عرضه از تقاضا بیشتر نشده، قدرت خرید مردم پایین است

عرضه از تقاضا بیشتر نشده، قدرت خرید مردم پایین است
حسام عقبایی رئیس صنف مشاورین املاک کشور در گفتگویی که با پیام املاک داشت، به چند سوال در خصوص وضعیت فعلی بازار مسکن پاسخ داد و پیش بینی کرد افزایش قیمت ملک از شمال تهران آغاز خواهد شد.

عرضه از تقاضا پیشی نگرفته است
به گزارش شابش؛ حسام عقبایی در پاسخ به این سوال که آیا وجود واحدهای خالی از سکنه به معنی پیشی گرفتن تولید از تقاضاست؟ گفـت: اینکه گفته میشود تولید از تقاضا پیشی گرفته صحت ندارد زیرا در حال حاضر تولید مسکن در کشور سالانه به کمتر از 300 هزار واحد آپارتمان رسیده است. ما در طرح جامع باید به ساخت و ساز 1 میلیون واحد در سال برسیم و بر همین اساس مشخص میشود که از طرح جامع عقب هم هستیم. با توجه به آماری که هم اکنون در اختیار داریم، با فرض ساخت 1 میلیون واحد مسکونی در سال، باز هم 12 سال طول میکشد تا عرضه و تقاضا با هم برابر شود. اینکه برخی با اشاره به واحدهای خالی تهران اشاره میکنند عرضه از تقاضا پیشی گرفته صحیح نیست. ما در سال 93 در تهران 500 هزار واحد آپارتمان خالی داشتیم اما با اجرای قوانین مالیاتی و ایجاد یک فضای روانی، این واحدها وارد حوزه رهن و اجاره شدند. رئیس اتحادیه مشاورین املاک ادامه داد: در حال حاضر این تعداد به 280 هزار واحد در تهران رسیده است که نباید از این مقدار عرضه زیاد را استنباط کنیم، بلکه قدرت خرید مردم پایین است و مردم نمیتوانند با این درآمد اقدام به خرید ملک کنند. در کل کشور نیز 1 میلیون و 200 هزار واحد مسکونی خالی از سکنه داریم.

رکود به تمامی بخش های تهران تسری پیدا کرده است
عقبایی در ادامه به وضعیت رکود مسکن در تهران پرداخت و گفت: اینطور نیست که بخواهیم بگوییم در بخش هایی از تهران رکود حاکم است و در بخشهای دیگر رونق. رکود بر تمامی مناطق تهران تسری پیدا کرده و حتی مقدار آن برابر است. در خصوص اینکه رونق ملک در کدام مناطق شروع خواهد شد نمیتوان نسخه واحدی پیچید. برخلاف تفکر برخی افراد حتی امکان دارد رونق بازار ملک از خانه های کوچک و در مناطق متوسط و پایین تر شروع شود. البته در خصوص قیمت ملک اگر بخواهیم طبق جهش قیمتی که در 4 سال پیش رخ داد صحبتی بکنیم، باید بگوییم مناطق شمالی تهران بیشتر مستعد افزایش قیمت هستند زیرا سرمایه گذاران و بنگاه های اقتصادی بزرگ، ساخت و ساز با قیمت های بالا را از این مناطق شروع کردند.

تعداد ورود و خروج در شغل مشاورین املاک برابر است
رکود بازار املاک بر شغل مشاورین املاک هم تاثیر گذاشته اما اینطور نیست که فکر کنیم تعداد زیادی از بنگاه ها تعطیل شده اند. روزانه 15 نفر مجوز ورود به این شغل را میگیرند و تقریبا به همین مقدار هم از این شغل خارج میشوند. بنابراین ورود و خروج این شغل یکسان است و تفاوت زیادی ندارد.


نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم