وام 250 میلیونی بگیر، ماهیانه 7 میلیون قسط بده!

وام 250 میلیونی بگیر، ماهیانه 7 میلیون قسط بده!
رئیس انجمن لیزینگ ایران اعلام کرد با موافقت شورای پول و اعتبار مجوز ورود لیزینگ ها به تامین مالی مسکن صادر شده است، اما این مجوز فقط برای لیزینگ های غیر بانکی می باشد. حمید ابدالی رئیس هیات مدیره انجمن لیزینگ ایران در نشستی خبری به بررسی این دستورالعمل و مجوز پرداخت. وی گفت : متاسفانه این مجوز محدود به لیزینگ‌های غیر بانکی می باشد و بانک ‌ها از این کار منع شده ‌اند که این امر می تواند در تامین مالی باعث معضلاتی شود و در ادامه بیان کردند که لیزینگ‌ های کشور قادر هستند تا سقف هفتاد درصد از قیمت کارشناسی شده مسکن را وام بدهند. به گفته رئیس هیات مدیره انجمن لیزینگ میزان تامین وام مسکن از طریق صنعت لیزینگ، به منابع آن ها بستگی داشته و با سود ٢١ درصد ارایه می شود.

لیزینگ مسکن به زودی اجرا میشود

وام مسکن، یکی از مهمترین و محوری ترین تسهیلاتی است که مردم به وسیله آن میتوانند بخش قابل توجهی از هزینه مسکن خود را تامین کنند. این در حالی است که ارائه تسهیلات خانه به صورت انحصاری در اختیار بانک مسکن است و حتی در زمانیکه شورای پول و اعتبار، تا سقف 60 میلیون تومان وام را از طریق  بانک های تجاری آزاد مجاز شمرد، به دلیل کمبود نقدینگی اقدامی صورت نگرفت. گزینه ای که چند روزی است بر سر زبان ها افتاده، موضوع ارائه لیزینگ مسکن است. در صورتیکه گفته میشد لیزینگ مسکن میتواند گزینه مناسبی برای رونق بازار مسکن باشد، اما ظاهرا این طرح در مقایسه با سایر تسهیلات چندان به صرفه نخواهد بود. گرچه هنوز آمار و جزئیات زیادی در خصوص لیزینگ مسکن ارائه نشده؛ اما بر اساس گفته های رئیس انجمن لیزینگ، قرار است تا 70 درصد هزینه وام داده شود و بازپرداخت به صورت 5 ساله و با نرخ سود 21 درصد باشد. در حال حاضر سایر تسهیلات با سود 18 و حتی 9 درصد اعطا میشوند و از طرف دیگر دوره بازپرداخت آنها تا 12 سال هم میرسد، اما لیزینگ در یک دوره 5 ساله بازپرداخت میشود و به همین دلیل متقاضیان ملک باید مبلغ زیادی را ماهانه پرداخت کنند و توانایی خرید ملک توسط این طرح همچنان در هاله ای از ابهام است.محاسبه نمونه ای از یک وام مسکن لیزینگ

از آنجا که متوسط قیمت خانه در تهران 4 میلیون و 500 هزار تومان است و عمده معاملات آپارتمان در بازه خانه های 60 تا 80 متری انجام میشود، اگر فردی به دنبال خرید خانه باشد به طور متوسط باید 360 میلیون تومان هزینه کند. با استفاده از طرح لیزینگ 70 درصد این مبلغ وام داده میشود که به عدد 250 میلیون میرسیم. در ادامه همین روند، در پایان دوره 5 ساله باید 155 میلیون سود به علاوه مبلغ اصلی که مجموعا به 400 میلیون تومان میرسند به لیزینگ بازپرداخت شود. حال به نظر شما یک متقاضی تسهیلات مسکن، ماهیانه چقدر باید مبلغ وام را بازپرداخت کند؟!


با یک محاسبه سرانگشتی به راحتی میتوانید به مبلغ 6 میلیون و 700 هزار تومان برسید! این یعنی کارمندانی که حقوقشان با اضافه کاری به 2 میلیون تومان هم نمیرسد، باید 6 میلیون و 700 هزارتومان ماهیانه پرداخت کنند تا بتواند برای خود یک خانه بخرد! سوالات زیادی در این خصوص به ذهن متبادر میشود. از جمله اینکه چرا مقدار این سود اینقدر زیاد است؟ مخاطبین این وام ها چه کسانی هستند؟! آیا بخش عمده جامعه که به دنبال خرید آپارتمان و خانه هستند توانایی پرداخت این اقساط را دارند؟ چرا سیستم بانکی و وام دهی ایران مانند کشورهای دیگر با مسئله مسکن برخورد نمیکند؟ آیا اصلا استقبالی از این طرح خواهد شد؟

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم