مسکن کشور(تماس تلفنی) و محمد حسن نژاد عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به اظهارنظر پرداختند.

گزارشات رئیس صنف مشاورین املاک کشور
در ابتدای گفتگو حسام عقبایی در تماس تلفنی به تشریح آخرین گزارشات مربوط به حوزه املاک پرداخت و گفت: از ابتدای امسال همواره تعداد معاملات ملک سیر نزولی داشته و حتی در آذر و دی ماه نصف شده است. در دی ماه 95، 57 هزار قراداد خرید و فروش ملک داشتیم که در آذر ماه این رقم به 44 هزار نفر رسیده است. این ارقام در مقایسه با سال گذشته تا 50 و نسبت به ماه های گذشته حدود 40 درصد کاهش داشته است.
عقبایی اضافه کرد: به دلیل نوسانات نرخ ارز و دیگر دلایل، وضعیت بازار در رکود به سر میبرد اما به این مفهوم نیست که در ماه های آتی هم باید شاهد رکود باشیم. امیدمان این است که در تهران معاملات ملک رونق بگیرد تا متعاقبا در شهرستان هم شاهد تسری این رونق باشیم. در خصوص قیمت ملک هم باید بگویم از سال 92 به بعد شاهد افزایش قیمت در بخش املاک و آپارتمان نبودیم و در تهران برخی واحدهای لوکس و آپارتمان های بزرگ حتی بیش از یک میلیون کاهش قیمت در معاملات مسکن را تجربه کرده است. به نظر من وضعیت فعلی بهترین فرصت برای خرید خانه است و کسی که در زمان تثبیت قیمت ها برای مصارف شخصی به دنبال خرید ملک است بهتر است سریعتر اقدام کند.

از سال 89 تا 92 سونامی ساخت و ساز داشتیم
در ادامه این بحث ملکی نماینده وزارت راه و شهرسازی در خصوص اینکه چرا علیرغم سیاست هایی که قرار بود باعث تحرک در بخش مسکن بشود، تحرک تقاضایی صورت نپذیرفته است گفت: از سال 89 به بعد شاهد یک افزایش ساخت و ساز شدید در کشور بودیم ، به طوریکه در فاصله این سال تا 92، سونامی ساخت و ساز در کلان شهرها و مناطق مرفه نشین تهران شکل گرفت. در این 4 سال حدود 750 هزار واحد مسکونی پروانه ساخت گرفتند که این رقم حدود 30 درصد از موجودی مسکن تهران است.
ملکی در ادامه گفت: در این سالها سوداگری بسیار بزرگی را در بخش مسکن شاهد بودیم که منجر به تحریک تقاضا برای خرید ملک میشد. به همین دلیل در سال 90 شاهد خالی بودن 1 میلیون و 600 هزار واحد مسکونی به ارزش 180 میلیارد دلار بودیم.
نماینده وزارت راه و شهرسازی تصریح کرد: در سال 92 دیگر امکان افزایش قیمت ملک وجود نداشت و قسمت عرضه اشباع شده بود، بنابراین تولیدکنندگان نیز نتوانستند واحدهای خود را به فروش برسانند. به همین دلیل دولت برای تحریک تقاضا وارد میدان شده و صندوق پس انداز یکم را برای خانه اولی ها ارائه کرد، تا افراد سوداگر هم نتوانند از این ماجرا سوء استفاده کنند.

مشکل مسکن به علت عدم توانایی مالی مردم در خرید است
محمد حسن نژاد عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نیز گفت: برخلاف تصور، وام ها و تسهیلات مسکن تنها در شهرهای کوچک منجر به تحریک عرضه و تقاضا میشود و در مورد شهرهای بزرگ این مسئله صدق نخواهد کرد. پیش بینی من اینست که با توجه به شرایط فعلی، تا 2 سال دیگر با انفجار قیمت مسکن مواجه خواهیم شد.
جمشید برزگر رئیس کانون سراسری انبوه سازان مسکن کشور در گفتگوی تلفنی اظهار داشت: مهمترین مشکل حوزه مسکن، عدم توانایی بخش تقاضا برای خرید ملک است. چگونه انتظار داریم با نرخ 18 درصدی تسهیلات و دستمزد 800 هزار تومانی خرید و فروش ملک رونق بگیرد؟ با توجه به این شرایط باید نرخ سود و شرایط تسهیلات بهبود پیدا کند. مثلا مدت بازپرداخت باید 15 ساله بشود.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم