در کشورهای دیگر تا 80 درصد هزینه مسکن را وام بدون بهره میدهند

در کشورهای دیگر تا 80 درصد هزینه مسکن را وام بدون بهره میدهند
به گزارش شابش؛ محمد سماوی از افراد با سابقه و متشخص حوزه املاک محسوب میشود. او اعتقاد دارد یکی از دلایل رکود فعلی، برنامه ریزی غلط و اشتباه دولت قبل در بازار مسکن بوده است. برای خواندن مشروح مصاحبه با ما همراه باشید.

با سلام. آقای سماوی از چه زمانی وارد حوزه املاک شدید و فعالیت خود را شروع کردید؟
سلام. بنده از سال 1374 وارد حوزه املاک شدم. البته چند سالی را به خارج از کشور سفر کردم تا در صورت مناسب بودن شرایط در آنجا سرمایه گذاری کنم، اما هنگامیکه شرایط را نامساعد دیدم به کشور خودم برگشتم و تصمیم گرفتم در همینجا فعالیت کنم. ما 3 شعبه در آژانس املاک طلوع داریم که دومی را در سال 1393 و سومی را هم در سال 1395 تاسیس کردیم.


حوزه تخصصی شما کدام مناطق است؟
من اعتقاد دارم یک مشاور املاک باید در یک منطقه و یک بخش به صورت تخصصی فعالیت کند و اگر بخواهد تعداد مناطق را زیاد کند، مسلما از تخصص و قدرتش کاسته خواهد شد. ما هم بنا بر همین اصل، فعالیت تخصصی مان را در منطقه 5 تهران انجام میدهیم.


آیا فعالیت های ساخت و ساز هم انجام میدهید؟
من در همان ابتدا که در سال 74 بود، به صورت همزمان در هر دو بخش ساخت و ساز و معامله ملک فعالیتم را شروع کردم، اما بعد از مدتی متوجه شدم که پیگیری روند ساخت و ساز بسیار زمانبر است و باعث میشود نتوانم بخش معاملات ملک را به درستی پیش ببرم. به همین دلیل تصمیم گرفتم صرفا در جایگاه مشاور املاک فعالیت کنم و از ساخت و ساز بیرون آمدم.


آیا به نظر شما در بازار املاک رکود حاکم است؟
بله، ما معمولا وقتی به آمار و نمودارها نگاه میکنیم، یک دوره پر رونق داریم که البته این دوره کوتاه مدت است. بعد از این دوره است که وارد دوره رکود میشویم که بلند مدت است. این دوره رکود البته در حال حاضر بیشتر از حد معمول طول کشیده است.


آیا این دوره رکود باعث شده که قکر کنید باید از این شغل خارج شوید؟
خیر نشده، چون همانطور که گفتم دوره رونق بلند مدت نیست که همیشه انتظار معاملات زیاد در خرید و فروش ملک را داشته باشیم. بازار ملک در ایران همین است و من اعتقاد دارم باید در دوره رکود تلاشمان را بیشتر کنیم تا بتوانیم از همین وضعیت هم بهره برداری مناسبی داشته باشیم.
شما گفتید در خارج از کشور هم حضور پیدا کرده اید. وضعیت املاک در آنجا چه طور است؟
بله، در این کشورها دولت برای خرید آپارتمان یا ملک، به متقاضیان تا 80 درصد هزینه ها را از طریق وام بدون سود یا با سود بسیار کم ارائه میدهند. همچنین در خصوص رهن و اجاره ملک هم مسکن 99 ساله وجود دارد که بدون تغییر در نرخ اجاره بها ارائه میشود. این یعنی فردی که یک مسکن 99 ساله را اجاره میکند، از سال اول تا سال 99ام هزینه یکسانی را خواهد پرداخت و هر ساله روی آن مبلغی اضافه نخواهد شد. این امر باعث میشود در کشورهای آنها آرامشی خاص حاکم شود و جو جامعه ملتهب نباشد.


برخی میگویند در کشور مسکن خالی زیاد داریم اما برخی بالعکس میگویند باید هرچه سریعتر شروع به ساختمان سازی کنیم چون آپارتمان کم است. نظر شما در این خصوص چیست؟
هر دو حرف درست است. اینکه مسکن خالی زیاد داریم حرف درستی است اما این آپارتمان ها برای نیاز اکثریت جامعه ساخته نشده است. این واحدهای خالی که برخی ذکر میکنند یک بخشی گرانقیمت و لوکس است و بخش دیگر مانند برخی پروژه های انبوه سازی اصلا قابل سکونت نیست. بنابراین در این ساخت و ساز توجهی به اکثریت مردم و تناسب درآمد آنها با آپارتمان مورد نیازشان نشده است.


پس به نظر شما انبوه سازی در ایران دچار مشکل است؟
بله، متاسفانه انبوه سازی در ایران بدون استفاده از کارشناسان و افراد متخصص صورت میپذیرد و به همین دلیل ما مشاهده میکنیم امکانات اولیه و حداقلی برای سکونت در این مناطق هنوز فراهم نشده است. ما قبل از اینکه بخواهیم افرادی را در یک خانه ساکن کنیم، باید به فراهم کردن نیازهایی مانند مدرسه، بیمارستان، فروشگاه و.... اقدام نماییم که این کار در پروژه های انبوه سازی ما انجام نمیشود.


آیا به بازاریابی در فضای مجازی و اینترنت اعتقاد دارید و حرکتی در این خصوص انجام داده اید؟
بله، چه بخواهیم چه نخواهیم باید به این سمت برویم. ما قطعا از سایت های تخصصی مانند شابش که در حوزه املاک فعالیت میکنند حمایت میکنیم. بازار املاک در آینده از طریق مجازی به جلو حرکت خواهد کرد و امیدواریم با جا افتادن استفاده از خدمات مجازی توسط متقاضیان ملک، بازار املاک هم وارد مرحله جدید و قدرتمندی بشود.


برخی سایت های غیر تخصصی وجود دارند که در آنها همه چیز به فروش گذاشته میشود و افراد عادی هم میتوانند در هر زمینه ای آگهی بگذارند. این امر منجر به مشکلاتی از قبیل کاهش امنیت و حذف مشاورین املاک میشود. نظر شما در این خصوص چیست؟
ریسک چنین کاری برای مردم بالاست. معاملات ملک نیاز به کارشناسی تخصصی دارند، زیرا شما هزینه بسیار زیادی را در این زمینه میخواهید پرداخت کنید. اگر فردی بخواهد یک تنه و بدون استفاده از مشاور املاک یک آپارتمان یا ملک را خریداری کند، در صورت بروز اختلاف یا کلاهبرداری چه میتواند بکند؟ آیا میتواند از آنها جلوگیری کند؟ مسلما خیر. بنابراین استفاده از مشاور املاک معتبر به نفع خود متقاضیان است.

آیا اتحادیه تاکنون گامی در خصوص پیشرفت و به روز رسانی شغل مشاور املاک برداشته است؟
بله، من از آقای عقبایی تشکر میکنم که تلاش های زیادی در اتحادیه کرده و با فعالیت های خود سعی در بازسازی پایه های حوزه املاک کرده اند. در حال حاضر ما برای دریافت مجوز توسط اتحادیه، باید دوره هایی را در اتحادیه بگذرانیم که این بسیار خوب است و باعث میشود افراد، با دانش و آگاهی بیشتری وارد شغل مشاور املاک شوند. همچنین رشته مشاور املاک هم در برخی دانشگاه ها ایجاد شده که میتواند در آینده تاثیر بسیار خوبی در بازار مسکن داشته باشد. مسئله بعد حمایت ایشان از وب سایت های تخصصی املاک است که باعث همگام شدن صنف مشاورین املاک با نیازهای روز میباشد.


آینده بازار ملک را چه طور میبینید؟
به نظرم ما از این رکود دیر یا زود خواهیم گذشت و وضعیت خرید و فروش ملک یا رهن و اجاره آپارتمان بهبود خواهد یافت. اما مسئله ای که وجود دارد برنامه ریزی دقیق است. ما باید با برنامه ریزی جلو برویم و با استفاده از افراد متخصص و با در نظر گرفتن شرایط فعلی مان، برای آینده کشور برنامه ریزی کنیم.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم