چین رکورد افزایش قیمت ملک را در 5 سال گذشته شکست

چین رکورد افزایش قیمت ملک را در 5 سال گذشته شکست
شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که کشور چین با جمعیت 1 میلیارد و 357 میلیون نفری خود، چگونه بر مشکل مسکن غلبه میکند؟ بازار مسکن چین در سال گذشته با رشد حبابی قیمت ملک رو به رو شد و این مسئله دولت را بر آن داشت تا راهکاری فوری برای رفع این مشکل طراحی کند. شاید جواب این مسئله بتواند راهگشای مشکل مسکن در کشورهای دیگر هم بشود. در حال حاضر سرمایه گذاران خارجی به دلیل بازار ملتهب مسکن از کشور چین خارج شده اند.

وضعیت "به شدت گرانقیمت" در بازار ملک چین
به گزارش شابش؛ بازار خرید و فروش آپارتمان و خانه های ویلایی در سال گذشته، با ثبت بیشترین رکورد در سال 2016، به مسئله ای بزرگ برای دومین اقتصاد بزرگ دنیا تبدیل شده است. رشد 25 درصدی قیمت املاک مسکونی در شهرهای بزرگ چین مانند پکن، سبب شده نسبت هزینه درآمد خانوار به خرید مسکن با یک شیب تند افزایش پیدا کند. در هنگ کنگ شاخص صاحبخانه شدن در سال 2010 عدد 11.4 بود که در سال جاری به 18.1 رسیده است. این بدان معناست که 18 سال طول میکشد تا یک چینی بتواند ملک یا آپارتمانی را خریداری کند. کارشناسان اقتصادی با احتساب سطح نرمال این شاخص که 5/1 است، به بررسی بین شکاف قیمت مسکن و درآمد خانوارهای چینی پرداخته و معتقدند با توجه به درآمد فعلی چینی ها، بازار مسکن این کشور در وضعیت "به شدت گران قیمت" قرار دارد. در حال حاضر طول انتظار برای خرید ملک با احتساب پس انداز کامل درآمد خانوارها در هنگ کنگ، 1.5 برابر 6 سال گذشته شده است.

دو ضربه بیرونی به اقتصاد چین
حباب مسکن چین علاوه بر این ضربه درونی که در بالا به آن اشاره کردیم، دو ضربه بیرونی هم به سایر بخشهای اقتصادی این کشور وارد کرده است. اولین اثر بر روی نرخ رشد اقتصادی است. کارشناسان و مقامات چینی به دلیل وضعیت مسکن در این کشور، نرخ رشد اقتصادی را در حداقل و کمترین مبنای ممکن که 6.5 درصد است قرار داده اند. دلیل پیش بینی این نرخ، حجم قابل توجه تسهیلات مسکن در چند سال اخیر و همچنین احتمال بروز بحران بدهی وام گیرنده ها در پی ترکیدن حباب مسکن است که ترس دولت از این اتفاق، تاثیر قابل توجهی بر روی برنامه ریزی اقتصادی این کشور گذاشته است. همچنین در چندماه گذشته، سرمایه گذاران خارجی به خصوص از فعالیت های ملک و ساختمان سازی چین خارج شده اند تا ضربه ای دیگر بر اقتصاد این کشور وارد شود.

رکورد 5 سال گذشته افزایش قیمت ملک شکسته شد
رویترز در گزارشی با موضوع افزایش قیمت ملک در چین اظهار داشته که قیمت مسکن در چین در 5 سال گذشته، رکورد افزایش قیمت را شکسته است و بنابراین مقامات چینی خود را برای رشد اقتصادی متعادلی آماده میکنند. چین در سالهای گذشته به دلیل وام های سنگینی که برای رونق اقتصاد خود دریافت کرده، اکنون با کوهی از بدهی ها مواجه شده است. دولت چین با اجرای برنامه وام درمانی قصد دارد ضمن کنترل روند افزایش قیمت ملک در شهرهای بزرگ چین، محدودیت های سفته بازی را نیز اجرا کند تا فرآیند تخلیه حباب به صورت تدریجی و نه ناگهانی صورت بپذیرد. به همین دلیل این را حل تا حدودی از ترکیدن حباب در بازار چین کاسته است اما همچنان این کشور یکی از ملتهب ترین بخش های املاک دنیا محسوب میشود.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم