7 راهکار خروج از رکود مسکن

7 راهکار خروج از رکود مسکن
حسین عبده تبریزی، اقتصاددان توانمند کشورمان در 18 اسفند ماه قرار است چشم انداز اقتصادی ایران را در همایش دنیای اقتصاد تشریح کند. به عقیده او بازار مسکن در سال 96، در صورت پذیرش واقعیت ها و همچنین وجود عزمی جدی برای سازنده ها، میتواند از 7 مسیر وارد رونق شود. با شابش همراه باشید.
ساخت و ساز زیاد اما نامتناسب با نیاز مصرفی


به گزارش شابش؛ بررسی ها و تحلیل های حسین عبده تبریزی نشان میدهد که هجوم سرمایه گذاری در بخش مسکن در فاصله نیمه دوم دهه 80 تا اوایل دهه 90، به شکل سفته بازی منجر به احداث آپارتمان های لوکس و گرانقیمت شده است. این ساخت و سازها ظاهرا نمایانگر افزایش عرضه نسبت به تقاضا بود، اما در واقعیت به دلیل عدم تناسب این آپارتمان ها و خانه ها با نیازهای مصرفی مردم، "افزایش عرضه فاقد اثر" را بوجود آورد که نتیجه آن انباشت سرمایه و منابع مالی در خانه های خالی از سکنه شد.

حسین عبده تبریزی که در همایش دنیای اقتصاد 18ام اسفند قرار است چشم انداز اقتصاد ایران در سال 96 را تشریح کند اظهار داشت: در حال حاضر نشانه هایی از عادی شدن اوضاع بازار مسکن وجود دارد اما سرمایه گذاران ساختمان باید "کمبود نوعی آپارتمان ها" که حدود 54 درصد معاملات را تشکیل میدهد جبران کنند. وی در ادامه گفت: در سال های 85 تا 92، به جای توزیع متناسب مسکن بین شهرهای بزرگ، یک سوم ساخت و ساز مسکونی در تهران و آن هم به صورت خانه های لوکس و گرانقیمت انجام شد که با نیاز مصرفی خانوار بی ربط بودند. در تهران نیز این توزیع به صورت متناسب بین مناطق صورت نپذیرفت و ساخت و ساز در 4 منطقه اول تهران 3 برابر  شد در حالیکه در مناطق جنوبی و میانی تا 2 برابر افزایش یافته بود.
در حال حاضر دو پرسش مهم و کلیدی در مورد آینده بازار مسکن وجود دارد: سوال اول اینکه: آیا بازار مسکن و ملک چه در زمینه خرید و فروش خانه و چه در زمینه ساخت و ساز آپارتمان، از توقف در بخش رکود خارج میشود؟ و سوال دوم اینکه کم و کیف برنامه دولت برای تضمین رشد مثبت در بخش مسکن در سال 96 چیست؟نیاز به تامین خانه و ملک برای 54 درصد خانوارها

در مقطع فعلی، سه نشانه شامل «افزایش حجم معاملات مسکن، تضمین تقاضای قطعی خرید مسکن ناشی از سپرده‌گذاری در صندوق یکم و همچنین کاهش نرخ رشد منفی ساخت»، از بهبود نسبی شرایط بازار ملک نسبت به رکود عمیق سال‌های ۹۳ و ۹۴ حکایت دارد. اما با این حال مولفه‌های موجود و حقایق ۶ گانه در بازار مسکن، بیانگر استقرار پارادایم جدید در این بخش است. در حال‌حاضر، «ثبات نسبی جمعیت، نیاز غالب سمت تقاضا به واحدهای کوچک و میان متراژ» دو واقعیت این پارادایم جدید است.
در سرمشق جدید، تکرار مدل سرمایه‌گذاری در ساخت و سازهای لوکس و ادامه سفته‌بازی جوابگو نیست، چرا که تقاضا نیز به دنبال سوداگری در بازار زمین و مسکن نیست و ساختار مصرفی پیدا کرده است. از طرفی، توزیع منطقه‌ای سرمایه‌های ساختمانی باید به سمت شهرهای کوچک و متوسط که با کمبود مسکن روبه‌رو هستند، متوازن شود. در پارادایم جدید، نیاز به ساخت مسکن جدید، حقیقت دیگری است که برای نحوه ساخت آن، باید حقیقت آخر یعنی مرزبندی بین «توقف لوکس‌سازی» و «تمرکز بر مصرفی‌سازی از طریق ساخت آپارتمان‌های زیر ۸۰ متر مربع برای پاسخ به حداقل ۵۴ درصد جامعه تقاضا»، مدنظر سرمایه‌گذاران قرار گیرد.
7 مسیر جایگزین برای رونق بازار مسکن در سال 96

دکتر عبده تبریزی در بررسی هایی که در خصوص بازار مسکن در سال 96 و همچنین نحوه دستیابی به رونق در بازار ملک انجام داده، 7 مسیر جایگزین رویه های گذشته را برای رونق خرید و فروش خانه یا رهن و اجاره آپارتمان معرفی کرده است. بنا به گفته او، این رشد منوط به جهت دهی اقدامات تامین مسکن برای خانه اولی ها، ساکنان بافت های فرسوده، روستاییان و همچنین مخاطبان اجتماعی دو دهک اول حاصل خواهد شد. مسیرهای تضمین کننده این اهداف شامل: "ترغیب بانک‌ها به راه‌اندازی بازار تسهیلات رهنی خرید مسکن به‌عنوان بازار کم ‌خطر اعتباری"، "افزایش سقف تسهیلات و کاهش مبلغ سپرده‌گذاری برای وام خرید خانه"،‌ "تسری ساختار جذاب وام یکم به وام نوسازی بافت فرسوده"، "تامین اعتبار بودجه‌ای برای اجرای مسکن اجتماعی برای حاشیه‌نشین‌ها"، "توسعه بازار رهن ثانویه از طریق فروش اوراق رهنی به سرمایه‌گذاران خارجی‌" و "راه‌اندازی صندوق‌های پس‌انداز مسکن مشابه صندوق یکم" است.نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم