سقوط 14.9 درصدی رشد بخش مسکن در سال 95

سقوط 14.9 درصدی رشد بخش مسکن در سال 95
یکی از مشکلات امروز اقتصاد کشور، وجود نرخ رشد ناپایدار می باشد، به شکلی که در بعضی از سال‌ها رشد اقتصاد منفی و در بعضی از سال ‌ها‌ مثبت بوده است. این امر باعث شده شاهد تغییر رفتار مصرف کنندگان و سازندگان ساختمان باشیم.

به گزارش شابش، تحلیل های رشد ارزش افزوده بخش مسکن نشان دهنده این امر است که بخش خرید و فروش خانه از سال 91 وارد رکود پنج ساله شده، به شکلی که رشد این بخش در طی سال های 91 تا 94 به ترتیب برابر با 3/6-، 3/1-، 0/4-، 13/5- بوده و در سال 1395 نیز به 14/9- درصد رسیده است.
در صورتی که سیاست‌ های اقتصادی به گونه ای باشد که باعث حرکت در بخش مسکن و ساختمان شود، با توجه به این امر که برای رشد در بخش مسکن باید صنایع بالا دستی مانند ساخت فلزات اساسی، ساخت سایر محصولات غیرفلزی، ساخت چوب و محصولات چوبی، ساخت ماشین ‌آلات و دستگاه‌های برقی و... رشد کنند، بنابراین در کل رشد در تولید صنایع مختلف، بخش مسکن و در نتیجه رشد اقتصادی در پی خواهد داشت.در نتیجه این رشد اقتصادی سبب رشد ارزش افزوده خدمات مستغلات بوده و از سوی دیگر شاهد رشد تقاضای نهایی (شامل تقاضای مصرفی خانوارها، تقاضای سرمایه‌گذاری دولت و بنگاه‌ها) خواهیم بود.


نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم