شرط های عجیب بانک مسکن برای دریافت وام!

شرط های عجیب بانک مسکن برای دریافت وام!
چند روز پیش بود که عباس آخوندی در بازدید از مسکن مهر پردیس، 10 میلیون تومان به وام مسکن اضافه کرد و بانک مسکن موظف شد 40 میلیون تومان تسهیلات خرید خانه را به متقاضیان مسکن مهر ارائه بدهد. اما گویا دریافت این وام به این سادگی ها هم نیست و بانک مسکن شرایط عجیبی را برای دریافت این تسهیلات قرار داده است.

ایرج رهبر از کارشناسان مسکن در گفتگویی که در ایسنا نقل شده است اظهار داشت: تمام 80 هزار واحد مسکن مهر پردیس که ساخت آنها از سال 91 شروع شده، قابلیت دریافت وام 40 میلیون تومانی را دارند زیرا تمام آنها دارای پیشرفت فیزیکی 70 درصد بوده و هیچکدام هم فروش اقساطی نشده اند. تنها نگرانی ما شرط و شروطی است که به تازگی بانک مسکن گذاشته و به نظر میرسد مسئولین بانک مایل نیستند پول هنگفتی از بانک خارج شود.
این کارشناس مسکن در ادامه افزود: درست است که از سوی وزیر راه مقدار وام ابلاغ شده و بانک مسکن هم تحت فشار آن را پذیرفته، اما ظاهرا به این زودی ها قرار نیست این تسهیلات به آپارتمان های مسکونی تعلق بگیرد. بانک مسکن نسبت به زمانی که وام از 25 به 30 میلیون تومان افزایش داده شده بود، شرط و شروطی را اضافه کرده است. مثلا اینکه سازنده ها نباید چک برگشتی داشته باشند و همچنین "مفاصا حساب" مالیاتی بیاورند، درحالیکه مسکن مهر از مالیات معاف است و تهیه این مدارک هم زمانبر است. همچنین بانک مسکن گفته متقاضیان برای امضای قرارداد متمم باید به دفترخانه بروند اما نیازی به اینکار نبود زیرا زمینی که ابتدا در تعهد بانک بوده کم و زیاد نمیشود و وقتی قرار نیست وثیقه عوض شود، نباید دوباره افراد را به دفترخانه ارجاع دهند.
مبلغ کل وام 800 میلیارد تومان است و با اینکار حدود 20 میلیارد تومان از این رقم به دفترخانه ها تعلق میگیرد. میگویند این موارد از مقررات بانک است در صورتیکه از نظر حقوقی اصلا لزومی برای انجام اینکارها وجود ندارد. ما انتظار داریم بانک مسکن دلسوزانه روند پرداخت وام را تسریع کند و به فکر اتمام پروژه باشد، نه اینکه پول ها را نگه داشته و از این طریق زمان بخرد.
عضو هیات مدیره کانون انبوه‌سازان در خصوص پبشرفت پروژه های مسکن مهر گفت: اگر منابع به موقع تزریق شود، میتوان تا خرداد سال آینده 30 درصد مسکن مهر را تحویل بدهیم اما بیش از 6 ماه است که پرداختی صورت نپذیرفته است و واقعا انبوه سازان مستاصل شده اند. از طرفی متقاضیان هم میگویند چرا کارها پیش نمیرود و شاهد پیشرفتی نیستیم؟ بنابراین باید هرچه زودتر  تسهیلات به پروژه مسکن مهر تزریق شده تا دچار تورم بعد از عید نشویم. اگر پروژه ها به سال بعد موکول شوند عملا در فروردین هم نمیتوانیم کاری کنیم و مجددا به تاخیر می افتد.

چند روز پیش بود که متقاضیان مسکن مهر پردیس به علت کند بودن روند کاری در رو به روی مجلس دست به اعتراض زدند. متقاضیان خواستار روشن شدن تکلیف آپارتمان ها و خانه های خود بوده و از وضعیت فعلی بسیار ناراضی بودند.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم