سیستم هوشمند خانه چیست و چه امکاناتی دارد؟

سیستم هوشمند خانه چیست و چه امکاناتی دارد؟
امروزه سیستم های هوشمند وارد حوزه املاک و آپارتمان شده اند تا زندگی ساکنین را راحت تر و لذت بخش تر کنند. "خانه هوشمند" عنوانی است که به خانه ها و املاک پیشرفته که دارای تکنولوژی روز میباشند اطلاق میشود. ساکنین خانه هوشمند قادر هستند تا بدون نیاز به حضور در اتاق یا فضای مورد نظر، روشنایی، درجه حرارت، صدای موسیقی محیط و... را به روش های مختلف و از راه دور به وسیله wifi و یا از طریق اینترنت کنترل نمایند. برای مثال شما در داخل اتاق خواب و روی تختتان مشغول استراحت هستید و می خواهید نور و یا دمای پذیرایی را تنظیم کنید. برای این کار نیازی نیست که در پذیرایی حضور پیدا کنید، بلکه خیلی راحت می توانید از راه دور و به وسیله موبایل یا لپ تاپ خود این موارد را مدیریت کنید.
به گزارش شابش؛ تکنولوژی خانه هوشمند چند هدف را دنبال می کند که شاید مهمترین های آن راحت تر کردن زندگی و در درجه دوم صرفه جویی  و جلوگیری از اتلاف انرژی می باشد. در ایران نیز در سال های اخیر سیستم خانه های هوشمند اجرا و پیاده سازی می شود که با استقبال خوبی نیز مواجه شده است، ولی تا فراگیر شدن و استفاده همگانی از این سیستم هنوز راه طولانی باقی مانده که این راه با کمک سازندگان مسکن و سازمان های مربوطه کوتاه تر می شود. این سیستم ها البته بیشتر برای مالکین مورد استفاده قرار میگیرد تا مستاجراندر ادامه به بخشهای مختلف خانه که میتوانند از سیستم هوشمند استفاده کنند اشاره میکنیم:

تهویه مطبوع هوشمند

براي كنترل سرمايش و گرمايش كه به وسيله دستگاه تهويه مطبوع انجام مي شود دما توسط كاربر تنظيم شده و بعد آن دمای خواسته شده شروع به فعاليت مي نمايد. دراين حالت زمانی كه دمای فضاي مورد نظر به حد مطلوب میرسد فرمان توقف فعاليت سيستم تهویه مطبوع توسط برنامه از پيش تعيين شده صادر شده و سبب كاهش مصرف انرژي مي شود. بدینوسیله شما میتوانید با برنامه ریزی مورد نظر، علاوه بر راحتی خود، در مصرف انرژی هم تا حد قابل توجهی صرفه جویی کنید.
اعلام یا اطفاء حریق

امروزه از سیستم های اعلام حریق به شکل فراگیری در ساختمان ها، آپارتمان ها و اماکن عمومی، صنعتی و مسکونی استفاده می شود تا خسارتهای ناشی از آتش سوزی را به کمترین حد خود برسانند. همچنین این سیستم ها هنگام آتش سوزی به ساکنین آپارتمان هشدار داده تا در زمان بروز حریق، تا حد ممکن از تلفات جانی جلوگیری شود. برای تشخیص حریق از حسگرهای دود، حرارت و شعله استفاده می شود.

کنترل هوشمند پارکینگ

در این پارکینگ ها در هر جای پارک سنسوری قرار داده شده تا وضعیت هر جایگاه مشخص باشد. در ورودی هر راهرو یک تابلو وجود دارد که تعداد جایگاه های خالی را در چپ و راست راهرو نشان میدهد. بدین ترتیب راننده به راحتی متوجه میشود که در کدام سمت راهرو جایگاه خالی وجود دارد تا علاوه بر تلف نکردن وقت خود، موجب ایجاد ترافیک نیز نشود. همچنین در هر جایگاه یک چراغ به دو رنگ سبز و قرمز قرار داده شده که از راه دور نیز قابل رویت است. چراغ سبز نشان خالی بودن جایگاه و چراغ قرمز نشان پُر بودن جایگاه است. برای امنیت بیشتر نیز، پس از قرار گرفتن ماشین در جایگاه، یک دستگیره آهنی 4 چرخ ماشین را نگه میدارد و فقط با کارتی که در هنگام خروج تحویل شما میشود قابل باز شدن است. این سیستم باعث افزایش ایمنی شده و حتی نیاز به حضور نگهبان را کم خواهد کرد.
برخی از مزایای استفاده از کنترل هوشمند پارکینگ عبارتند از : گزارش گیری در خصوص تردد خودروها، جلوگیری از ورود وسایل نقلیه غیرمجاز، تنظیم سیستم روشنایی، تهویه پارکینگ به شکل هوشمند و تامین امنیت برای پارکینگ بدون نیاز به حضور نگهبان در تمامی بخش های پارکینگ.
قسمت دیگری از بخش پارکینگ هوشمند، درب های ریموت دار و اتوماتیک بوده که در مجتمع های مسکونی و آپارتمان ها بکار برده می شوند و امروزه شاهد فراگیر شدن آن در ایران نیز می باشیم.

پرده و کرکره هوشمند

پنجره هاي بزرگ و يا نماهای شيشه ای براي رسيدن به بيشترين مقدار ديد و نور خارجي و زیبایی نمای ساختمان ، در آپارتمان ها و ساختمان های جدید بکار می روند. این امر باعث افزایش استفاده از پرده ها و کرکره های هوشمند شده است.
پرده و کرکره های برقی در یک خانه هوشمند در ظاهر همانند پرده هاي عادی و معمول هستند، اما به کمک ريموت کنترل و یا اپلیکیشنکه برروی موبایل نصب می شوند شما را از باز و بسته کردن دستی پرده و کرکره بی نياز مي کنند. برای کنترل این پرده و کرکره ها از موتورهای برق مخصوص که با وزن، مدل، نوع پرده و کرکره متناسب است استفاده می شود.
برای مثال پرده و کرکره های هوشمند می توانند با طلوع آفتاب باز شده و با غروب آفتاب مجددا بسته شوند و در حالت دیگر می توانند با تنظیمات از پیش انجام شده برای مثال در ساعت هشت صبح باز شده و در ساعت یک بعد از ظهر به صورت اتوماتیک بسته شوند.سیستم هوشمند استخر و جکوزی

یک ویلا و یا آپارتمان که دارای استخر و جکوزی می باشد را در نظر بگیرید. مسلما هر زمانیکه قصد استفاده از آنها را دارید، باید آب استخر را پر، سیستم تهویه را روشن و برای مساعد شدن دمای آب چند ساعت صبر کنید. با بکارگیری سیستم هوشمند در استخر و جکوزی دیگر نیازی نیست نگران این مسائل باشید. تنها کافیست با زدن یک گزینه بر روی تلفن همراه خود دستور آماده سازی استخر و جکوزی را بفرستید.
بعد از این تنظیمات، در زمان مورد نظر شما پمپ ها روشن می شوند، آبگیری آغاز شده و بعد از رسیدن به مقدار نیاز شیرها به تدریج بسته می شوند. سپس سیستم تصفیه با بررسی و آنالیز آب بشکل هوشمند اقدام به تنظیم سلامت آب می نماید. در نهایت سیستم هوشمند دمای آب مناسب را تنظیم کرده و هنگام ورود شما، استخر و جکوزی آماده استفاده می باشد.نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم