برای جلوگیری از احتکار مسکن، باید از خانه های خالی مالیات بگیریم

برای جلوگیری از احتکار مسکن، باید از خانه های خالی مالیات بگیریم
رئیس کمیسیون عمران مجلس با اشاره به اینکه مجلس از اخذ مالیات از خانه های خالی از سکنه حمایت میکند گفت: اگر به قانونی در این زمینه نیاز باشد، مجلس این قانون را پیگیری و تصویب میکند تا از احتکار مسکن جلوگیری شود.

به گزارش شابش؛ محمدرضا رضایی نماینده مردم جهرم با اشاره به اینکه قسمت مرکزی شهرهای بزرگ کشور اشباع شده وبه همین دلیل ساخت و ساز خانه و آپارتمان به کناره کلانشهرها کشیده شده گفت: بسیاری از واحدهای مرکزی تهران خالی از سکنه است و مالکان و تاجران میخواهند با دپوی واحدهای تجاری و مسکونی به هدف خود که سوداگری است برسند.وی در ادامه اظهار داشت: در کشورهای مختلف از خانه های خالی مالیات بیشتری دریافت میکنند زیرا این افراد به دنبال احتکار در بخش مسکن هستند. باید برای ایجاد انگیزه خرید و فروش خانه یا رهن و اجاره آپارتمان، مالیات ها را بیشتر کنیم.


رئیس کمیسیون عمران مجلس با اشاره به اینکه تعداد خانه های خالی در تهران زیاد است گفت: مجلس و کمیسیون عمران با اخذ مالیات از خانه های بدون سکنه موافق است و اگر نیازی به قانون در این زمینه باشد، مجلس آن را تصویب خواهد نمود. سازمان امور مالیاتی ابتدا باید خانه های خالی از سکنه را شناسایی کند و البته سازمان هایی مانند شهرداری و وزرات راه و شهرسازی نیز باید همکاری های لازم را در این خصوص انجام دهند.


رضایی در ادامه با بیان اینکه احتکار بخش مسکن باعث افزایش قیمت خانه آن خواهد شد افزود: بخشی از این واحدهای مسکونی، خانه های گرانقیمت و برخی ارزان قیمت است که البته توسط افراد متمکن ساخته می شود تا با کاهش عرضه قیمت ها را افزایش دهند، اما دریافت مالیات از این واحدها انگیزه آنها برای دپوی مسکن را کاهش می دهد. متاسفانه بیشتر سرمایه گذاری ها توسط دولت ها در شهرهای بزرگ صورت گرفته است، که با توجه به کمبود مسکن در کلانشهرها، برخی افراد متمکن با دپوی مسکن به دنبال افزایش قیمت آپارتمان یا اجاره بها در این نواحی هستند.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم